2018 Diyanet MBSTS (Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı) ne zaman yapılacak ?

2019 MBSTS sınav sonuçları açıklanma tarihi! Diyanet

MBSTS 2018 sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Binlerce adayın girdiği MBSTS sınavı ayrıntılı bilgiler haberimizde yer alıyor. MBSTS, Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı'nın kısa adıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin 23. Maddesi uyarınca görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek ve mesleki bakımdan göreve en iyi şekilde hazır bulunmalarını sağlamak, kariyer basamaklarında kriter olarak değerlendirmek ayrıca; 1. Görev (müktesebi olup başka unvanlarda görev yapan personel) veya görev yerlerini değiştirmek isteyen cami görevlileri, 2. Yurtdışına din görevlisi olarak gitmek isteyenler, 3. Hac ve umre hizmetlerinde (Müftü, Vaiz ve Eğitim Görevlileri hariç) din görevlisi olarak görevlendirileceklere yönelik (4/B statüsünde çalışan sözleşmeli personel dahil) Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) yapılır.3 Mayıs 2018 tarihinde saat 16:30’dan itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden açıklanacaktır.

Adaylar sınav sonuçlarını belirtilen internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir.

 

 

MBSTS Sınavı - Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 yılı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) hakkında duyuru yapıldı. ÖSYM tarafından yayımlanan duyuruda DİB MBSTS başvuru tarihleri belirtildi. Diyanet İşleri personeli için görevde yükselme, naklen atama, yer değişikliği gibi durumları etkileyecek sınav takvimi duyuruldu.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 yılı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS), başvuru ve sınav tarihleri ÖSYM tarafından açıklandı. ÖSMY tarafında yayınlanan 2019 yılı sınav takviminde MBSTS başvuru ve sınav tarihleri belli oldu.

 

Diyanet personellerinin atama ve görevlendirmelerde esas alınan MBSTS sınavı ne zaman yapılacağı belli oldu. Sınava başvuru yapacak olan adayların ÖSYM internet sitesine giriş yaparak başvuru yapabilirler.

 

2019 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (2019 DİB MBSTS) başvuru ve sınav tarihi belli oldu. Buna göre 2019 DİB MBSTS başvuruları 19-28 Şubat 2019 tarihleri arasında yapılacak olup geç başvuru tarihi 12 Mart 2019 olarak belirlendi. 2019 DİB MBSTS 13 Nisan 2019 tarihinde yapılacak olup sonuçlar 7 Mayıs 2019 tarihinde açıklanacak.

 

2019 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (2019-DİB-MBSTS), tarihinde 81 il merkezinde Nisan ayı içerisinde saat 14:30'da yapılacak ve 90 dakika sürecek olup adaylara çoktan seçmeli 60 sorudan oluşan test uygulanacak. Sınav sonrası adaylar sınav sonuçlarını merak edecekler.

 

Diyanet personelinin en önemli sınavlarından birisi olan ve atama ile görevlendirmelere esas puanlamayı belirleyen Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) Diyanet İşleri Başkanlığının yayınladığı sınav takvimine göre nisan ayı içerisinde gerçekleştirilecektir.

 

2019 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı giriş belgeleri Sınav sonuçları, ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile öğrenebilecek. 

 

Sınav sonuçları, Nisan ayı sonunda ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden açıklanacaktır. Adaylar sınav sonuçlarını belirtilen internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir.

 

Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)'nden 5, Tefsir'den 6, Akaid ve Kelam'dan 8, Fıkıh ve İlmihal'den 20, Hadis'ten 7, Siyer ve İslam Tarihi'nden 8, Dinler ve Mezhepler Tarihi'nden 6 soru sorulacak.

 

DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ NEDİR?

Din hizmetleri alan bilgisi testi kısaca dhbt diye adlandırılan sınav daha önce Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım alımlarında yapmış olduğu yeterlilik sınavı yerine yapılan bir sınavdır.

Din hizmetleri alan bilgisi testi (dhbt) yeterlilik sınavından ayrıldığı bazı noktalar olmakla birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım bu sınava girilmesini şart koşmaktadır.

Yeterlilik sınavı ile dhbt sınavı arasındaki farklardan bir kısmı ise şu şekildedir. Yeterlilik sınavını daha önce Milli Eğitim Bakanlığı kısacası meb tarafından yapılırken ,  Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi yani dhbt sınavı ise ÖSYM tarafından yapılmaktadır.

Aynı zamanda yeterlilik sınavı her zaman yapılmakla birlikte din hizmetleri alan bilgisi (dhbt) sınavı ise iki yıldır bir defa gerçekleşmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığının ilgili mevzuatında yeterlilik sınavının 15 Ekim 2014 yılı itibari ile kaldırılarak Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, (ÖSYM) Devlet Personel Başkanlığı (DPB) ve Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) arasında imzalanan protokol ile KPSS’ye Başkanlığımız din hizmetleri sınıfına ait kadrolara atanmak isteyenlerin mesleki bilgilerinin ölçüleceği Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) eklenmiştir. Bu bilgiler ışığında yeterlilik sınavı yerine din hizmetleri alan bilgisi testi yani dhbt sınavı eklenmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım kadrolarına ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacaklarda, Başkanlığımızca yapılan sınav sonucunda her bir unvan için verilen yeterliğe sahip olma şartı aranmaktadır.

Bu itibarla, Diyanet İşleri Başkanlığı din hizmetleri sınıfına ait kadrolarına 15 Ekim 2014 tarihinden sonra ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacakların KPSS’de Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna ek olarak Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) oturumuna katılmaları ve bu iki oturum sonucunda alacakları puanlara göre hesaplanacak KPSSP-122 (ortaöğretim mezunları için), KPSSP-123 (ön lisans mezunları için) ve KPSSP-124 (lisans mezunları için) puanlarına sahip olmaları gerekmektedir.

KPSS ve Din hizmetleri alan bilgisi (dhbt) sınavları arasında bağlantı söz konusu olmakla birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı alımlarda her iki sınava da başvuru yapma ve sınava katılma durumu söz konusu olmaktadır. Din hizmetleri alan bilgisi sınavı (dhbt sınavı) bu genel durum içerisinde ÖSYM’ye devredilmiş durumda olup sınavın organizasyonu ve uygulamasından Diyanet İşleri Başkanlığı değil ÖSYM sorumludur.

 DHBT başvurusu, uygulaması, tarihi, saati, süresi ve sınavın yapılacağı iller ve sınavla ilgili diğer bilgiler ilgili yılın KPSS Kılavuzlarında yer alacak, sınav için ayrı bir kılavuz hazırlanmayacaktır.

KPSS başvurularında adayların, DHBT oturumuna katılmak isteyip istemedikleri bilgisi alınacak, katılmak isteyen adayların ilgili yıl KPSS’de bildirdiği başvuru bilgileri geçerli olacaktır. Adaylar KPSS’ye katıldıkları öğrenim düzeyinde DHBT’ye katılacaklardır.

 

DHBT 2019 KONULARI NELERDİR? NASIL ÇALIŞILMALI?

Yeterlik sınavları Diyanet İşleri Başkanlığı adına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmaktaydı. Ancak mart 2014 tarihinde, Diyanet İşleri Başkanlığı ÖSYM ile bir protokol imzaladı. Buna göre, Diyanet İşleri Başkanlığı personel alım sınavlarını iki yılda bir yapacak.
Bu sınavlar ÖSYM sistemine uygun olarak yapılacak. Sınavlarda, ÖSYM’nin sınav soru stillerine uygun sorular sorulacak. Yeni sınav sisteminin adı da Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Sınav yani kısaca, DHBT olmuştur. Personel alımı iki aşamadan meydana gelecek.

Birinci aşamada adaylar, KPSS genel kültür ve genel yetenek sınavına gireceklerdir. Tabii bu sınav da ÖSYM tarafından yapılacaktır.

İkinci aşamada ise DHBT – 1 ve DHBT – 2 Sınavları yapılacaktır. DHBT – 1 ve DHBT – 2 sınavlarının her birinde adaylara 20 soru sorulacaktır. DHBT – 1 sınavına girecek adaylar, lisans son sınıf ve mezunları, önlisans son sınıf ve mezunları ve İHL son sınıf öğrencileri ve mezunlarıdır. 

DHBT – 1 sınavına girecek olan bütün adaylara, aşağıdaki kaynaklardan 20 soru sorulacaktır. Aşağıdaki kaynaklardan sorulacak sorular ortaöğretim-önlisans ve lisans öğrencileri için ortak sorulardır. Bu soruları DHBT sınavına girecek tüm adaylar cevaplandıracaktır.

