İşlem Yapılıyor. Lütfen Bekleyiniz..
DDY YAYINLARI DİNDERSİ VİP VİP ÜYELİK AKILLI TAHTA DİNDERSİ ÖDEME BİLDİRİMİ DESTEK
Adınız
Emailiniz
Göndereceğiniz Mail Adresi
Tavsiye Mesajı

Fiyati
TL

Açıklama

DİKKAT!!! EN AZ 40 ADET SİPARİŞ VERİLMELİDİR. 

(Örneğin, her sınıf düzeyinden 10'ar adet veya tek sınıftan 40 adet ve üzeri sipariş verebilirsiniz. Daha az siparişler işleme alınmayacaktır. Lütfen 1 adet örnek almak için herhangi bir ücret yatırmayınız. ünite Kazanım Testleri için örnek çalışmalar ücretli de olsa gönderilmemektedir.)

Ödemelerimi Nasıl Yapabilirim?

Ödemelerinizi aşağıdaki alternatiflerden biriyle yapabilirsiniz.

1. KREDİ KARTI İLE ÖDEME YAPABİLİRSİNİZ,

2. VAKIFLAR BANKASINA EFT YAPABİLİRSİNİZ,

3. POSTA ÇEKİ HESABINA HAVALE YAPABİLİRSİNİZ,

4. KAPIDA ÖDEME SEÇENEĞİMİZ KALDIRILMIŞTIR, LÜTFEN ISRAR ETMEYİNİZ...

Bu ödemelerden herhangi birini, "HEMEN AL" VEYA "SEPETE EKLE" butonlarından birine basarak seçebilirsiniz. 

Not: Kredi kartı seçeneği ile ödeme yapıldığında, siparişiniz en geç bir iş günü sonra kargoya verilecektir. Başka bir işlem yapmanıza gerek yoktur?

Eft ve Posta Havalesinde, mutlaka açıklama kısmına, adınız soyadınız, telefon numaranız ve kaç adet hangi sınıflardan sipariş verdiğinizi yazınız.  Ayrıca, eft ve havale hesapta görülmeden sipariş işlemleriniz başlamayacaktır. 

Kapıda ödeme seçeneği için, online telefon hattımızdan ya da, site üzerinden siparişlerinizi girebilirsiniz.

En az kaç takım sipariş verebilirim?

En az 5-6-7-8. Sınıflara yönelik 10’ar takım sipariş verebilirsiniz. Veya sadece bir ya da iki sınıf düzeyinden 40x2= 80 TL’lik sipariş verebilirsiniz. Önemli olan toplam sipariş ücretinin 80 TL olmasıdır.

Telefonla Bilgi Alabilir miyim?

Evet, ünite Kazanım Testleri ile ilgili detaylı bilgiyi 541 428 2 428 nolu telefondan alabilirsiniz.

Telefonla Sipariş Verebilir  miyim?

Siparişlerinizi, 505 479 04 30 nolu telefonu arayarak verebilirsiniz?

Biz Sizi Arayalım?

Sipariş telefonumuzu çaldırın, ya da mesaj atın, biz sizi arayalım siparişinizi telefondan online olarak alalım. Sitemizin destek mail adresinden bize online olarak not bırakın size geri dönelim.

Kargo Ücreti Kime Ait?

Kargo ücretini karşı taraf öder. 

Ünite Kazanım Testleri Elimize Ne Zaman Geçer?

www.dindersi.com olarak yıllardır kargo gönderiyoruz. Bu tecrübeyle şunu söyleyebiliriz ki, kargolarınız sipariş verdikten en geç üç iş günü içinde elinizde olacaktır.

Hangi Karo ile Çalışıyorsunuz?

Yıllardır ptt kargo ile çalışıyoruz. Bu konuda hiçbir sıkıntı da çıkmamaktadır. En güvenilir en hızlı ve en ekonomik kargo olması sebebiyle tercihimizi ptt’den yana kullanıyoruz. Ayrıca müşteri olduğumuz için de kargolarımız, müşteri olmayanlara göre en az % 25 daha ucuza sizlere ulaşacaktır.

Kargom Nerede?

Ayrıca sitemizin kargom nerede bölümünden, siparişlerinizin durumunu an be an takip etme şansına sahipsiniz…

DinDersi.Com’un

Uzman Eğitimci Kadrosu

DİKKAT!!! EN AZ 40 ADET SİPARİŞ VERİLMELİDİR. 

