Okul Öncesi Velilere Anne-Baba Eğitimi Verilecek

dana Valiliğinin öncülüğünde sürdürülen Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen ’Yarınlar Eğitimle, Eğitim Okul Öncesi ile Projesi’nin açılış töreni, Vali Mahmut Demirtaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

  • 28.12.2017 9:56:11
No icon

Adana Valiliğinin öncülüğünde sürdürülen Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen ’Yarınlar Eğitimle, Eğitim Okul Öncesi ile Projesi’nin açılış töreni, Vali Mahmut Demirtaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Seyhan ilçesindeki Hafsa Sultan Anaokulu’nda gerçekleştirilen törene Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra eşi Beyhan Demirtaş, Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz, Seyhan Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar’ın yanı sıra çok sayıda, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, veliler, öğretmeler ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, projeyi düzenlemekteki amaçlarının, okul öncesi eğitimin toplumun tüm kesimlerince benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Öğrencilerin çiçeklerle karşıladığı Vali Mahmut Demirtaş ise bugünün dünyasının artık planlı, programlı okul öncesi eğitimi elzem kıldığını belirterek, “Bu nedenle okul öncesinde velilerimize anne-baba eğitimleri vermeyi, okullarımızda sosyal etkinlik sayılarını katlamayı ve böylelikle okullaşma oranını yüzde 20 artırmayı hedeflediğimiz projeyi başlatıyoruz. Bu sayede ailelerimize okul öncesi eğitimde yeni bir ufuk açıyoruz" diye konuştu.

"Ailelerimiz ve velilerimizin, okul öncesi eğitimin önemini kavramaları çok önemli"

Proje kapsamında, Güney Adana Bölgesi’nde yer alan 20 müstakil anaokulunda Eylül ayında 2 bin 372 olan okulöncesi eğitime devam eden öğrenci sayısının, 3 bin 695’e çıkarıldığını aktaran Vali Demirtaş, şunları kaydetti:

"Bin 323 yeni öğrenci okulöncesi eğitime kazandırılırken, yüzde 30’luk artışla proje hedefleri şimdiden aşılmıştır. Bu sebeple proje ekiplerimizi yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Eğitim, öğrenci-öğretmen-veli üçgeninden oluşan bir platformdur. Bu birliktelik ne kadar bilinçli ve sağlıklı olursa, çocuklarımızda o oranda sağlam bir kişilik kazanırlar. Bunun için başta kıymetli velilerimizin, anne-babaların okul öncesi eğitimin önemini kavraması gerekir. Bilinç düzeyini yükseltmek için proje kapsamında bölge okullarımızda seminerler, atölye faaliyetleri düzenleyeceğiz. Güney Adana Bölgesindeki okullarımızda görev yapan idareci ve öğretmenlerimizin kapısını çalmadıkları tek bir hane bırakmaması gerekir.”

"Güney Adana’nın tarihini yeni baştan yazıyoruz"

Demirtaş, Güney Adana Bölgesi’nde eğitimin sadece bir kesimini değil, her düzeyini önceleyen, çocukları, gençleri her seviyede kucaklayan, onları çağın gerektirdiği bilgi ve teknoloji ile donatmayı amaçlayan bir yapıyı hayata geçirdiklerini ifade ederek, “Eğitim alanında bu projeleri gerçekleştirirken, sağlığa, güvenliğe, istihdama, sosyal hayata, ekonomiye dair diğer kurumlarımızın uygulayacakları projelerle Güney Adana’nın tarihini yeni baştan yazıyoruz. En kıymetli hazinemiz olan beşeri sermayemizi ilmik ilmik yeniden dokuyoruz" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Mahmut Demirtaş ve eşi Beyhan Demirtaş ile protokol üyeleri, sınıfları gezerek öğrencilere boyama kitapları, oyuncaklar ve çeşitli hediyeler verdi.

Yorumlar

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel içerik MN EĞİTİM ÖĞRETİM YAYINCILIK BİLİŞİM REKLAM İNŞAAT SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ. tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz kopyalanamaz, kullanılamaz çoğaltıp dağıtılamaz.