DHBT Sınavında 40 sorudan 20 tanesi aşağıdaki kaynaklardan gelecektir işte bu DHBT 1 Sınavı oluyor…

 

DHBT 1 Konuları Aşağıda Verilmiştir;

1. İnanç Esasları (İlmihal, TDV)
2. İbadet Esasları (İlmihal, TDV)
3. Kur’an-ı Kerim ve Anlam Bilgisi, Tecvit (Kur’an Yolu Türkçe meal ve Tefsiri, Komisyon,Diyanet İşleri Başkanlığı Yay., Ankara,2006)
4. Siyer (İbrahim Sarıçam, Hz. Muhammed ve Evrensel Mesajı, Diyanet İşleri Başkanlığı Yay., Ankara, 2004. Hamidullah, Muhammed, İslam Peygamberi, İstanbul, 2003)
5. İslam Ahlakı (İlmihal, TDV)

Bütün adaylara 20 soru bu kaynaklardan sorulacak ve bütün adaylar bu soruları cevaplayacaklardır…

 

 

DİYANET MBSTS-DHBT HAZIRLIK KAYNAK KİTAPLARI KONU ÖZETİ

Fıkıh nedir : Bir şeyi bilmek, iyi ve tam anlamak, iç yüzünü ve inceliklerini kavramak demektir.
Füru-i fıkıh : Şer’i delillerden elde edilen fıkhi hükümleri sistematik tarzda elde alan dalına denir
Usul-i fıkıh : Delillerden hüküm elde metodunu inceleyen dalına denir.

İstihsan : Müctehidin bir meselede, özel bir delil sebebiyle, o meselenin benzerinde verdiği hükümden vazgeçip başka bir çözümü benimsememesi, yada iki farklı kıyas imkanı bulunduğunda, ilk bakışta dikkat çekmeyen kıyası (kapalı kıyası) gerekçe birliği açısından daha güçlü bulduğu için açık kıyasa tercih etmesidir.

İstishab :Daha önce varlığı bilinen bir durumun aksine delil bulunmadıkça varlığına koruduğuna hükmetmek demektir.

İstislah (Mesalihi Mürsele) : Yorum yoluyla da olsa nasların kapsamına girmeyen yada “illet” bağı kurarak (kıyas yoluyla) nasta düzenlenmiş bir olaya bağlanmayan fıkhi bir meselenin hükmünü İslam fıkhının genel ilkelerine göre belirleme yöntemine istislah, bu metodu uygulayarak hükme ulaşırken esas alınan maslahatlara da mesalihi mürsele denir.

Sedd-i Zera-i: Harama kötü ve zararlı bir sonuca vasıta olan davranışların yasaklanması, kötülüğe giden yolların kapatılması demektir.

Re’y ve İctihad : En genel anlamıyla, asli iki delil olan Kur’an ve sünneti, sayılan metodları ve benzerini kullanarak anlama, yorumlama ve metinle akıl ve toplum arasını buluşturma faaliyetidir.
Re’y : Hakkında açık bir nas yani ayet veya hadis metni bulunmayan fıkhi bir konuda müctehidin belli metodlar uygulayarak ulaştığı şahsi görüştür.

İctihad : Fakihin şer’i ameli bir meselenin hükmünü ilgili delillerden çıkarabilmek için olanca gayreti sarf etmesi demektir.

Ehliyet : Kişinin dini ve hukuki hükme konu (muhatap) olmaya elverişli oluşu demektir.

Müekked sünnet : Hz. Peygamberin devamlı yaptığı, sırf bağlayıcı ve kesin bir emir olmadığını göstermek için nadiren terk ettiği fiillere denir.

Gayr-ı müekked sünnet : Hz. Peygamberin ibadet ve taat türünden olup bazen yaptığı bazen de terk ettiği veya çoğu zaman yaptığı bazen de terk ettiği fiil ve davranışlardır.

Zevaid (adet)sünnet : Hz. Peygamberin, Allah katından bir tebliğ veya Allah’ın dinini açıklama niteliği taşımaksızın insan olması itibariyle yaptığı normal ve beşeri davranışlara denir.

Revatip sünnet : Farz namazlardan önce ve sonra kılınması sünnet olan namazlar, şevvalde tutulan altı gün oruç gibi ibadetlere denir.

Haram : Allah’ın kesin olarak yasakladığı fiillerdir. Yasaklama işine tahrim veya hazr , yasaklanan şeye haram, muharrem veya mahzur, bu yöndeki hüküm ve vasfa da hurmet denir.
Haram li-aynihi : Bizzat kendisindeki kötülük sebebiyle, baştan itibaren ve temelden haramlığına hükmettiği fiildir. Zina, hırsızlık v.s.
Haram li-gayrihi :Aslında meşru ve serbest olduğu halde, haram kılınmasını gerekli kılan geçici durumla ilgili olan fiil. Bayram gününde oruç tutmak gibi.

Azimet : Bir şeye kesin olarak yönelmek, niyetlenmek. Fıkhi olarak : meşakkat, zaruret ve ihtiyaç gibi arizi bir sebebe bağlı olmaksızın ilkten konmuş olan ve normal durumlarda her bir mükellefe ayrı ayrı hitap eden asli hüküm demektir.
-Farz, vacip ve sünnet gibi davranışların yapılması; haram, mekruh gibi davranışların yapılmaması…
Ruhsat : Azimetin karşıtıdır. “Kolaylık, devamlı olan” ruhsat fıkhi olarak: meşakkat, zaruret, ihtiyaç gibi arızi bir sebebe bağlı olarak azimet hükmüne terk etme imkanı veren ve yalnız söz konusu arizi durumda sınırlı bulunan hafifletilmiş ve geçici hükmü ifade eden bir terimdir.
-Mükelleflerin oruç tutması bir azimet hükmüdür. Hasta ve yolcuların karşılaştıkları güçlükler sebebiyle oruç tutma kolaylığı sağlanması ise ruhsattır.

Selem akdi : İleride teslim edilecek bir malın peşin para ile satın alınmasıdır.

Nass : Fıkha dair temel kaynakların her birine ait hükümlerle ilgili özel delillere, konuyu ilgilendiren ayet ve hadislere ortak bir adla nass denir.

Sebep : Şer’i hükmün varlığına işaret yapılan şeye denir.

Butlan : Şer’i hüküm, rükun ve şartlara yönelik eksiklikler taşıyorsa, o fiile batıl denilir ve hükümsüz sayılır. Sanki hiç yokmuş gibi sayılır.

Tevil : Zahir ve nassın lafzi anlamları, bazı şartların bulunması halinde terk edilebilir ve bunlar başka manaya yorulabilir. Buna tevil denir. “namaza kalktığınızda yüzünüzü yıkayın” kalkmak fiili doğrulmak, dikilmek demektir.

Hafi : Gizli , kapalı demektir. Aslında anlamı açık olan bir kelimenin, başka bir engel sebebiyle kapsamı konusunda kapalı kalması haline “hafi” denir.

Müşkil : Hafiften daha kapalı olan, ancak karine emareler üzerinde çalışma yaparak anlaşılabilen sözcüklere “müşkil” denir.

Mücmel : Derlenip toplanıp bir araya getirilen demektir. Sözün sahibinin yapacağı açıklama olmadan anlaşılmayacak kadar kapalı ola sözcüklere denir.

Müteşabih : Dini metinlerde yer alan, ancak anlamı hiçbir zaman anlaşılmayacak derecede kapalı olan sözcüklere denir.

Sarih : Açık demektir. İster hakikat, ister mecaz olsun, bir sözcüğün çok kullanılması sebebiyle manaya delaleti açıkça anlaşılıyorsa, ona “sarih” denir. Alış-Verişte, Aldım/Sattım diyen bir kimsenin ayrıca niyetine bakılmaz.

Kinaye : Dolaylı anlatım demektir. Bir sözü, gerçek anlamının anlaşılmasına engel bulunmadığı bir durumda başka anlamda kullanmak “kinaye” olur.

Karz-ı Hasen : Faiz vb. her hangi bir maddi çıkar beklentisi olmadan borç vermeye denir.

Kısas : Cana ve organ bütünlüğüne yönelik kasten işlenmiş suçların müeyyidesi “kısas” tır.
Had : Bunlar, bizzat Kur’an ve sünnet tarafından belirlenmiş ve adı konularak açıklanmış, kamu hakkı niteliğindeki zina, iffete iftira, hırsızlık, anarşi gibi meşru kurulu düzene başkaldırı gibi suçlar ve cezalardır.

Tazir : Kısas ve had dışında kalan, zaman ve mekana göre devlet yetkilileri ve yasama erki tarafından belirlenecek suçlar ve cezalarıdır.

Akile : Vaktiyle kişinin erkek akrabaları (asabe) iken sonraları divan üyeleri, meslek grupları gibi kendileri ile dayanışma içinde olduğu kimseler olmuştur.

İtlaf : Başkasının canına, malına haksız olarak ve tazmin sorumluluğu doğuracak şekilde zarar vermektir.

Telfik : Kumaşın iki tarafını birleştirmek. Farklı hükümlerin bir araya getirilmesi demektir.

Tekfir : Müslüman olduğu bilinen bir kişiyi, inkar özelliği taşıyan inanç, söz ve davranışından ötürü kafir saymaktır.