(Örneğin, her sınıf düzeyinden 10'ar adet veya tek sınıftan 40 adet ve üzeri sipariş verebilirsiniz. Daha az siparişler işleme alınmayacaktır. Lütfen 1 adet örnek almak için herhangi bir ücret yatırmayınız. ünite Kazanım Testleri için örnek çalışmalar ücretli de olsa gönderilmemektedir.)

YENİ SBS SİSTEMİ VE DİN KÜLTÜRÜ SORULARI HAKKINDA 

(Temel Eğitimden ortaöğretime geçiş sistemi ve din dersi soruları hakkında düşünceler)
Arkadaşlar, MEB merkezi sınav sistemindeki soruların "KONU KAZANIMLARINA" yönelik geleceğini söyledi bu malumunuz.
http://www.dindersi.com/vip/kampanya-detay/16
Geçen yıl eylül ayında SBS'de çıkmış, sosyal ve türkçe sorularını inceleme fırsatı buldum yaklaşık bir ay. Gördüğüm en önemli konu şuydu; Meb yaptığı sınavlarda, bilgiyi ölçmekten ziyade, öğrencilerin verilen bilgileri kullanıp kullanamadığını ölçmeye çalışıyor. Deyim yerindeyse, “Tost yiyen ve test çözen” bir gençlikten, “aklını kullanan, muhakeme gücü iyi olan, kitap okuyan, yorumlayabilen, bilgiyi kullanmasını bilen” öğrencilerin başarılı olabileceği bir sınav sistemine geçmiş bulunuyor. Zaten alt yapıyı oluşturduğunda, açık uçlu soruların yer aldığı bir sınav sistemine geçiş yapacağını da ilan etmişti.
http://www.dindersi.com/vip/kampanya-detay/16
Bu kapsamda baktığımızda, yıllardan beri ezber sorularıyla ölçme değerlendirme yaptığımız çocukların, konuların felsefe kısmı ile ilgili, yorumlama becerilerinin gelişmesi, dersteki anlatımlarımızla olmayacak gibi görünüyor. 
Geçen yıl ikinci dönem 2 . sınav sorularını 4 sayfa yaptığımızda arkadaşların bizlere "dört sayfa sınav sorusu mu olur? kağıt ısrafı, fotokopi ısrafı" oluyor şeklindeki serzenişlerine şöyle cevap vermiştik. "Eğitimde ısraf olmaz". Evet yaptıklarımızın doğruluğunu kasımın son haftası yapılacak sınavda görme fırsatı bulacağız inşallah.
Derslerimizi anlatırken dikkat etmemiz gereken birkaç noktayı belirtmek isteriz. 
1. Öncelikle her öğretmenin konuları anlatmaya başlamadan önce, o konu ile ilgili “KAZANIM”ı tahtanın en üstüne yazmasının yararlı olacağını düşünmekteyiz. Çünkü öğrenciler bu kazanım verilirken sürekli göz önündeki bu yazıyı farkına varmadan içselleştirmiş olacaklardır. Anlatılan konuyla da bütünleştirebilirlerse zaten öğrenme gerçekleşmiş olacaktır. 
http://www.dindersi.com/vip/kampanya-detay/16
2. Yeni sistemde hepimiz telaşlıyız, acaba nasıl sorular gelecek diye. O yüzden çocuklara gereğinden fazla bilgi yüklemesi yapma gayretinde olabiliyoruz. Ancak şu unutulmamalıdır ki? Bir konu hakkındaki bilgilerin ne kadar verileceğine, öğretmen, kitap, öğrenci değil, Ortaöğretim Din Kültürü Müfredatı karar verir. Bu açıdan her arkadaşın müfredatı mutlaka okuması ve detaylandırmasının gerekli olduğuna düşünüyorum.
3. Alandaki arkadaşların geleneksel yapısı bilgi içerikli soruların sınavlarda sorulması yönündedir. Bu yanlış mıdır? Hayır. Lakin eksiktir, çünkü derslerimizin sadece bilgi içeriği ile doldurulması, işin felsefi boyutunu eksik bırakmak demektir. Bu açıdan derslerde, Haccı, yılın belli günlerinde, kabeyi tavaf, ihram ve vakfe yapılması olarak tanımlarken, bir de manevi açıdan anlatmakta fayda mülahaza ediyoruz. Hacdaki insanın duygu ve düşüncelerini, orada bu rukünları yaparken neler hissettikleri, nasıl bir ruh hali içinde oldukları ve dönüşte “hacı” dediğimiz kimselerde değişmesini beklediğimiz davranışların neler olabileceği konusunda çocuklarla “beyin fırtınası” yapmanın çok yararlı ve bir o kadar da sınava daha sağlıklı bir hazırlık olacağını düşünmekteyim.
4. Dershanelerin yıllardır yaptıkları en büyük hata, “müfredatta yer almadığı halde, fazla bilgi göz çıkarmaz” misali, şunu da verelim bunu da verelim düşüncesiyle hareket etmeleridir. Bu yanlışı bizlerin de yapmaması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin, Hac ve Umre ile ilgili mekanlar ve kavramlar konusunda, Mescid-i Nebi, Mescid-i Kıbleteyn, Kuba Mescidi, Cin Mescidi, Cennetül Baki, Hira vs. gibi kavramlar kazanımlarda yer almamaktadır. Bu konular ille de anlatılacaksa, önce kazanımlarda yer alan “Kabe ve tavaf, safa ve Merve, Arafat ve vakfe, Müzdelife, Mina ve İhram” kavramları verilmeli ve çocuklara “bunları kesin bilin sınavda muhtemelen soru gelecektir” ama yukarıda saydıklarımızı da bilirseniz güzel olur tarzında bir yaklaşımın daha doğru olacağı kanaatindeyim. 
