Lisans + İlahiyat Önlisans Mezunu Adaylarda Ne Gibi Sıkıntılar Çıktı?

Lisans + önlisans mezunu adaylar haklarının yendiğini söyleyerek kamuoyu oluşturmak için epey bir çırpınıyorlar lakin milletin görmesini istemedikleri sakıncaları da ustaca gizliyorlar. O sakıncaları sizin için kısa ve öz bir şekilde derledik

  • 15.01.2018 13:51:38
No icon

"Lisans + İlahiyat Önlisans" mezunu adaylar kısıtlı kontenjan karşısındaDiyanet’i ve yanlarında yer almayanları “Allah’tan korkmaya” davet edip kendilerinin bir dahi olduğunu ilan ediyorlar.Haber sitesi olarak biz de "Lisans + İlahiyat Önlisans" mezunu adaylara mihrabın teslim edilmesine karşıyız ama bu karşı olmamız asla ve asla onları hor ve hakir gördüğümüz anlamına gelmez. Karşı olmamız bu işin ehli olmamaları yönüyledir. 

"Lisans + İlahiyat Önlisans" mezunu bazı adayların İHL'yi küçük görme adına “Kur'an okumayı bilmez, hutbe ve vaaz irad edemezler…” gibi küçük düşürücü söylemlerle kendilerini haklı çıkarma sevdasına düştüklerini görüyoruz. 

Bu tavır, 2 yıllık dışardan tesisat ve elektrik bölümünü bitiren bir kimsenin tesisat ve elektrik bölümünü 4 yıl okuyan ve bu alanda staj yapan Meslek Liselileri eleştirmesine benziyor. İstisnai olarak biri sanayide kendini yetiştirip 2 yıllık Meslek Yüksekokulunda eğitim alıp Meslek Lisesi mezunlarının önüne bilgi ve becerisiyle geçebilir. Ama bu durum vaziyeti istisna olmaktan kurtarmadığı gibi gerçek bir meslek sahibi zaten alanında çalışan diğer meslek çalışanlarını hakir görmediği de bir vakıadır. 

Diyanet İşleri Başkanlığı "Lisans + İlahiyat Önlisans" mezunu adaylardan alım ayrımı yapmamazlık gibi bir girişimde bulunmadı.Sadece bu mezunlara kontenjan sınırlaması getirdi. Almamazlık gibi bir durumda eşitlik ilkesine aykırı olduğu için belirli bir kontenjan ayırdı.

"Lisans + İlahiyat Önlisans" mezunu adaylarda ne gibi bir sıkıntı var ki Diyanet böyle bir yola başvurdu.

Öncelikle haber sitesi olarak Diyanet ve Diyanet camiasının nabzını ölçtüğümüz için bu sıkıntıları dile getirelim:

1: Şimdiye kadar görev alan "Lisans + İlahiyat Önlisans" mezunu adaylarınbir cemaate ve tarikata bağlı oldukları ortaya çıktı. Ortalama % 70,

2: "Lisans + İlahiyat Önlisans" mezunu adayların görev yapma kabiliyetlerinin çok düşük olduğu minber, mihrap ve kürsü konusunda yetersiz olduğu tespit edildi.

3: Lisans + İlahiyat Önlisans mezunları kurum aidiyetinden uzak cemaat ve tarikatsal aidiyetleri ağırlık basıyor.

4: İl ve İlçe Müftülüklerinde yapılan toplantılarda Müftüsüne değil cemaat liderinin veya tarikat şeyhinin sözlerinin ağırlık kazandığı görüldü.

5: Kendince kurum başta olmak üzere amirler rahatlıkla eleştirilebilir ama lider ve şeyhler asla eleştirilmez gibi bir anlayışa sahipler.

6: Yardım ve yardımlar konusunda söz konusu Diyanet olunca mazeretler çoğalır. Ama cemaat ve tarikatlara yardım yapılacaksa canla başla çalışırlar.

7: Diyanet bir konuda görüş belirtir, fetva yayımlar, dergi ile ilgili açıklama yapar ortalık toz duman olur,dinihaber.com aynısını cemaat veya tarikatlar yapsa şeksiz şüphesiz doğrudur der hatta yayın organlarından çıkan bütün yazılı eserleri tüm maaşı karşılığında satın almaya kalkar. 

8: Fıkhi konularda kaynak sıkıntısı çektikleri, cevap verirken mezheplerin görüşlerinden ziyade kendi cemaatlerinin fıkhını dayattıkları görüldü. 

9: Aslında bu grup uyanık tarikatçıların FETÖ gibi hain dedikleri Diyanet’e maaşı yıkıp elamanı bedavadan kendi arzuları doğrultusunda kullandıkları bir alan olmaktan başka bir şey değil. 

Ahmet Temiz /DiNiHABER.COM

Yorumlar

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel içerik MN EĞİTİM ÖĞRETİM YAYINCILIK BİLİŞİM REKLAM İNŞAAT SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ. tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz kopyalanamaz, kullanılamaz çoğaltıp dağıtılamaz.