Son Dakika Haber: Emeklilere Kurban Bayramı ek ödemesi ne zaman yatacak? 2019 emekli ek ödemeleri tarihi günü belli oldu mu?

Başkan Erdoğan'ın talimatıyla Ramazan ve Kurban Bayramları'nda emekli vatandaşlara bin TL ikramiye dağıtılıyor. Son dakika aramalarıyla vatandaşlar Kurban Bayramı emekli ikramiyesi ne zaman yatacak? sorusunun cevabını araştırıyor. Emeklilere verilen bu ik

  • 19.07.2019 10:36:03
No icon

İlk olarak geçtiğimiz sene hayata geçirilen emeklilere bayramlarda ek ödeme durumu, Ramazan Bayramı'ndan sonra 'nda da devam ediyor. İslam alemi için son derece önemli olan Kurban Bayramı'nda emekli vatandaşlarımız bin TL ile bir nebze olsun rahatlayacak. Yaşlılık maaşı alanlar ek ikramiye almaya hak kazanacak mı?

2019 KURBAN BAYRAMI EMEKLİ ÖDEMELERİ NE ZAMAN?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kesin tarih açıklanacak fakat Kurban Bayramı için emeklilere ödenecek bin TL ek ödemenin 5 ile 9 Ağustos tarihleri arasında hesaplarda olacağı tahmin ediliyor. Bu aşamada Kurban Bayramı'ndan önce yatacak ödemelerden kimler yararlanabilecek? Bu soru da cevap beklenen konular arasında yer alıyor.

EMEKLİ ÖDEMELERİNDEN KİMLER YARARLANACAK?

SGK'dan emekli maaşı, vazife malulluğu aylığı, malulluk aylığı, ölüm aylığı ile devamlı iş göremezlik geliri ile ölüm geliri alanlar bu ödemelerden yararlanacak.

Bir de SGK'dan aylık alan; şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahiplerine ödenecek.

NE KADAR VERİLECEK?

Yasaya göre, Ramazan ve Kurban bayramları öncesi ödenecek ikramiye tutarı bin lira. Emekliler bin lira alıyor.

EMEKLİ VEFAT ETMİŞSE NE OLACAK?

Bu kişinin ikramiyesini hak sahibi yakınları alabiliyor. Dul ve yetim aylığı alanlara ölüm aylığı oranında ikramiye ödeniyor.

İKİ AYRI AYLIK ALANLAR NE YAPACAK?

Bu kişilerin ikramiyesi iki dosyadan hangisinde ölüm aylığı oranı daha yüksek ise o dosya baz alınarak veriliyor.

EK ÖDEME DE YÜKSELDİ

Emekliler her ay maaşının yüzde 4'ü-5'i oranında ek ödeme alıyor. Temmuz'da maaş arttığı için ek ödeme tutarları da arttı.Ek ödeme dahil en düşük aylık; Bağ-Kur esnaf emeklilerinde bin 595 liradan bin 675 liraya, Bağ- Kur tarım emeklilerinde bin 189 liradan bin 249 liraya, 2000'den önce  olan SSK'lılarda bin 888 liradan bin 982 liraya, 2000'den sonra emekli olan SSK'lılarda bin 125 liradan bin 181 liraya ulaştı.

EMEKLİYE EN AZ 1.181 TL

TAKVİM, emeklilerin yeni maaşlarını kuruşu kuruşuna hesapladı. Tablomuza bakanlar alacakları zamlı maaşları kuruşu kuruşuna görebilecek.

KAYNAK : sabah.com

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel içerik MN EĞİTİM ÖĞRETİM YAYINCILIK BİLİŞİM REKLAM İNŞAAT SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ. tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz kopyalanamaz, kullanılamaz çoğaltıp dağıtılamaz.