5. Dersler ne kadar verimli geçerse geçsin, anlatılan konularla ilgili mutlaka kazanımlara yönelik alıştırmaların yapılması elzemdir. Çünkü, verilen bilgilerin ve kazanımların birbiriyle ilişkilendirilmesi ancak bu alıştırmalarla olabilecektir. Din kültürü dersinin tabiri caiz ise bir “jargonu” vardır. Bu jargona öğrencilerin adapte olabilmesi, bu düşünceleri geliştirebilmesi ancak hazırlanacak bu yoruma dayalı testler ve sorularla olacaktır.
6. Kasım ayındaki sınavda, haccın insan davranışları üzerindeki etkisi, hac nedir niçin yapılır, 7. Kazanıma ait kavram ve mekanlar, İslamda paylaşma ve yardımlaşmanın nasıl ve niçin yapılması gerektiği, yardımlaşma kurumlarının amaçları ve çeşitleri, sadaka, zekat gibi sosyal yardımlaşma ile ilgili kavramların, günümüzde karşılığı olan örnekleri “Veresiye defteri, askıda kahve vs.” gibi, kurbanın bir katliam değil, birey ve toplum açısından önemine vs. ait soruların kuvvetle muhtemel geleceği kanaatindeyim.
7. Yukarıda saydıklarımızın dışında sınıfta her üniteden sonra mutlaka o ünite ile ilgili öğrencilerin beyin fırtınası yapabileceği sorulara ihtiyaç duyulacağı kesindir. Bu konuda en az diğer ders öğretmenleri kadar çalışmalı, alan taraması yapmalı ve hatta bu konuda altı boş olan din kültürü dersi ile ilgili çıkmış yayınları tavsiye etmeli veya edinmeliyiz. 
http://www.dindersi.com/vip/kampanya-detay/16
8. ÖRNEK SORU. (BİLGİ SORUSU)
1. Ey iman edenler, akitleri yerine getirin İhramlı iken avlanmayı helal saymaksızın ve size okunacaklar dışta tutulmak üzere, hayvanlar size helal kılındı Şüphesiz Allah, dilediği hükmü verir (Maide Suresi, 1)
2. Biz ta o zaman bu Beyt'i, insanlar için bir sevap kazanma ve bir güven yeri kıldık. Siz de Makam-ı İbrahim'den kendinize bir namazgah edinin. Ayrıca İbrahim ile İsmail'e şöyle ahid verdik: "Beytimi, hem tavaf edenler için, hem ibadete kapananlar için, hem de rükû ve secde edenler için tertemiz tutun!" (Bakara suresi, 125)
3. Sonra insanların akıp geldiği yerden siz de akıp gelin. Allah'tan bağışlanmanızı isteyin. Çünkü Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. (Bakara suresi, 199)
4. Bir zamanlar Kâbe'nin yerini İbrahim'e şu şekilde hazırlamıştık: Sakın bana hiçbir şeyi ortak koşma; tavaf edenler, orada (kıyama) duranlar, ruku edenler ve secdeye varanlar için evimi tertemiz et. (Hac suresi, 26)
Soru: Yukarıdaki ayetlerden hangisi haccın farzlarından biri olan “Vakfe” ile ilgilidir?
A. 1
B. 2
C. 3
D. 4
Dikkat edilirse, burada önce “Vakfe”nin ne anlama geldiğini bilmesi gerekiyor öğrencinin. Bu bilgi kısmı, bu yetmiyor ikinci olarak da, bu bilgiyi ayetlerle ilişkilendirmesi gerekiyor. Hem bilgi hem de yorumlamaya yönelik bu tarz soruların daha fazla geleceğini düşünüyorum.
http://www.dindersi.com/vip/kampanya-detay/16
Bugüne kadar yaptığımız sınavlarda sorduğumuz sorularda ise şu şekilde sormuşuzdur bu soruyu. 
Aşağıdakilerden hangisi haccın farzlarından biridir ya da değildir?
A. MİNA
B. MÜZDELİFE
C. SAFA
D. VAKFE
Bu tarz soruların tamamen ezberci bir gençlik yetiştirmesi kaçınılmazdır. Tabii ki bilecekler “Vakfe” kavramını lakin bu şekildeki bir sorudan öğrencinin alabileceği pek bir şey yok birkaç gün sonra unutacaktır ki unutuyorlar zaten.
Sözün özü, yıllardır özlemini çektiğimiz dersimizin diğer ana derslerle aynı statüye gelmesi beraberinde bizlere pek çok sorumlulukları da yüklemiştir. Bu sorumlulukların bilincinde olarak en az “matematik vb” ders öğretmenleri kadar çalışmalı, temeli zayıf olan (Soru bankası, yaprak test vs.) bu dersin altını bu tarz çalışmalarla doldurmalı ve bu “değişim ve dönüşüme” bir an önce ayak uydurmamız gerektiğini düşünüyorum. 
Rabbim hepimizi muvaffak kılsın inşallah.