İrtidat (mürted) : Müslümanın dinden çıkması anlamına gelir.

Tefrik : Mahkeme kararıyla boşanma demektir.

Müdrik : Namazı tamamen imamla kılan kişi.

Lahik : Namaza imamla başlayıp fakat imamla bitiremeyen kişi

Mesbuk : İmama birinci rekatın rukusundan sonra uyan kişi

Akaid : Gönülden bağlanılan, düğüm atılmışçasına sağlam inanılan şey. İnanılması farz olan hususlar, iman esasları, dinin temel kural ve ilkeleri anlamına gelmektedir.

Taklidi iman : Delillere dayalı olmaksızın sadece çevrenin telkini ile meydana gelen ve adeta kişinin İslam toplumunda doğup büyümüş olmasının tabii sonucu olarak gözüken imana denir.
Tahkiki iman : Delillere, bilgiye, araştırma ve kavramaya dayalı imana tahkiki iman denir.

Hamele-i Arş : Arşı taşıyan melekler.

Mukarrebun ve illiyyun : Allah’ı tesbih ve anmakla görevli olup, Allah’a çok yakın ve O’nun katında şerefli mevkii bulunan meleklerdir.

Tevrat : İbranice bir kelimedir. Kanun, şeriat ve öğreti anlamlarına gelir.Ahd-i Atik ve Ahd-i Kadim de denir.

Zebur : Yazılı şey demektir. İlahi kitapların en küçüğüdür. Yeni dini hükümler getirmemiştir. Lirik söyleyiş ve ilahilerden, Allah’a övgü ve hikmetli sözlerden ve bir takım nasihatlerden meydana gelmiştir.

İncil : Müjde, talim ve öğreti anlamına gelir. Hz İsa aracılığıyla İsrail oğullarına gönderilmiştir.

Kur’an : Toplamak, okumak ve bir araya getirmek demektir.

Kur’an nın Muhtevası
1- İtikad : İman esaslarını konu alır
2- İbadetler : Namaz, oruç, hac ve zekat gibi konulardan bahseder
3- Muamelat : Toplum fertlerinin aralarındaki ilişkileri konu alır
4- Ukubat : İslamın koyduğu kurallara aynen uyulması. İnsan haklarını ve yasakları çiğneyenlerin cezalandırılması.
5- Ahlak :Ana-babaya hürmet, insanlarla iyi geçinme küçükleri sevip büyükleri sayma vs
6- Nasihat ve Tavsiyeler : İnsanlara emir ve yasaklar konusunda duyarlı olmalarını, nefislerine esir düşmemelerini vs.
7- Va’d ve Vaid : Allah’ın emirlerine uyanların cennet, buyrukları terk edenlerin cehennemle cezalandırılacağını konu alır.
8- İlmi Gerçekler : İnsanlığa gerekli olan ilmi gerçeklerin ve tabiat kanunlarının ilham kaynağını teşkil eden ayetleri de kapsamaktadır.
9- Kıssalar : Önceki ümmetlerle, peygamberlerin hayatını konu alır.
10- Dualar : İnsanın yapacağı işlerde sürekli Allah’ın yardımına muhtaç olduğu için Kur’an da dualarda yer almıştır.

Rasul : Allah’ın kulları arasından seçtiği ve vahiyle şereflendirerek emir ve yasaklarını insanlara ulaştırmak üzere görevlendirdiği elçiye (kitap gönderilene) denir.

Nebi : Allah’ın emir ve yasaklarını insanlara bildiren fakat yeni bir kitap ve şeriatla gönderilmeyip önceki bir peygamberin kitap ve şeriatını bildiren kişiye denir.

İrhas : Peygamber olacak şahsın, henüz peygamber olmadan önce gösterdiği olağanüstü olaylar. Hz. İsa’nın beşikte iken konuşması gibi…

Meunet : Allah’ın veli olmayan bir Müslüman kulunu, darda kaldığı veya sıkıntıya düştüğü zaman, olağanüstü bir şekilde bu darlık ve sıkıntıdan kurtarmasıdır.

İstidraç : Kafir ve günahkar kişilerden arzu ve isteklerine uygun olarak meydana gelen olağan üstü oaylardır.

İhanet : Kafir ve günahkar kişilerden, arzu ve isteklerine aykırı olarak meydana gelen olaylar.

Kıyamet Alametleri :
1- Duman: Müminleri nezleye tutulmuş gibi, kafirleri sarhoş edercesine tüm yeryüzünü kapsar.
2- Deccal : Bu isimde bir şahıs çıkacak ne Tanrılık iddiasında bulunacak, istidraç denilen bazı olağan üstü üstünlükler gösterecek ve Hz. İsa tarafından öldürülecektir.
3- Dabbetü’l Arz : Bu isimde bir canlı çıkacak, yanında Hz. Musa’nın asası ve Hz. Süleyman’nın mührü bulunacak, asa ile müminin yüzünü aydınlatacak, mühür ile kafirin burnunu kıracak, böylelikle müminlerin ve kafirlerin tanınmalarını sağlayacak.
4- Güneşin Batıdan Doğması : Allah’ın emri ile güneş batıdan doğacak, bu olaydan sonra iman edenlerin imanları kabul olmayacak.
5- Ye’cuc ve Me’cuc’ün Çıkması : Bu isimde iki topluluğun yeryüzüne dağılarak bir süre bozgunculuk yapmaları da kıyamet alametlerindendir.
6- Hz. İsa’nın Gökten İnmesi : Kıyametin kopmasına yakın gökten inecek, insanlar arasında adaletle hükmedecek, Hz. Peygamberin dini üzerine amel edecek, Deccal’i öldürecek, sonrada ölecektir.
7- Yer Çöküntüsü : Biri doğuda, biri batıda, biri de Arap yarımadasında olmak üzere üç yer çöküntüsü meydana gelecektir.
8- Ateş çıkması : Hicaz tarafında büyük bir ateş çıkacak ve her tarafı aydınlatacaktır.

HAYIZ ve NİFAS
Hayız (aybaşı) nifas (loğusalık) istihaze de özür kanıdır.
-Hanefilere göre adetin en az süresi 3, en uzun süresi 10 gündür. İki adet kanı arasında kalan en az temizlik süresi 15 gündür.
-Hayızlı kadının ilk günlerinde cinsel ilişkiye girmek 4,25 gr; son günlerinde cinsel ilişkiye girmek bunun yarısı kadara sadaka vermeyi gerektirir.
-Hanefilere göre hayız kanı sona ermiş ancak gusül yapılmamışsa ve bir namaz vakti geçmiş olursa cinsel ilişkiye girilebilir.
-Hanefi ve Hanbeli lere göre nisafın en uzun süresinin 40 gündür.
- Yeni Müslüman olmuş bir kimsenin sırf cünüplükten kurtulmak için gusletmesi Malik i ve Hanbeli lere göre vacip; Hanefi ve Şafiile göre ise MENDUP bir ibadettir.
- Gusulde niyet etmek Hanefi mezhebine göre sünnet, diğer mezheplere göre ise Farzdır.

Nafie Namaz Kılmanın Mekruh Olduğu Vakitler :
1-Fecrin doğmasından sonra sabah namazının sünneti dışında nafile namaz kılınmaz.
1-sabah namazı kılındıktan sonra güneş doğuncaya kadar
3-İkindi namazı kılındıktan sonra güneş batıncaya kadar
4-Akşam namazının farzından önce
5-Bayram namazlarından önce ne evde ne de camide
6-Bayram namazlarından sonra camide
7-Arafat ve Müzdelife cem’leri arasında
8-Farz namazının vaktinin daralması durumunda
9-Farza durulmak üzere kamet getirilirken (sabah namazının sünneti müstesna)
10-Cuma günü hatibin minbere çıkmasından cuma namazı sona erinceye kadar nafile namaz kılınmaz.

İtimat : İftidah tekbirinden sonra el bağlamak.
Teavvüz : Tek başına namaz kılanın sadece ilk rekatta ve Sübhaneke den sonra Euzü çekmek Tahmid : Rukudan doğrulduktan sonra hamd etmek.
Tahrime : Birici rekatta iftidah tekbirinden sonra hemen subhaneke okumak.
Tesm’i : Rukudan doğrulurken Semi Allah’ü limenhadimeh demek.
Tenahnuh : namazda özürsüz olarak boğazı hıldatmak, öksürmeye çalışmak.
Kaveme : Namazda rukudan kıyama kalkma
Celse : İki secde arasındaki, oturuş.
İsfar : Sabah namazının geç kılınması
Tağlis : Vakit girince namazı hemen kılmak
Surutus Salat : Namazın Şartları.
Erkanüs Salat : Namazın Rukunları.
Sıfatü’s-Salat : İlmihal dilinde namazların adabına uygun şekilde kılınması.
Teressül veya irtisal : Ezan okunurken her cümle arasında biraz bekleme ve ikinci cümlelerde sesi biraz yükseltme
İktida : İmama uyma Muktedi : imama uyan kişi.
Müfteriz : Farz namaz kılan muktedi
Müteneffil : Nafile namaz kılan imam
Muhazatü’n-Nisa : Kadının aynı imama uymuş olan erkeğin önünde veya hizasında bulunması.
Tıval-i Mufassal : Uzun sureler. Hucurat ile Büruc sureleri arasındaki sureler.
Evsat-ı Mufassal : Orta uzunluktaki sureler. Büruc ile Beyine sureleri arasındaki sureler.
Kısar-ı Mufassal : Kısa sureler. Beyine ile Nas arasındaki surelerdir.
Seb’ut-Tıval : Bakara, Araf, Nisa, Ali İmran, En’am,Maide ve Enfal sureleri.

