MEB'den ''2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı İstatistik Bilgileri'' Yazısı

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı İstatistik Bilgileri konulu 49614598-42-E.19372324 sayılı 16 Kasım 2017 tarihli resmi yazı yayınlandı.

  • 27.11.2017 19:13:34
No icon

Resmi İstatistik Programı kapsamında örgün ve yaygın eğitim istatistiklerinin üretilmesi ve örgün eğitim istatistiklerinin yayınlanmasında Bakanlığımız sorumlu kuruluş olarak tanımlanmıştır. Bu itibarla okul ve kurumlar tarafından MEİS Modülüne girilen veriler ve hazır nitelikteki veriler, MEBBİS Modülleri, e-Yaygın Modülü ve e-Okul Yönetim Bilgi Sistemlerinden aktarılarak 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı eğitim istatistikleri oluşturulacaktır.

Bu amaçla, bilgilerin elektronik ortamda doğru alınabilmesi ve güvenilir, tutarlı istatistikler üretilebilmesi için ilgili genel müdürlükler, il-ilçe milli eğitim müdürlükleri ile okul ve kurumlarımızın yapması gereken işlemler aşağıda açıklanmıştır.

Buna göre MEİS Modülü giriş ekranları veri girişi için açıldığında her kurum kullanıcı adı ve şifresini girdiğinde karşısına gelen soldaki menü başlıklarından sadece ''Kurum Genel Bilgileri'' başlığı altındaki ilgili ekranlara ve kurumun bağlı olduğu genel müdürlük başlığı altındaki ekranlara bilgi girişi yapacaktır.

1- Tüm resmi ve özel bağımsız anaokulları, ilkokul, ortaokul ve tüm ortaöğretim okulları ile bu okulların bünyesindeki anasınıfları öğrenci sayıları alınırken e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden MEİS Sorgu Modülüne aktarılan veriler dikkate alınacaktır.

Tüm resmi ve özel kurumlar, bina adres kontrol, bina durumu, bina kullanımı, tahsis durumu ve eğitim olanakları ekranlarına MEİS Modülü üzerinden bilgi girişi yapacaklardır. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı tüm kurumlar, öğretmen sayıları ile kursiyer sayılarını (özel öğretim kursu, özel motorlu taşıt sürücüleri kursu ve özel muhtelif kurslar) MEİS Modülü üzerinden adı geçen Genel Müdürlük altındaki ekranlara bilgi girişi yapacaktır.

Okula dönüşen dersaneler, geçmiş döneme ait kursiyer bilgilerini (eski kurum kodu ile) MEİS Modülüne, 2017-2018 eğitim öğretim yılı öğrenci bilgilerini (yeni kurum kodu ile) e-Okul Yönetim Bilgi Sistemine, bina adres kontrol, bina durumu ve bina kullanım bilgilerini ise MEİS Modülüne gireceklerdir. 

2- Okul ve kurumlardan;

Kendisine ait binada hizmet verenler, ''Bina adres kontrol'', ''Bina durumu'', ve ''Bina kullanımı'' ekranlarını, Kendisine ait binası olmayan kurumlar;

''Bina adres kontrol'' ekranı ile ''Tahsis durumu'' ekranlarını, Kendi binası olup, dersliği yetersiz olduğu için başka okuldan ek derslik kullanan okullar ise, kendisine ait bina bilgileri için ''Bina adres kontrol'', ''Bina durumu'' ve ''Bina kullanımı'' ekranlarını ilave kullandıkları derslikler için ise ''Tahsis durumu'' ekranlarını dolduracaktır.  


 

 


KamuAjans

Yorumlar

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel içerik MN EĞİTİM ÖĞRETİM YAYINCILIK BİLİŞİM REKLAM İNŞAAT SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ. tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz kopyalanamaz, kullanılamaz çoğaltıp dağıtılamaz.