4 Sure Ve 1 Lafız İle Bağışlanma Duası

4 Sure Ve 1 Lafız İle Bağışlanma Duası

  • 28.03.2018 23:09:12
No icon

4 sure ve 1 lafız ile bağışlanma duası

Bağışlanma duasının en kolay ve etkili biçimi

Bağışlanma duası, İslam’ın özüne en uygun dualardan biridir. Zira İslam, kulun cezalandırılmasını değil ıslah olup iyi bir mümin olmasını amaçlamaktadır. Kur’an’da da “Bağışlama ve merhameti sınırsız olan ancak Allah’tır( Şûrâ : 5 )” denilmektedir.

Müslümanlar için şükür ve tövbe çok önemli iki nimettir. Özellikle bağışlanma duası gibi manevi araçlarla daima Allah’ın merhametini ve affını istemek mümin için her zaman bir rahmet kapısı olmuştur.

İşte bu yazımızda Müslümanlar için çok önemli bir yere sahip olan bağışlanma duasını paylaşacağız. Çok farklı bağışlanma duaları olsa da el yazması kaynaklarda geçen en etkili bağışlanma duası burada sizinle paylaşacağımız 4 sure ve 1 dua ile yapılan örnektir. Ancak öncesinde duanın usul ve adabına yönelik bilgiler vermekte fayda vardır:

Kur’an-ı Kerim’de bağışlanma ile ilgili verilen söz

Kur’an’da güzel davranışlar sergileyen ve ahret için bu dünyada gerekli sorumluklarını yerine getirenler için Maide 9. ayette Allah’ın kullarını bağışlayacağına ve onlara büyük bir mükafat vereceğine dair söz verilmiştir.

Başka bir ayeti kerimede de Allah bağışlamasının bol olduğu vurgusunu yapmaktadır. ( Sebe' : 2 )

Ayrıca Allah’ın kullarının günahlarını bağışlamak istediği de yine Kur’an’ın buyurduğu ifadelerden biridir. ( Nisâ : 26 )

Bu ayeti kerimelerden de anlaşıldığı üzere İslam rahmet dinidir ve Allah, kullarını bağışlayıcıdır yeter ki kul salih bir gönülle dua etsin. İnşallah Allah duaları layıkıyla işitendir.

Bağışlanma duası öncesi neler yapılmalıdır?

Dua yalnızca Allah’a yapılır, başka aracıları anmak kesinlikle yanlıştır ve günahtır. Anadolu’da dua edilirken bazı din büyüklerinin ismi de duada anılmaktadır. Her ne kadar kötü bir niyet taşımasa da böyle bir uygulama İslam’ın özüne aykırıdır.

Abdest alınıp öyle dua edilir. Abdestsiz dua edilmemesine azami özen gösterilmelidir. Abdestin kişiyi duaya hazırlama, duanın ciddiyetini kavratma ve bunların dışında bilinen bilinmeyen çok sayıda fazileti vardır.

Duaların yalnız bir ortamda yapılması, kalabalık yerlerde yapılmasından çok daha hayırlı sonuçlar doğurmaktadır. Dua her şeyden önce Allah’a yakarıştır. Bu nedenler kulun kendisini rahat hissedeceği yalnız bir ortam olmasında fayda vardır. Bu konuda birçok peygamberin dağlara ve çöllere yalnız başlarına inzivaya çekilmeleri Müslümanlar için birer örnek teşkil etmektedir.

Dua edilirken kıbleye dönülür, dizler üzerine çökülerek eller semaya açılır. Dua bitince “amin” denilerek eller yüze sürülür.

Bağışlanma duası günün hangi vakti yapılmaktadır?

Dualar, günün her vakti yapılabilir. Fakat duaların makbul kabul edildiği zamanlar da vardır. Mesela kandil geceleri, bayram sabahları, cuma günleri, sabah namazı ile gün doğumu arasındaki zaman aralığı, ramazan ayında iftar vaktinden hemen önceki vakit, farz namazları sonrası gibi zamanlar duanın en makbul kabul edildiği vakitler olarak kabul edilmişlerdir.

Bağışlanma duasında da bu günler manevi yönden makbul olmakla birlikte belli bir zaman sınırlandırması olmaksızın her zaman dua etmek mümkündür. Önemli olan duanın farz namazları sonrasına denk getirilmesi bu yapılamamışsa 4 rekat nafile namazı kılındıktan sonra duaya başlanmasıdır.

Bağışlanma duası nasıl yapılır?

Kişi, abdest alıp uygun bir yere geçtikten sonra önce euzubesmele okur ardından kelimeyi tevhidi söyler. Ardından şu 4 sure burada sıralanan biçimiyle sırası bozulmadan okunmalıdır:

Duha suresi

Asr suresi

Felak suresi

İhlas suresi

Bu sureleri Arap alfabesi ile okuyamayacak okurlarımız için surelerin Latin harfleri ile yazılmış hallerini istifadenize sunuyoruz:

Duha suresi

Vedduha.

Velleyli iza seca.

Ma vedde'ake rabbüke ve ma kala.

Ve lel'ahıretü hayrün leke minel'ula.

Ve lesevfe yu'tıyke rabbüke feterda.

Elem yecidke yetiymen feava.

Ve vecedeke dallen feheda.

Ve vecedeke 'ailen feağna.

Femmel yetiyme fela takher.

Ve emmessaile fela tenher.

Ve emma binı'meti rabbike fehaddis.

Asr suresi

Vel asr

İnnel insane le fi husr

İllellezıne amenu ve amilus salihati ve tevasav bil hakkı ve tevasav bis sabr

Felak suresi

Kul e'uzü birabbilfelak

Minşerri ma halak

Ve min şerri ğasikın iza vekab

Ve min şerrinneffasati fiyl'ukad

Ve min şerri hasidin iza hased

İhlas suresi

Kul hüvallahü ehad

Allahüs samed

Lem yelid ve lem yuled

Ve lem yekün lehu küfüven ehad

4 sure bittikten sonra okunan Arapça orijinal bağışlanma duası

Yukarıdaki 4 sure sırasıyla okunduktan sonra şu dua okunmaktadır:

“Esteğfirullahel aziymellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etübü ileyh”

Bu dua da bittikten sonra kişi “amin” diyerek ellerini yüzüne sürer. Bu aşamadan sonra artık kulun yapacağı şey sabırlı olmak ve bütün varlığı ile Allah’ın onu bağışlayacağını gönülden dilemektir. Elbette ki takdir yüce Allah’ındır, o dilediğini bağışlayacak ve dilediğini hidayete erdirecektir.

Yorumlar

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel içerik MN EĞİTİM ÖĞRETİM YAYINCILIK BİLİŞİM REKLAM İNŞAAT SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ. tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz kopyalanamaz, kullanılamaz çoğaltıp dağıtılamaz.