Cuma Namazının Vücub Şartları:
1-Erkek Olmak
2-Mazeretsiz Olmak (Sağlıklı Olmak)
3-Hür Olmak
4-Mukim Olmak.
Cuma Namazının Sıhhat Şartları :
1-Vakit
2-Cemaat (Hanefilerde imam dışında en az 3 kişi, Şafiilerde İmamla beraber 40 kişi, Malikilerde 10 kişi)
3-Şehir veya Şehir hükmünde Olması
4-Cami
5-İzin
6-Hutbe
Hutbenin Şartları
1-Vakit içinde okunması
2-Namazdan önce okunması
3-Hutbe niyetiyle okunması
4-kendisiyle Cuma namazı kılınacak en az bir kişinin bulunması
5-Hutbe ile namaz arasında namaza mani her hangi bir şey yapılmaması (yiyip,içme gibi)
Kasrü’s-Selat : Dört rekatlı farz namazları yolculuk esnasında ikişer rekat kılmak.
Cem’ü’l-fiil veya Cem’ü’l- Muvasala : bir namazı hemen diğerinin ardından kılmak. Mesela öğleyi vaktin sonunda ikindiyi de vaktin başında kılmak gibi.
Faite (fevait) : Bir namazı vaktinde kılamamak.
Vatani asli : İnsanın doğup büyüdüğü yer. Başka yere göç ederse vatani asli orası olur.
Vatanı İkamet : Bir insanın 15 günden fazla kalmak istediği yere denir.
Vatanı Sükna : Bir insanın 15 günden az kalmayı planladığı yere denir.
Tertip : Üç Durumda düşer 1- Kazaya kalan namazların sayısının vitir dışında 6 vakit ve daha fazla olması 2- Vaktin hem kaza hem de vakit namazı kılmaya yetmeyecek kadar sıkışık olması
3- Vakit namazının kılınışı sırasında kazaya kalmış namazı olduğunu hatırlaması
Terkedilmiş bir farzın namaz içinde kaza yoluyla telafi edilmesi :
1- Bir kimse kıraat etmeden rukua varır da kıraati unuttuğunu rukuda hatırlarsa bu kişi ruku halinde bir ayet okur ve terk ettiği kıraati yerine getirmiş olur.
2- Bir kimse ruku etmeden secdeye gidecek olursa ikinci secdeyi yapmadan geri dönüp rukuyu iade edebilir. Secdeleri tekrar yapar.
3- Son oturuşu terk edip beşinci reketa kalkarsa o rekatın secdesini yapmadan dönebilir. Beşinci rekatın secdesini yaparsa o namaz nafileye dönüşür bir rekat daha kılar altıya tamamlar.
Oruca niyet zamanı :
1- Güneşin batışından kuşluk vaktine kadar niyet edilen oruçlar : Ramazan orucu, belirli günlerde tutulması adanan oruçlar, nafile olarak tutulan oruçlardır
2- İmsak vaktinden önce geceleyin niyet edilen oruçlar : Ramazanda tutulmayıp başka zamanlarda kaza edilen oruçlar, her çeşit kefaret orucu, başlanıp ta bozulan nafile oruçların kazası ve mutlak olarak adanan (zamanı belirlenmeyen) oruçlardır.
Temlik : Zekatı ehil olanlara vermek
Rikaz : Maden, define ve hazine gibi kendiliğinden yer altında bulunan veya insanlar tarafından yer altına gömülüp gizlenen her türlü kıymetli maden ve eşya.
Fıtır Sadakasında Mükellefiyet
1- Müslüman Olmak
2- Mal Varlığı
3- Ehliyet
4- Velayet ve Bakmakla Yükümlülük
5- Vakit
Kefaretler :
Kefarat-i Savm : Ramazan orucunu eda ederken her hangi bir mazereti bulunmaksızın oruçlu olduğunu bilerek ve kasten bozan. Köle azat etmek, iki ay oruç tutmak veya 60 fakiri sabahlı akşamlı doyurmak.
Yemin kefareti : bilerek yapılan yemin köle azat etmek, 10 fakiri sabahlı akşamlı doyurmak, 10 fakiri orta seviyede giydirmek, 3 gün oruç…
Zıhar kefareti : Köle azat etmek, iki ay oruç tutmak veya 60 fakiri sabahlı akşamlı doyurmak.
Adam öldürmenin kefareti : Köle azat etmek, iki ay oruç tutmak.
Hacda tıraş olmanın kefareti : 3 gün oruç, 6 fakiri doyurmak, bir koyun kesmek.
Hayızlı kadınla cinsi münasebet kefareti : Ebu Hanife’ye göre sade tövbe etmesi gerekir.