Not: Yaklaşık bir yıl üzerinde çalıştığımız “Temel eğitimden orta öğretime geçiş sistemine” uygun Ünite Kazanım Testleri, yukarıda anlatmaya çalıştığımız sisteme uygun olarak hazırlanmıştır. Bu çalışmanın, Yeni SBS Sisteminin felsefesine uygunluğunu zaman bize gösterecek inşallah. Kasım ayında görüşmek ümidi ile…
Yeni SBS Sistemine uyumlu, din kültürü ve ahlak bilgisi ünite kazanım testleri (yaprak testler) hakkında bilgi ve sipariş için:
http://www.dindersi.com/vip/kampanya-detay/16

Necmi KOBYA
DinDersi.Com Admini
13 Eylül 2013

Yıllık Planlar ve Ünite Kazanım Testleri…

Ünite Kazanım Testlerine Yıllık Planlarımızda yer verilmiştir. Her ünitenin sonuna, “ölçme değerlendirme amacıyla  Ünite kazanım testi  ve bilgi yarışması yapılacaktır” şeklinde eklenmiştir.

Zümreler ve Ünite Kazanım Testleri…

Ünite Kazanım Testleriyle ilgili, zümrelerimizde karar alınmıştır. Zümrelerimizde “Her ünitenin sonunda, ünite kazanımlarının ölçülmesi amacıyla, ünite kazanım testleri uygulanacak ve bilgi yarışmaları yapılacaktır” şeklinde karar alınmıştır.

Performans Görevleri ve Ünite Kazanım Testleri…

Performans Görevleri için, Derecelendirme Ölçeği ve Sınav Soruları hazırlanmıştır.. Zümremize de “İhtiyaç duyulduğunda öğrencilerin bir kısmına, derecelendirme anahtarının yer aldığı 20 soruluk performans sınavı yapılacaktır.” şeklinde bir madde eklenmiştir.

Sınavlar ve Ünite Kazanım Testleri…

Yıl boyunca test sınav sorularının yüzde 70’i hazırladığımız Ünite Kazanım Testlerinden sorulacaktır.

Ayrıca, Karma Yöntemli olarak hazırladığımız soruların da en az yüzde 40’ı Ünite Kazanım Testlerinden sorulacaktır.

Başarının Arttırılmasına Yönelik Çalışmalar ve Ünite Kazanım Testleri..

