2019 Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak? İşte detaylar...

Kurban Bayramı ne zaman kutlanacak?'' sorusuna internetten yanıt aranıyor. Özellikle kamu ve özel kuruluşlarda çalışan bireyler bayram tatili günlerine odaklandı. Aile ve akraba ziyaretlerinin yoğun yaşanacağı bu bayramda vatandaşlar tatilin 9 güne çıkmas

  • 19.07.2019 16:15:34
No icon

Dini bayramlarımızdan biri olan  geri sayımı başladı. İslam alemini yakından ilgilendiren Kurban Bayramı tatilinde aileler yurt içi yurt dışı ziyaretlerini gerçekleştirecek. Bu bağlamda vatandaşlar '' , tatil kaç gün, 9 gün mü?'' sorusuna Diyanet'in resmi sitesinde yanıt bulmaya çalışıyor. Aile, akraba, eş, dost ziyaretlerinin yoğun olarak gerçekleşeceği bu bayramda vatandaşlar tatil günlerinin sayısına odaklandı. Geçtiğimiz bayramda hafta içi ve hafta sonu günleri birleştirilmişti.   Bayramı tatilini açıkladı mı? İşte detaylar

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN? 2019 DİYANET TAKVİMİ!

Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 Kurban Bayramı tarihini kamuoyuna duyurdu.

Kurban Bayramı takvimi haberimizde yer alıyor. İşte o detaylar...

 

KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN? 9 GÜN MÜ?

Kurban Bayramı bu yıl, 10 Ağustos Cumartesi günü arefe ile başlayacak. Kurban Bayramı Cumartesi günü başlayıp Perşembe günü sona erecek. Peki tatil 9 gün olacak mı?

Milyonlarca kişi Perşembe ve Cuma günlerinin  tatil günlerine katılmasını bekliyor. Diyanet  Bayramı tatil günlerine ilişkin henüz net bir bilgi vermedi. 4 gün sürecek Kurban Bayramı 14 Ağustos 2019 tarihinde sona erecek.

KURBAN BAYRAMI TAKVİMİ 2019

 2019 Kurban Bayramı takvimini duyurdu. Cumartesi günü başlayacak olan Kurban Bayramı Çarşamba günü sona eriyor.

Kurban Bayramı Arefe günü: 10 Ağustos Cumartesi

Kurban Bayramı 1. günü - 11 Ağustos Pazar günü

Kurban Bayramı 2. günü - 12 Ağustos Pazartesi günü

Kurban Bayramı 3. günü - 13 Ağustos Salı günü

Kurban Bayramı 4. günü - 14 Çarşamba günü

KURBAN BAYRAMI ÖNEMİ NEDİR?

Kurban gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan malî bir ibadettir. Kişi kurban kesmekle Allah'ın emrine boyun eğmiş ve kulluk bilincini koruduğunu canlı bir biçimde ortaya koymuş olur.

Müminler her kurban kesiminde Hz. İbrâhim ile oğlu İsmâil'in Cenâb-ı Hakk'ın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın hâtırasını tazelemiş ve kendilerinin de benzeri bir itaate hazır olduğunu simgesel davranışla göstermiş olmaktadır.

Kurban toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur.

Özellikle et satın alma imkânı hiç bulunmayan veya çok sınırlı olan yoksulların bulunduğu ortamlarda onun bu rolünü daha belirgin biçimde görmek mümkündür.

Zengine malını Allah'ın rızâsı, yardımlaşma ve başkalarıyla paylaşma yolunda harcama zevk ve alışkanlığını verir, onu cimrilik hastalığından, dünya malına tutkunluktan kurtarır.

Fakirin de varlıklı kullar aracılığıyla Allah'a şükretmesine, dünya nimetinin yeryüzündeki dağılımı konusunda karamsarlık ve düşmanlıktan kendini kurtarmasına ve kendini toplumunun bir üyesi olarak hissetmesine vesile olur.

 

KAYNAK : sabah.com

Yorumlar

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel içerik MN EĞİTİM ÖĞRETİM YAYINCILIK BİLİŞİM REKLAM İNŞAAT SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ. tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz kopyalanamaz, kullanılamaz çoğaltıp dağıtılamaz.