Tesmiye : Allah’tan başkasının adının anılması veya hayvanın Allah’tan başkası adına kurban olarak kesilmesinin ve bu şekilde kesilen hayvanın etinin yenmesinin yasaklanmış olmasıdır.
Gurre : Cenine karşı işlenen suçun cezası. 5 deve, 212,5 gr altın, 1785 gr gümüş
İlm-i Nücum : Astroloji ve astronomiyi kapsayan ilim
Tenasüh : Ölüm sonrasında ruhun başka bir bedene girerek yaşadığına inanılan şey.
İtlaf : Başkasının malını hukuka aykırı şekilde tahrip etmek.
Haksız iktisap : Hukuki bir sebebe dayanmadan bir şahsın mal varlığının başkası adına çoğalmasıdır.
İkrah : Cebir ve zorlama.
Velayeti İcbar : Zorlayıcı velayet
Velayeti İhtiyar veya İstihbab : Zorlayıcı olmayan velayet
Asabe : Bir kimsenin araya bir kadın girmeyen bütün erkek akrabalarıdır.
Mehr-i Müsemma : Nikah anında belirlenmiş mehir.
Mehr-i Misil : Nikah anında belirlenmeyen mehir.
Mehr-i Muaccel : Evlilik anında peşin ödenen mehir.
Mehri Müeccel : Ödenmesi sonraya bırakılan mehir.
Hul veya Muhalea : Kadının mali bir ödeme yapması veya mali bir hakkından feragat ermesiyle tarafların anlaşarak boşanması.
Tefrik : Mahkeme kararıyla boşanma.
Tefvizi Talak : Koca sahip olduğu boşama hakkını karısına vermesidir.
Mükreh Boşanma : Canı ve malı ağır bir şekilde tehdit edilen ve bu tehdidi başka türlü defedemeyen boşanmaya denir.
Beynuneti Kübra : Kesin boşanma.
Ric’i Talak : Kocaya yeni bir nikahla ihtiyaç olmadan boşadığı karısına dönme imkanı veren boşanma türü
Bain Talak : Kocaya boşadığı eşine ancak yeni bir nikahla dönme imkanı veren boşama şeklidir.
Sünni Talak : Hz. Peygamberin getirdiği ölçü ve sınırlamalara riayet edilerek yapılan boşanma şekli.
Bid’i Talak : Sünnete aykırı şekilde boşanma türü.
Lian : Karısının zina ettiğini veya çocuğunun zina mahsulü olduğunu iddia eden ve bu iddiasını gerektiği şekilde ispat edemeyen koca hakim huzurunda hususi bir şekilde yeminleşir ve evlilik birliğine hakim tarafından son verilir.
İla : Kocanın karısına dört ay veya daha fazla yaklaşmayacağına yemin etmesi veya bu içerikte bir nezirde bulunması.
Gabn : Bir mal değerinin çok üzerinde bir fiyata satın alındığında müşteri; değerinin çok altında satıldığında ise satıcı gabn’a maruz aklmış olur.
Tağrir : Akit yapılırken taraflardan birinin söz ve davranışı ile diğer tarafı kasten aldatmasını ifade eder.
Şuf’a : Satım akdine konu olan bir akarı, müşteriye mal olduğu bedel karşılığında mülkiyetine geçirme yetkisi veren bir hakkı ifade eder.
Ariyet : Bir kimseye bedelsiz olarak belli bir süre kullanmak üzere bir malın verilmesini konu alan sözleşme türüdür.
Karz : Geri ödemek üzere birine verilen mal.
Lukata : Buluntu mal
İne : Bir malın belli bir fiyat karşılığında vadeli olarak satıp, satılan fiyattan daha düşük fiyata geri alınması.
Pey akçesi : Pişmanlık akçesi
Hisbe : İslam toplumlarında genel ahlakı ve kamu düzenini koruma ve denetleme faaliyetini ve bununla görevli resmi kuruluşu ifade eder.
Fahr ve tefahur : Kibir
Sefeh ve Cehl : Zulüm, serkeşlik, saldırganlık, barbarlık
Te’dip : Birini bir konu hakkında bilgilendirme.
Edip : Bir konu hakkında bilgilendirilmiş kişi.
İstihlaf :Namazda İmamımn yerine birini bırakması
Ahkam : Kur’an ve sünnetin içerdiği dini hükümler
Fasık : Allah’ın emir ve yasaklarına uymayan kimse
Münacat : Allah’a sessizce dua etmek
Taassup : Bir delile dayanmayan, bir fikre körü körüne inanmak
Şart : Hükmün varlığı kendisine dayanan şey.
Rükün : İbadetlerin ve akitlerin asli unsurları
Fırka-i Naciye : Kurtuluşa eren grup.
Ehl-i Bidat (mübtedia) : Peygamberin izlediği yoldan ayrılmak
Fırka-i Dalle (Ehl-i Dalal) : Bir takım sapık görüşlere saplanıp doğru yoldan ayrılan.
Te’vil : Başka bir anlama çekmeme, olduğu gibi kabul etme.
İkab : Ceza İtab : Kınama İsaet : Yanlış ve kötü davranış. Kizb : Yalan söylemek
Nefhai Feza : Korku Üfürüşü
Nefhai Kıyam : Kalkış Üfürüşü
Nefhai Saik : Ölüm Üfürüşü
Zelle : Peygamberimizin küçük hataları
Masiyet : Günah işlemek
Kitman : Gizlemek
Yevmüt-Telak : Kavuşma günü.
Furui Fıkıh : Şer’i delillerden elde edilen fıkhi hükümler.
Usuli Fıkıh : Delillerden hüküm elde etme
Kur’an’ın Harekelenmesi : Ebu’l Esved Ziyad
Kur’an’daki kapalı ifadeler : Hafi, Müşkil, Mücmel, Nass ve Zahir.
Müdebbirat : Dört büyük meleğe verilen isim.
Kelamı Nefsi : Kalbimizden geçenler
Kelamı Lafzi : Kalpten geçenleri sözle başkasına aktarma.
Seyyidül Melaike : Cebrail a.s. diğer adı
Naziat ve Naşitat Melekleri : Koparıcı, kolaylaştırıcı (Azrail’in yardımcılar)
Fatiha suresinin diğer adları : Ümmül Kitap, el-Esas, El-Kafiye, Es-Sebül Mesani, El-Kunz
Tehannüs : Peygamberimizin Hz. İbrahim’in Hanif dinine uygun olarak Hira’da yaptığı tefekkür.
Athal : Hicret sırasında Hz.ebu Bekir ile sığındıkları mağaranın ismi.
Murakabe : Kulun her an Allah nezaretinde ve her halinin Allah tarafından bilinmekte olduğu.
Mekke'de ilk nâzil olan âyet: İkra'dır.
Mekke'de ilk nâzil olan süre : Müddesir veya Fatiha'dır.
Mekke'de ilk ilân olunan sûre : Vennecm'dir.
Mekke'de son nâzil olan sûre : Mü'minûn'dur.
Medine'de ilk inen sûre : Bakara süresidir.
Medine'de son inen âyet: Vettekû yevmen türceune fihi ilal-lah.
Medine'de son inen sûre : Nasr'dır.
Vahye Ait Bazı Terimler:

1) Hadarî: Rasulullah’a yolculukta olmayıp, yerleşik durumda iken gelen vahydir. Vahyin çoğunluğu bu şekilde gelmiştir.

2) Seferî: Rasulullah’a yolculuk veya savaşta inen vahiylerdir.: Enfal S.baş kısmı, Tevbe: 9/34, Hac S. başı, Fetih suresi.

3) Neharî: Gündüz inen ayetlerdir. Kur’an’ın büyük bölümü gündüz inmiştir.

4) Leylî: Geceleyin vahyedilen ayetlerdir. Buna örnek: Al-i imran suresinin son kısımları, Tebük seferinden geri kalan üç kişi hakkında inen ayetler (Tevbe: 9/117-118), Fetih suresinin baş kısmı.

5) Sayfî: Yaz mevsiminde nazil olan ayetler.: Nisa suresinin son ayeti olan Kelale ayeti, Tebük gazvesi hakkında inen ayetler.

6) Şitaî: Kış mevsiminde nazil olan ayetler.: İfk olayı ile ilgili ayetler (Nur: 24/11-26), Hendek savaşı ile ilgili ayetler (Ahzab:

7) Firaşî: Rasulullah yatağında iken nazil olan ayetler.

Nevm
î: Rasulullah uykuda iken nazil olan ayetler.

9) Ardî: Rasulullah yeryüzünde iken nazil olan ayetler. Kur’an’ın hemen hemen hepsi bu şekilde indirilmiştir.

10) Semaî: Rasulullah semada iken nazil olan ayetler. Bakara suresinin son iki ayeti Mirac’ta iken nazil olmuştur

A)-Vahy-i Metlüv-: Hz. Peygamber'in yukarıda belirtilen vahy şekillerinden almış bulunduğu vahiylerden ekserisi âyetlerlerdir. Necm sûresi 4. âyette: "O, kendi arzusu ile söylemez, o (söylediği), kendisine vahyedilen bir vahiyden başka bir şey değildir" buyurulmuştur. Hz. Peygamber: "Bana Kur'ân ve onunla beraber O'nun gibisi verildi. Şunu iyi biliniz ki, Allah Rasûlü'nün haram kıldığı da Allah'ın haram kıldığı gibidir..." buyurmuştur. Kur'ân bu özellikleriyle, vahyi metulvü (okunan vahyi) meydana getirmektedir. Kurbet niyetiyle namaz ve namaz dışında okunmakla ibadet edilir. Diğer vahy mahsulü olan kudsî hadis ve hadislerle namazda okunarak ibadet edilmez. Ancak namaz dışında ilim ve teberrüken okunabilir.

B)-Vahyi Gayrı Metlüv:Tilavet olunmayan vahiy demektir.Kudsî hadis ve hadislerle namazda okunarak ibadet edilmez. Ancak namaz dışında ilim ve teberrüken okunabilir.

TEVİL: “Evl” kökünden gelen ve “Geri dönme” anlamında mastardır.
Lügatte: Açıklamak ve beyan etmek anlamını da ifade etmektedir.
Istılahta;Görünürde birbiriyle uyumlu iki ihtimalden birine manayı yöneltmektir.ayete muhtemel manalardan birini vermekti

NASİH VE MENSUH
Lügat manası: İzale,bertaraf, ibtal ve yok etme; izale edilen şeyin yerine başka birinin konulması veya konulmaması, kaldırma, hükümsüz kılma,. Nesehe fiilinin mastarıdır. Bazı ilim adamları “izale ve iptal etme” manasında hakikat, diğerlerinde mecaz olduğunu söylemektedirler.
Terim manası: Bir nassın hükmünün ya yerine bir nass gelerek veya hiçbir nass gelmediği halde belli bir zaman sonra kaldırılmasıdır. Mensuh ise:Aynı kökten ism-i mef`uldür.Bu şekilde kendinden önceki hükmü kaldırılan delile nasih, hükmü kaldırılan delile de mensuh denilir.

MÜCMEL : Bir açıklayıcı tarafından, açıklanmadıkça mânâsı anlaşılmayan kapalı lafız .
MÜBHEM : Kur’an-ı Kerim’de sarih olarak isimleri zikredilmeyip te, ismi mevsuller veya zamirlerle zikredilen erkek veya kadınlar olduğu gibi, melek veya cin veyahut ta bir topluluk veya kabile de olabilir. Bu gibi ismi mevsullerin veya zamirlerin kime delalet ettiğini bilmek kolay bir şey değildir.Mübhemat hakkındaki bilgiler, nakle dayandığına göre, o haberlerin sağlam senetlerle, Rasulullah, sahabe ve tabiuna ulaşması gerekir.

MÜFESSER:Açıklanan. Usûl-i fıkıhta, nass denilen lafzdan daha açık olan lafızdır. Nass, sevkedildiği mânâya açıkça delâlet eden lafızdır. Kur'ân-ı kerîmde bulunan salât, zekât gibi kapalı kelimeler, Peygamber efendimiz tarafından açıklanmıştır. Böylece bu kapalı kelimeler, müfesser hâline gelmiştir. Müfesserlerle amel etmek vâcibdir.

HAFÎ:Gizli, kapalı. Usûl-i fıkıh ilminde, mânâsı açık olduğu hâlde söyleyenin maksadını ifâde etmede kapalı, gizli söz.