Her ünitenin işlenişinden sonra, Ünite Kazanım Testleriyle ölçme değerlendirme yaparak başarının artması sağlanmış olacaktır. Ayrıca, ünitede kazanılması gereken becerilerin ne kadarının kazanıldığına yönelik, akademik bir ölçme değerlendirme fırsatını da yakalamış olacağız. Ayrıca zümrede başarının arttırılmasına yönelik çalışmalar maddesinde, “Başarının arttırılması için, ünite kazanım testleri her ünitenin sonunda uygulanacaktır” şeklinde karar alınmıştır.

Dersi Derste Öğretmek ve Ünite Kazanım Testleri…

Hepimizin amacı dersi derste öğretmektir. Ünite kazanım testleri, bu amacı gerçekleştirebilecek en önemli silahlarımızdan biri olacaktır. Çünkü her soru, verilmek istenilen kazanımı öğrenciye farkına varmadan öğretme amaçlı hazırlanmıştır. Amacımız da bu değil mi zaten?

Ortaöğretime Geçiş Sınavı…

Bu yıldan itibaren Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi de, Ortaöğretime geçişte değerlendirmeye alınacaktır. Birinci Dönem ve İkinci Dönem yapılacak sınavların en az bir tanesi MEB tarafından hazırlanacak sorularla yapılacaktır. MEB’in yapacağı ortak sınavda takdir edersiniz ki kitaplar farklı olacağı için kitaplardan ziyade Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretim Programındaki, konular, kazanımlar, sınırlamalar kullanılacaktır. Tıpkı, YGS-LYS’de ve SBS’de olduğu gibi…

Ortaöğretime Geçiş Sınavı ve Ünite Kazanım Testleri…

Bu amaçla bizler, Ünite Kazanım Testlerimizi hazırlarken, Türkiye’de kullanılan bütün DKAB kitaplarını tek tek taradık ve hepsinden faydalandık. Ancak Özellikle yeni çıkan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretim Programına bağlı kalarak, programdaki “konuları, kazanımları, açıklamaları ve sınırlamaları”  dikkate alarak çalışmamızı hazırlamaya gayret gösterdik.

Ünite Kazanım Testlerimizde kesinlikle, müfredatta yer almayan hiçbir konu, kazanım ve soru saydığımız sebeplerden dolayı yer almamaktadır.

 

DinDersi.Com’un

Uzman Eğitimci Kadrosu

 

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ MERKEZİ SINAV SORULARI

(YENİ SBS (TEOG) SINAVI VE DİN KÜLTÜRÜ SINAV SORULARI HAKKINDA...

MERKEZİ SINAVLARLA İLGİLİ MEB'İN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ..

Arkadaşlar, MEB merkezi sınav sistemindeki soruların "KONU KAZANIMLARINA" yönelik geleceğini söyledi bu malumunuz.

Geçen yıl eylül ayında SBS'de çıkmış, sosyal ve türkçe sorularını inceleme fırsatı buldum yaklaşık bir ay. Gördüğüm en önemli konu şuydu; Meb yaptığı sınavlarda, bilgiyi ölçmekten ziyade, öğrencilerin verilen bilgileri kullanıp kullanamadığını ölçmeye çalışıyor. Deyim yerindeyse, “Tost yiyen ve test çözen” bir gençlikten, “aklını kullanan, muhakeme gücü iyi olan, kitap okuyan, yorumlayabilen, bilgiyi kullanmasını bilen” öğrencilerin başarılı olabileceği bir sınav sistemine geçmiş bulunuyor. Zaten alt yapıyı oluşturduğunda, açık uçlu soruların yer aldığı bir sınav sistemine geçiş yapacağını da ilan etmişti.

Bu kapsamda baktığımızda, yıllardan beri ezber sorularıyla ölçme değerlendirme yaptığımız çocukların, konuların felsefe kısmı ile ilgili, yorumlama becerilerinin gelişmesi, dersteki anlatımlarımızla olmayacak gibi görünüyor.

Geçen yıl ikinci dönem 2 . sınav sorularını 4 sayfa yaptığımızda arkadaşların bizlere "dört sayfa sınav sorusu mu olur? kağıt ısrafı, fotokopi ısrafı" oluyor şeklindeki serzenişlerine şöyle cevap vermiştik. "Eğitimde ısraf olmaz". Evet yaptıklarımızın doğruluğunu kasımın son haftası yapılacak sınavda görme fırsatı bulacağız inşallah.

Derslerimizi anlatırken dikkat etmemiz gereken birkaç noktayı belirtmek isteriz.

