2018 KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Sınavı Ne Zaman?

2018 Sınav takvimi ÖSYM tarafından açıklandı. Buna göre Din Hizmetleri Alan Bilgisi testi Ne zaman yapılacak? Kimler (DHBT) Din Hizmetleri Alan Bilgisine girebilecek?

  • 13.11.2017 11:30:44
No icon

2018 Sınav takvimi ÖSYM tarafından açıklandı. Buna göre Din Hizmetleri Alan Bilgisi testi Ne zaman yapılacak? Kimler (DHBT) Din Hizmetleri Alan Bilgisine girebilecek?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından İmam-Hatip Müezzin Kayyum ve Kuran kursu öğretici alım sınavlarında kullanılan Yeterlilik sınavı kaldırılınca yerine din hizmetleri alan bilgisi testi DHBT getirildi. Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) katılabilmek için adayların önce KPSS başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) sınavı 21.09.2018 - 03.10.2018 tarihleri arasında düzenlenecek. KPSS başvurusu yapmayan adayların başvuruları sistem tarafından iptal edilecektir. Sınav sonuçları ÖSYM’nin sınav takvimine göre 17.11.2018 tarihinde yayınlanmış olacak.

DHBT-1'de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.

1. İslam İnanç Esasları

2. İslam İbadet Esasları

3. Kur'an Bilgisi (Kur'an tarihi, tecvid, Kur'an'ı anlamave meal bilgisi)

4. Siyer

5. İslam Ahlakı

DHBT'nin ikinci bölümünde (DHBT-2) adayların öğrenim düzeyine göre sorular sorulacaktır. Bu sorular, lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat Fakültesi müfredatını, ön lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat ön lisans programı müfredatını, ortaöğretim düzeyinde sınava katılacaklar için İmam Hatip Lisesi müfredatını içeren sorulardan oluşacaktır.

DHBT-2'de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.

1. Tefsir

2. Fıkıh

3. Hadis

 4. Akaid ve Kelam

 5. İslam Tarihi

6. Dinler ve Mezhepler Tarihi

 7. Dini Hitabet

KAMU PERSONEL

Yorumlar

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel içerik MN EĞİTİM ÖĞRETİM YAYINCILIK BİLİŞİM REKLAM İNŞAAT SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ. tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz kopyalanamaz, kullanılamaz çoğaltıp dağıtılamaz.