NASS:Âyet-i kerîmeler ve hadîs-i şerîfler. Çoğulu nüsûs'tur.
Ehl-i sünnet âlimleri nassları zâhirleri üzere almışlardır. Yâni açık olan mânâlarını vermişlerdir. Zarûret olmadıkça nassları te'vil etmemişler bu mânâları değiştirmemişlerdir. Kendi bilgileri ve görüşleri ile bir değişiklik yapmamışlardır.
Nass ile bildirilmiş olan ahkâm hiçbir zaman değişmez. Örf ve âdetlerden hüküm çıkarılabilmesi için, bunların nasslara muhâlif olmaması ve sâlih müslümanlar arasında selef-i sâlihînden gelmiş olması lâzımdır.

ZAHİR:Lafızdan (sözden) anlaşılan, açık, görünen mânâ. Ehl-i sünnet âlimleri, nasslara (âyet-i kerîme ve hadîs-i şerîflere) zâhir mânâlarını vermişlerdir. Zarûret olmadıkça, nassları te'vîl etmemişler, bu mânâları değiştirmemişlerdir. Kendi bilgileri ve görüşleri ile bir değişiklik yapmamışlardır.

MUHKEM: Lügat manası sağlam, manası açık, yorum götürmez, şüphe kabul etmez anlamında if’al vezninde, arapça ismi mef’ul bir kelimedir. Muhkem ayetler, manası açık olan, manasında ihtilaf edilmeyen, manalarının anlaşılması için açıklamaya ihtiyaç duyulmayan, manası herkes tarafından anlaşılabilen ayetlerdir.

MÜTEŞABİH: Birden fazla manaya gelen, manası açık olmayıp manasında kapalılık bulunan, açıklamaya ihtiyaç duyulan veya muhkem ayetlere ters gibi görünen ayetlerdir.

VÜCUH VE NEZAİR:Kur’an-ı Kerim’de, çeşitli manalarda kullanılan müşterek lafızların mevcut olduğu müşahade edilir. Bir kelimenin bir ayette ifade ettiği mana ile, yine aynı kelimenin diğer ayetlerde anlamlar aynı olmamaktadır. İşte biz buna tefsir ilminde “Vücuh” diyoruz. Bunun aksine de, yani çeşitli birçok kelimenin aynı manayı ifade etmesine “Nezair” denir. Kur’an’ın iyi anlaşılması ve bilinmesi için, tefsir ilminde öğrenilmesi lazım gelen mühim hususlardan biri de şüphesiz “Vücuh ve nezair”dir.
MÜŞKILU’L-KUR’AN: Kur’an-ı Kerim ayetleri arasında ilk bakışta ihtilaf ve tenakuz gibi görünen durumları inceleyen ilme Müşkilu’l-Kur’an denilir. Aslında Allah’ın kelamında böyle bir halin mevcudiyeti bahis konusu olamaz. “Onlar hala Kur’an’ı iyice düşünmüyorlar mı? Eğer o, Allah’tan başkasının katından olsaydı, kuşkusuz içinde birçok aykırılıklar bulacaklardı.” (Nisa: 4/82) Eğer kişi cehaleti sebebiyle ayetler arasında bir çelişki hissederse, zıt mana taşıdığı sanılan ayetlerin bağdaştırılması gerekir. Bu yöndeki tereddütlerin giderilmesi de “Müşkilu’l-Kur’an” ilmiyle sağlanmıştır.
KISASU’L-KUR’AN :Allah, muhataplarına tevhid ve ahlak ilkelerini, tarihin kanunlarını anlatırken, öğretirken, pedagojik açıdan çok önemli bir metodu kullanmıştır. Bu da tarihte yaşanan hadiseleri, dini ve ahlaki bir muhtevayla insanların önüne koyan kıssalar yoluyla gerçekleşmiştir

EMSALU’L-KUR’AN:Mesel kelimesi lügatta şibih, nazir, delil, hüccet, bir nesnenin sıfatı, halk arasında kabul görüp yayılmış ve meşhur olan sözlerdir –ki bunlara Türkcede atasözleri denir-, bunların irad edilip söylenmesine de “darb-ı mesel” denir, çoğulu ise emsaldir.

TEFSİRDE RİVAYET YÖNTEMİ: Bu tefsir, selefden nakledilegelen eserlere dayanan tefsirlerdir. Bu tefsirlerde ayetlerin manaları, nüzûl sebepleri,nâsıh ve mensuh olanları gösterilir. Böylece rivâyet yolu ile yapılan tefsirlerin başlıca kaynakları,Hadis-i Şerif kitapları ile Siyer ve Tarih kitaplarıdır. Bunlara muhalif, aklın hükmüne aykırı olan rivâyetlere itimat edilmez.
Ali b. Ebi Hatim Tefsiru’l Kur’ani-l Azim.
İbn Kesir Tefsiru’l Kur’ani-l Azim.
Celaleddin es-Suyuti ed-Durru’ –Mensur.
TEFSİRDE DİRAYET YÖNTEMİ: Buna rey ile tefsir de denir. Bu tefsirde müfessir, ayet hakkında açıklayıcı bir nakil bulamayınca reye başvurur. Yani ictihad eder, ve Lugat, Belâğat gibi lisan ilimlerinden yararlanır.

1-DİL BİLİMSEL TEFSİR:İlk dirayet tefsiri çalışmalarının Dil bilimsel çalışmalarla başladığı söylenebilir.Özellikle 2. yy.da gelişmeye başlayan Sarf ve Nahiv bilgisi ileKur’an-ı açıklamaya başladılar.
Bunlardan bazıları Ahfeş(öl.177),Sibeveyh(öl.180),Halil b. Ahmet(öl.170) Zemahşeri’nin Keşşaf adlı tefsiri buna bir örnektir.

2-KELAMİ VE FELSEFİ TEFSİR:İlk Müslümanlar Arap Yarımadasından çıkıp Bizans ve İranı fethettikce oradaki halkı Müslümanlaştırmaya başladılar. Yeni Müslüman olanlar yeni kültür ve düşüncelerle karşılaşınca Kaza Kader ve Allahın sıfatları gibi itikadi konularda tartışmaya başladılar. Ve bu tartışmalardan Kelami ve Siyasi Mezhepler ortaya çıktı. Örneğin şi’a harici mutezile v.b. Mezhepler kendi görüşlerini desteklemek için kuran’ı kendi düşüncelerine göre tefsir ettiler.
Örnek Zemahşeri Mutezili fikirleri savunmak için Keşaf isimli tefsiri yazmıştır.
Fahruttin er_razi ünlü tevsiri Mefatih’ul gaybi ehli sünneti savunmak için yazmıştır.

3-FIKHİ TEFSİR: kur’an’ın emirlerini anlamada zaman ve mekân farkından da kaynaklanan yorum farklılıklarından Müslümanlar arasında görüş ayrılıkları bundan da fıkhi mezhepler ortaya çıkmıştır. Böylece her mezhep kendi görüşünü savunmak için kur’an’ı kendi mezhepleri doğrultusunda yorumlamaya başladılar.
ÖRN: imam_ı safi öl. (204) ahkâmul kur’an’ı Hanefi fakihi cessas ahkâmul kur’an’ı Ebu Bekir İbnul Arabi ahkâmul kur’an’ı maliki alimi kurtubi cami li ahkâmul kur’an’ı

4-TASAVVUFİ TEFSİR: Tasavvufi tevsirler kişileri daha ahlaki bir hayat tarzına ulaştırma ruhu temizleme maksadıyla yazılmış ve kur’an da bunlar için yorumlanabilecek ayetler tasavvufi açıdan tevsir edilmiştir.
ÖRN: küşeyrii letaaiful işarat adlı tefsiri İsmal Hakkı Bursevi ruhul beyan adlı tefsiri bu amçla yazmıştır.

TEFSİR TARİHİNİN ÖNEMLİ İSİMLERİ:

1-Ferra ve tefsiri(144-207): büyük Arap dilcisi ve tefsir alimidir Kûfede yetişmiştir. Eserinin ismi Maanil Kur’an dil açısından çok önemli tefsirdir.

2-Taberi ve tefsiri: (224-310) :ibn. Cerir et taberi hicri 3.yy en önemli tarih fıkıh ve tefsir alimidir. Tefsirinin ismi camiul beyan an te’vilil Kur’an hem rivayet hemde dirayet tefsirleri açısından kendisinden sonra gelenlere kaynaklık etmiştir.

3-Zemahşeri ve tefsiri: (467-538) Zemahşeri büyük Selçuklu döneminde yaşamış vezir Nizmulmülk zamanında yaşamış dah sonra Mekke’ye yerleşmiştir. Ve ilim tahsil etmiştir. Yazmış olduğu eserin keşşaf dil agırlıklı bir eser olup kendisi itikâdi açıdan mutezili ameli açıdan yani fıkhi açıdan Hanefi mezhebine bağlı olduğu için tefsirinde bu konuşar ağırlık vermiştir.