1. Öncelikle her öğretmenin konuları anlatmaya başlamadan önce, o konu ile ilgili “KAZANIM”ı tahtanın en üstüne yazmasının yararlı olacağını düşünmekteyiz. Çünkü öğrenciler bu kazanım verilirken sürekli göz önündeki bu yazıyı farkına varmadan içselleştirmiş olacaklardır. Anlatılan konuyla da bütünleştirebilirlerse zaten öğrenme gerçekleşmiş olacaktır.  

2. Yeni sistemde hepimiz telaşlıyız, acaba nasıl sorular gelecek diye. O yüzden çocuklara gereğinden fazla bilgi yüklemesi yapma gayretinde olabiliyoruz. Ancak şu unutulmamalıdır ki? Bir konu hakkındaki bilgilerin ne kadar verileceğine, öğretmen, kitap, öğrenci değil, Ortaöğretim Din Kültürü Müfredatı karar verir. Bu açıdan her arkadaşın müfredatı mutlaka okuması ve detaylandırmasının gerekli olduğuna düşünüyorum.

3. Alandaki arkadaşların geleneksel yapısı bilgi içerikli soruların sınavlarda sorulması yönündedir. Bu yanlış mıdır? Hayır. Lakin eksiktir, çünkü derslerimizin sadece bilgi içeriği ile doldurulması, işin felsefi boyutunu eksik bırakmak demektir. Bu açıdan derslerde, Haccı,  yılın belli günlerinde, kabeyi tavaf, ihram ve vakfe yapılması olarak tanımlarken,  bir de manevi açıdan anlatmakta fayda mülahaza ediyoruz. Hacdaki insanın duygu ve düşüncelerini, orada bu rukünları yaparken neler hissettikleri, nasıl bir ruh hali içinde oldukları ve dönüşte “hacı” dediğimiz kimselerde değişmesini beklediğimiz davranışların neler olabileceği konusunda çocuklarla “beyin fırtınası” yapmanın çok yararlı ve bir o kadar da sınava daha sağlıklı bir hazırlık olacağını düşünmekteyim.

4. Dershanelerin yıllardır yaptıkları en büyük hata, “müfredatta yer almadığı halde, fazla bilgi göz çıkarmaz” misali, şunu da verelim bunu da verelim düşüncesiyle hareket etmeleridir. Bu yanlışı bizlerin de yapmaması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin, Hac ve Umre ile ilgili mekanlar ve kavramlar konusunda, Mescid-i Nebi, Mescid-i Kıbleteyn, Kuba Mescidi, Cin Mescidi, Cennetül Baki, Hira vs. gibi kavramlar kazanımlarda yer almamaktadır. Bu konular ille de anlatılacaksa, önce kazanımlarda yer alan “Kabe ve tavaf,  safa ve Merve, Arafat ve vakfe, Müzdelife, Mina ve İhram” kavramları verilmeli ve çocuklara “bunları kesin bilin sınavda muhtemelen soru gelecektir” ama yukarıda saydıklarımızı da bilirseniz güzel olur tarzında bir yaklaşımın daha doğru olacağı kanaatindeyim.

5. Dersler ne kadar verimli geçerse geçsin, anlatılan konularla ilgili mutlaka kazanımlara yönelik alıştırmaların yapılması elzemdir. Çünkü, verilen bilgilerin ve kazanımların birbiriyle ilişkilendirilmesi ancak bu alıştırmalarla olabilecektir. Din kültürü dersinin tabiri caiz ise bir “jargonu” vardır. Bu jargona öğrencilerin adapte olabilmesi, bu düşünceleri geliştirebilmesi ancak hazırlanacak bu yoruma dayalı testler ve sorularla olacaktır.

6.  Kasım ayındaki sınavda, haccın insan davranışları üzerindeki etkisi, hac nedir niçin yapılır, 7. Kazanıma ait kavram ve mekanlar, İslamda paylaşma ve yardımlaşmanın nasıl ve niçin yapılması gerektiği, yardımlaşma kurumlarının amaçları ve çeşitleri, sadaka, zekat gibi sosyal yardımlaşma ile ilgili kavramların, günümüzde karşılığı  olan örnekleri “Veresiye defteri, askıda kahve vs.” gibi, kurbanın bir katliam değil, birey ve toplum açısından önemine vs. ait soruların kuvvetle muhtemel geleceği kanaatindeyim.