4-Fahreddin Razi ve tefsiri: (543-606): tefsirin yanında kelam fıkıh felsefe ve matematik gibi bilimlerde de uzman bir müfessirdir. Eseri mefatihul ğayb da bu ilimleri Kur’an ayetlerinde kullanmıştır. Tefsirinde ehli sünnetin kelami görüşlerini savunmuş mutezili alimlere cevap vermeye çalışmıştır.

5-kurtübi: (……-671) :Endülüs Kurtuba da doğmuş ancak ilim tahsili için mısıra yerleşmiş. Kurtubi tefsiri camii li ahkamil Kur’an da ahkam e,ayetlerini açıklamaya çalışmıştır .kendisi fıkhi olarak maliki mezhebine baglı olmasına rağmen mutaassık davranmamış. Diğer görüşlerede yer vermiş.

6-Elmalılı Hamdi Yazır ve tefsiri: (1878-1942) Emalı lı omsalının son dönemi ve cumhuriyetin ilk yıllarında yaşamış ve İstanbul da yetişmiş milletvekilliği bakanlık üniversite hocalığı yapmıştır. D.İ.B’in isteği üzerine halk dini kur’an dili tefsirini 12 yılda tamamlamıştır. Ayetlerin sebebi nuzulünü ve ayetlerde geçen kelimeleri açıklamıştır. Mesela fatih’a suresini 100 sayfada tefsir etmiştir bakara suresi 900 sayfayı geçmektedir.

 

 

 

 

 

 

MBST sınavı Nisan'da 34 merkezde yapılacak.Diyanet İşleri Başkanlığı ilgili mevzuatı uyarınca;

a) Cami görevlilerinin görev yeri değişikliği,

b) Başkanlığımız personelinden başka unvanlarda görev yapmakta iken Kur'an kursu öğreticisi, imam-hatip veya müezzin-kayyım unvanlarına müktesebi olanların naklen, müktesebi olmayanların ilk defa naklen atanmaları,

c) Kariyer basamaklarında yükselmeler,

d) Yurtdışı ile hac ve umre hizmetlerinde (hac ve umre hizmetleri için müftü, vaiz ve eğitim görevlileri hariç) din görevlisi görevlendirmeleri için,

Başkanlıkça yapılacak sınavlara katılmak isteyenlere yönelik Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yapılacaktır.

I- BAŞVURU ŞARTLARI

Diyanet İşleri Başkanlığı personeli (kadrolu ve sözleşmeli) bu sınava başvurabilecektir.

II- BAŞVURULARIN ALINMASI

1. Sınav başvuruları, Ocak - Şubat 2018 tarihlerinde ÖSYM tarafından alınacaktır.

2. ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı bulunan adaylar, başvurularını ÖSYM'nin ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacaklardır.

3. ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sisteminde kaydı bulunmayan adaylar ile ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı bulunmayan (Son 50 ay içerisinde çekilmiş) adaylar başvurularını Başvuru Merkezlerinden (Tüm il/ilçe ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri) yapacaklardır. Başvuru merkezlerine yapılacak başvurularda adayların, ÖSYM'nin internet adresinden edinecekleri Aday Başvuru Formunu (Sınava başvuru tarihlerinde yayımlanacaktır) doldurmuş olmaları, ÖSYM Başvuru Merkezlerine şahsen müracaat etmeleri ve başvurularını yaparken, doldurulmuş Aday Başvuru Formu ile birlikte nüfus cüzdanı veya süresi geçerli pasaportlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

4. Başvuru Merkezlerinin adresi ÖSYM'nin internet sayfasında yer almaktadır.

5. ÖSYM'nin ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak veya bir başvuru merkezinden başvuru yapan adaylar, 95,00 TL olan sınav ücretini Ocak - Şubat 2018 tarihleri arasında kılavuzda belirtilecek bankalara yatıracaklardır. Sınav ücreti, ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

6. Adaylar süresi içinde sınav ücretlerini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır.

7. Bir başvuru merkezinden veya ÖSYM'nin ais.osym.gov.tr internet adresinden başvurusunu yapan ancak, sınav ücretini yatırmayan adayların sınav başvuruları tamamlanmamış olacağından bu adaylara Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecek, bu adaylar sınava alınmayacaktır.

8. Engelli adaylar elektronik ortamda başvuru esnasında engel durumlarını belirteceklerdir.

9. Başvuru süresi içinde engelli olmayan, ancak, başvuru süresi tamamlandıktan sonra engelli duruma gelen adaylardan, engelli salonu dışındaki sınav salonlarında sınavlarını yapmalarına engel fiziki durumlarında meydana gelen değişiklikler (alçı, sargı bezi kullanma, hastalık, ortopedik engel, sağlık ile ilgili kullanılması zorunlu araç gereç vb.) sağlık raporu ile belgelendirilerek, Genel Amaçlı Dilekçe örneği ile sınavın yapılacağı hafta içerisinde Çarşamba günü saat 17.00'ye kadar ÖSYM-Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığına ulaştırılacaktır. Bu adaylardan raporları kabul edilenler, "Engelli Salonu"nda sınava alınacaklardır. Engelli Salonu dışında sağlık nedeniyle de olsa herhangi bir alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. kullanılmayacaktır.

MBSTS Sınavı Başvuru Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

MBSTS Sınavı Başvuru İşlemleri için Tıklayınız

YURT DIŞINDA HALEN GÖREVLİ OLAN PERSONELİN BAŞVURULARI

10. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru hakkı olmayan adaylardan (Aday İşlemleri Sisteminde kaydı bulunmayan adaylar ile ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı bulunmayanlar) başvuruların yapılacağı tarihler arasında görev, eğitim, tedavi vb. nedenlerle yurt dışında bulunduğu için (KKTC ve Kırgızistan-Bişkek hariç) başvuru merkezine gitmesi mümkün olmayanlar başvurularını aşağıdaki şekilde yapacaklardır.

a) Yurt dışından başvuru yapmak isteyen adaylar, ÖSYM Çağrı Merkezi'ni başvuru süresi içerisinde bir yurt dışı telefon numarasından arayarak sınava yurt dışından başvuracaklarını bildireceklerdir. Çağrı Merkezi Personeli ilgili adayın sınava yurt dışından başvuru yapacağını sisteme kayıt edecektir.

b) Adaylar, T.C Kimlik / YU Numarası ve şifresiyle Aday İşlemleri Sistemi'ne (AİS) giriş yaparak başvuru bilgilerini sisteme kaydedeceklerdir. ÖSYM aday internet erişim şifresi olmayanlar, ÖSYM'nin Çağrı Merkezinden şifrelerini edineceklerdir.

c) ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı bulunmayanlar; fotoğraf alanını boş bırakacaklardır.

d) Başvuru işlemini yapan adaylar 95,00 TL olan sınav ücretini Ocak - Şubat 2018 tarihleri arasında www.osym.gov.tr internet adresinde bulunan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile yatıracaklardır.

e) Yurt dışından başvuru yapan adaylar, sınav tarihinden önceki son resmi iş günü mesai saati bitimine kadar ÖSYM Ankara Sınav Koordinatörlüğüne (Çetin Emeç Bulvarı 1290. Sokak No:2 Yukarı Öveçler-ANKARA) doldurulmuş ve aday tarafından imzalanmış Aday Başvuru Kayıt Bilgisi ve başvuru tarihinde yurt dışında bulunduğunu belirten resmi bir belge(pasaportun aslı ve pasaport giriş-çıkış mühürlerinin bulunduğu sayfanın onaylı bir örneği) ile şahsen başvuru yaparak başvurularını tamamlayacaklardır. Bu belgelerden biri eksik olan adayların başvurusu kabul edilmeyecektir.

f) Belgeler, başvuru merkezi görevlisince kontrol edilecektir. Adayın geçerli bir fotoğrafı bulunmaması durumunda fotoğrafı çekilecektir.

g) Pasaportundaki giriş-çıkış tarihleri doğrultusunda yurt dışında olduğu süre sınavın başvuru süresinin tamamını içermediği tespit edilenlerin (başvuru yaparak sınav ücretini yatırmış olsalar bile) başvuruları kabul edilmeyecektir.

h) Belgelerinde eksiklik/tutarsızlık olan adaylar ile sınav ücretini süresi içinde yatırmayan adaylar için bu işlemler yapılmayacak, bu durumdaki adaylar için Sınav Giriş Belgesi düzenlenmeyecektir. Bu adaylar sınava alınmayacaklardır. Bu adayların başvuru kayıt bilgileri silinecektir.

i) Başvuru merkezi görevlisince adayın pasaportu, incelendikten hemen sonra adaya geri verilecek, diğer belgeler başvuru merkezi görevlisince teslim alınacaktır.

j) Yurt dışından başvuru yapan engelli/sağlık sorunu olan adaylardan, sistemde engel/sağlık bilgisi bulunmayanların veya bu bilgilerinde değişiklik olanların, sağlık/engel bilgilerinin sisteme girilebilmesi için, Sağlık/Engel Bilgi Formunu, Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinin bir fotokopisi ile sağlık raporlarının onaylı bir örneğini, engel durumlarını belirten dilekçeleri ile birlikte başvuru süresi içinde ÖSYM'ye ulaştırmaları gerekmektedir.