7. Yukarıda saydıklarımızın dışında sınıfta her üniteden sonra mutlaka o ünite ile ilgili öğrencilerin beyin fırtınası yapabileceği sorulara ihtiyaç duyulacağı kesindir.  Bu konuda en az diğer ders öğretmenleri kadar çalışmalı, alan taraması yapmalı ve hatta bu konuda altı boş olan din kültürü dersi ile ilgili çıkmış yayınları tavsiye etmeli veya edinmeliyiz.

8. ÖRNEK SORU. (BİLGİ SORUSU)

I. Ey iman edenler, akitleri yerine getirinAçıklama: http://www.nebuforum.com/images/smilies/nokta.gif İhramlı iken avlanmayı helal saymaksızın ve size okunacaklar dışta tutulmak üzere, hayvanlar size helal kılındıAçıklama: http://www.nebuforum.com/images/smilies/nokta.gif Şüphesiz Allah, dilediği hükmü verirAçıklama: http://www.nebuforum.com/images/smilies/nokta.gif (Maide Suresi, 1)

II. Biz ta o zaman bu Beyt'i, insanlar için bir sevap kazanma ve bir güven yeri kıldık. Siz de Makam-ı İbrahim'den kendinize bir namazgah edinin. Ayrıca İbrahim ile İsmail'e şöyle ahid verdik: "Beytimi, hem tavaf edenler için, hem ibadete kapananlar için, hem de rükû ve secde edenler için tertemiz tutun!" (Bakara suresi, 125)

III. Sonra insanların akıp geldiği yerden siz de akıp gelin. Allah'tan bağışlanmanızı isteyin. Çünkü Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. (Bakara suresi, 199)

IV. Bir zamanlar Kâbe'nin yerini İbrahim'e şu şekilde hazırlamıştık: Sakın bana hiçbir şeyi ortak koşma; tavaf edenler, orada (kıyama) duranlar, ruku edenler ve secdeye varanlar için evimi tertemiz et. (Hac suresi, 26)

Soru: Yukarıdaki ayetlerden hangisi haccın farzlarından biri olan “Vakfe” ile ilgilidir?

A.    1

B.    2

C.    3

D.    4

Sorunun Analizi:

Dikkat edilirse, burada önce “Vakfe”nin ne anlama geldiğini bilmesi gerekiyor öğrencinin. Bu bilgi kısmı, bu yetmiyor ikinci olarak da, bu bilgiyi ayetlerle ilişkilendirmesi gerekiyor. Hem bilgi hem de yorumlamaya yönelik bu tarz soruların daha fazla geleceğini düşünüyorum. (Sadece bilgi tek başına yeterli değil, MEB'in bilginin kullanılabilirliğini de ölçeceğini düşünüyoruz.

Soru sorma geleneğimiz…

Bugüne kadar yaptığımız sınavlarda şu şekilde sormuşuzdur bu soruyu.

Aşağıdakilerden hangisi haccın farzlarından biridir ya da değildir?

A.       MİNA

B.       MÜZDELİFE

C.       SAFA

D.       VAKFE

Bu tarz soruların tamamen ezberci bir gençlik yetiştirmesi kaçınılmazdır. Tabii ki bilecekler “Vakfe” kavramını lakin bu şekildeki bir sorudan öğrencinin alabileceği pek bir şey yok birkaç gün sonra unutacaktır ki unutuyorlar zaten.

Sözün özü, yıllardır özlemini çektiğimiz dersimizin diğer ana derslerle aynı statüye gelmesi beraberinde bizlere pek çok sorumlulukları da yüklemiştir. Bu sorumlulukların bilincinde olarak en az “matematik vb” ders öğretmenleri kadar çalışmalı, temeli zayıf olan (Soru bankası, yaprak test vs.) bu dersin altını bu tarz çalışmalarla doldurmalı ve bu “değişim ve dönüşüme” bir an önce ayak uydurmamız gerektiğini düşünüyorum.

Rabbim hepimizi muvaffak kılsın inşallah.

Not: Yaklaşık bir yıl üzerinde çalıştığımız “Temel eğitimden ortaöğretime geçiş” (TEOG) sınavına uygun, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi  Ünite Kazanım Testleri, yukarıda anlatmaya çalıştığımız sisteme uygun olarak hazırlanmıştır. Bu çalışmanın, Yeni SBS Sisteminin (TEOG) felsefesine uygunluğunu zaman bize gösterecek inşallah. Kasım ayında görüşmek ümidi ile…

Sipariş Tel: 505 479 04 30

 

Necmi KOBYA

Ünite Kazanım Testleri Yazarından

DinDersi.Com Yöneticisi

13 Eylül 2013

DİKKAT!!! EN AZ 40 ADET SİPARİŞ VERİLMELİDİR. 

(Örneğin, her sınıf düzeyinden 10'ar adet veya tek sınıftan 40 adet ve üzeri sipariş verebilirsiniz. Daha az siparişler işleme alınmayacaktır. Lütfen 1 adet örnek almak için herhangi bir ücret yatırmayınız. ünite Kazanım Testleri için örnek çalışmalar ücretli de olsa gönderilmemektedir.)

KAPIDA ÖDEME SİSTEMİNDE 5 TL KOMİSYON UYGULANMAKTADIR

TEMEL EĞİTİMDEN, ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ SİSTEMİ" ORTAK DEĞERLENDİRME SİSTEMİNE UYGUN,

MÜFREDATLA % 100 UYUMLU,

ÜNİTE KAZANIMLARININ HER BİRİNE YÖNELİK EN AZ ÜÇ SORU,

SINAVLARA VE DERSLERE YARDIMCI,

1. DÖNEM 1 PERFORMANS GÖREVİ VE DERECEKLENDİRME ANAHTARI,

2. DÖNEM 1 PERFORMANS GÖREVİ  VE DERECELENDİRME ANAHTARI,

HER ÜNİTE İÇİN 1 TEST,

1 TESTTE EN AZ 25 SORU,

TOPLAM 6 TEST, 44 SAYFA 180 SORU,

44 SAYFA SADECE 2 TL (1 sayfanın maliyeti, 4.5 krş)

FOTOKOPİ FİYATINA RENKLİ BASKI.

ÜNİTE TESTLERİ VE ÖZELLİKLERİ HAKKINDA:

5. Sınıf 180 Soru, 2 Adet Performans Sınavı, 44 Sayfa= Sadece 2 TL
6. Sınıf 180 Soru, 2 Adet Performans Sınavı, 44 Sayfa= Sadece 2 TL
7. Sınıf 180 Soru, 2 Adet Performans Sınavı, 44 Sayfa= Sadece 2 TL
8. Sınıf 180 Soru, 2 Adet Performans Sınavı, 44 Sayfa= Sadece 2 TL

HESABI SİZ YAPIN
Not: Tek bir sayfanın size geliş fiyatı 4.5 krş (siyah beyaz 1 adet fotokopi çekim fiyatı en az 5.0 krş). Siyah beyaz fotokopiden bile daha ucuz...

Bugüne kadar, MEB'in yapmış olduğu, sbs sınavları tek tek taranmış ve meb'in hazırlamış olduğu soru tipleri ortaya konulmuştur. Görülmüştür ki, MEB Bilgiyi ölçmekten ziyade, verilen paragrafın okunması, anlaşılması, yorumlanmasına yönelik sorular hazırlamaktadır. 
Ayrıca, MEB hazırladığı hiçbir soruyu, direk ders kitaplarından değil, müfredattaki kazanımları kapsayacak şekilde hazırlamaktadır. Ayrıca kazanımların, sınırlamalarını da dikkate alarak soruları hazırladığını gördük. 
Bu tespiti yaptıktan sona, dindersi.com ekibi olarak bizler de, MEB'in sistemine uygun olarak ÜNİTE KAZANIM TESTLERİNİ hazırladık. Tıpkı MEB gibi soruların resimlerle arka plana itilmesine izin vermemek için, testlerimiz de resimler kullanılmamıştır. 
Özellikle paragraf sorularında kullandığımız soru köklerinden bazıları aşağıdadır.
1. En kapsamlı çıkartılabilecek sonuç hangisidir?
2. Hangisi dışarıda kalır?
3. Hangi sorunun cevabı yukarıdaki paragrafta yoktur?
4. Yukarıdaki cümlelerden hangisi, anlam bakımından dışarıda kalır?
5. Yukarıdaki ayetler aşağıdaki kavramlardan hangisiyle ilgilidir?
tarzında yüzlerce soru hazırlanmıştır. 

Ayrıca, her öğrenciye uygulayabileceğiniz, 1. ve 2. Döneme ait Performans Görev Sınavı Derecelendirme Anahtarıyla Birlikte Sizlere Gönderilecektir. 

 

DinDersi.Com’un

Uzman Eğitimci Kadrosu

 

 

Ürüne Ait Diğer Resimler

Ürün Videoları

Diğer Kampanyalar