11. Bu adaylar, sınava Ankara'da girecekler ve sınava sadece pasaportları ile kabul edileceklerdir. Bu adaylar için sınavda pasaport dışında başka bir kimlik belgesi kabul edilmeyecektir.

12. Sınavla ilgili yapılan duyurulara uygun olmayan başvurular ile posta yolu ile yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır

13. Başvuruların alınması, sınavın uygulanması, güvenlik önlemleri, sınav ücretinin yatırılması, sonuçlara itiraz vb. sınav ile ilgili güncel gelişmeler, başvuru tarihlerinde ÖSYM tarafından adaylara ayrıca duyurulacaktır.

14. Başvurusunu yapmayan, başvuru koşullarını taşımayan, başvuru koşullarını taşımadığı halde sınav ücretini yatıran, başvurusu geçersiz sayılan, birden fazla sınav ücreti yatıran, sınava girmeyen veya giremeyen, sınava alınmayan veya sınavdan çıkarılan, sınavda başarı sağlayamayan veya sınavı geçersiz sayılan, ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran, sıralamaya giremeyen, aynı işlem için birden fazla ödeme yapan adayların ödedikleri ücretler iade edilmeyecektir.

15. Adayların Aday Başvuru Formuna yazdıkları bilgilerin ve http://ais.osym.gov.trinternet adresinden girişini yaptıkları bilgilerinin sorumluluğu kendilerine aittir. Bu bilgilerdeki eksik ve yanlışlar yüzünden doğacak sonuçlardan aday sorumlu olacaktır. Bir adayın beyanının gerçeğe uymadığı tespit edildiği takdirde bu aday, aradan geçen süreye bakılmaksızın bu sınavdan elde ettiği tüm haklarını kaybedecektir.

16. Sınavda adayların uyması gereken kurallar, yanlarında bulundurmaları ve bulundurmamaları gereken belge ve eşyalar 26 Eylül 2012 tarihli ve 28423 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Adayların ve Sınav Görevlilerinin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik'te belirtilmiştir.

III- SINAV TARİHİ ve SINAV MERKEZLERİ

1. Sınavın organizasyonu ve sınavın uygulanması tamamen ÖSYM'nin sorumluluğunda gerçekleştirilecektir.

2. Sınav; Nisan 2018 tarihinde saat 14.00'da aşağıda belirtilen 34 sınav merkezinde yapılacaktır.

3. Adaylar başvuru esnasında sınava girmek istedikleri sınav merkezini tercih edeceklerdir.

4. Adaylar sınava, sınavın yapılacağı hafta içerisinde ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.trinternet adresinden T.C. Kimlik Numarası ve aday şifresi girerek edinecekleri Sınava Giriş Belgesi ve nüfus cüzdanı/süresi geçerli pasaportu ile kabul edilecektir.

IV- SINAV SÜRESİ, SORU SAYISI ve DEĞERLENDİRME

1. Sınavda adaylara çoktan seçmeli 60 sorudan oluşan test uygulanacaktır.

2. Sınav süresi 90 dakikadır.

3. Değerlendirme sırasında yalnız doğru cevaplar dikkate alınacak, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır.

4. ÖSYM tarafından veya yargı kararı ile iptal edilen sorular, tüm adaylar için değerlendirme dışında bırakılacaktır.

VII- SINAV SONUÇLARI ve İTİRAZ

1. Sınav sonuçları, ÖSYM'nin internet sayfasından duyurulacak, adayların adresine ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar, sınav sonuçlarını, ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile öğrenebileceklerdir.

2. Adaylar, sınav sorularına ilişkin itirazlarını sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içerisinde ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "Adaylar Tarafından Dilekçe Gönderilmesi ve İşlem Ücretleri" konulu duyuru doğrultusunda Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak ÖSYM'ye yapacaklardır.

3. Adaylar, sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarını ise sonuçların ÖSYM tarafından elektronik ortamda açıklanmasından itibaren en geç 10 gün içinde, ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "Adaylar Tarafından Dilekçe Gönderilmesi ve İşlem Ücretleri" konulu duyuru doğrultusunda Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak ÖSYM'ye yapacaklardır.

4. Sınav soru ve sonuçlarına itiraz edecek adayların inceleme masrafları karşılığı, ÖSYM'nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi 6028011-5229 (IBAN NO: TR 390001002533060280115229) hesabına gerekli ücreti yatırdıklarını gösteren dekontunu dilekçelerine eklemeleri gerekmektedir. Dilekçe, ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı 06800 Bilkent/Ankara adresine ulaştırılacaktır.

5. ÖSYM süresi içinde yapılan itirazları inceleyecek, sonuçlarını adaylara bildirecektir. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile üzerinde adayın T.C. Kimlik Numarası, adresi, evrak referans numarası vb. bilgiler yazılı olmayan, imzalanmamış dilekçeler işleme alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır.

VIII- İLETİŞİM

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı
Adres: ÖSYM 06800 Bilkent / ANKARA
Telefon: 444 6796 (OSYM) (Çağrı Merkezi)

Diyanet İşleri Başkanlığı
İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü
Personel Sistemleri Eğitim ve Sınavlar Daire Başkanlığı
Adres: Üniversiteler Mah. Dumlupınar Blv. No:147/A 06800
Çankaya/ANKARA
Telefon: (0312) 295 70 00

İlgililere duyurulur.

D.İ.B İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü

 

 

MBSTS'ye girecek adaylar dikkat!

 

MBSTS'ye girecek adaylar dikkat!

 

Diyanet İşleri Başkanlığı kadrolu ve sözleşmeli personeli için Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınav Başvuruları Başladı. İşte adayların dikkat etmesi gereken kurallar

 

1: 2018 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (2018-DİB-MBSTS), 7 Nisan 2018 tarihinde aşağıda belirtilen 34 il merkezlerinde yapılacaktır

SINAV SÜRESİ 90 DAKİKA

2: MBSTS, saat 14.45’te başlayacak ve 90 dakika sürecektir. Adaylar, saat 14.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

BAŞVURULAR BAŞLADI

3: Sınava başvurular, 14-22 Şubat 2018 tarihleri arasında alınacaktır. Geç başvuru günü, 6 Mart 2018 tarihidir

RESİMLERİNİZİ YENİLEYİN

4:ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı (*) bulunmayan adaylar başvurularını, Başvuru Merkezlerinden yapacaklardır. Başvuru Merkezlerinin adresi ÖSYM’nin internet sayfasında yer alacaktır. Başvuru Merkezleri tarafından başvurular, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri arasında alınacaktır. ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı (*) bulunan adaylar, başvurularını, bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile) veya diledikleri bir Başvuru Merkezlerinden yapacaklardır. Posta yoluyla başvuru alınmayacak, elden yapılmak istenen başvurular kabul edilmeyecektir. Sadece elektronik ortamda yapılan başvurular geçerli olacaktır.

SINAV ÜCRETİ:
5: Sınava girecek adaylar, 125,00 TL olan sınav ücretini, 14-23 Şubat 2018 tarihleri arasında yatıracaklardır.

GEÇ BAŞVURU YAPANLARA 190 TL CEZA
6: Geç başvuru gününde başvuru yapan adaylar, sınav ücretini aynı gün 190,00 TL. olarak yatıracaklardır.

SINAVA BİR SAAT ÖNCEDEN GELİN

7: Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın kapısında sınavın başlama saatinden en az 1 saat önce hazır bulunmaları zorunludur. Sınava girecek adayın yüzü, kimlik tespitini sağlayacak biçimde açık olmalıdır. Sınav günü saat 14.30’a kadar adayların sınav binalarına alınma dinihaber.com işlemleri tamamlanacaktır. Adaylar saat 14.30’dan sonra sınav binalarına sınavın cevaplama süresi başladıktan sonra sınav salonlarına alınmayacaklardır.
 

65 DAKİKA KURALI

8: Salonda sınav evrakı poşeti açıldıktan sonra adayların sınav süresinin ilk 65 dakikası ve son 15 dakikası içinde sınav salonunu terk etmeleri, sınav sırasında kısa bir süre için bile olsa (tuvalete gitmek dâhil) sınav salonundan çıkmaları yasaktır. Bu durumdaki adaylara kesinlikle izin verilmeyecektir. Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday bir daha sınav salonuna alınmayacak ve sınavın ilk 65 dakikası tamamlanana kadar sınav binasında bekletilecektir.

HER TÜRLÜ DİKKAT CEKİCİ DAVRANIŞ KOPYA SAYILACAK

9: Konuşmaları, kopya çekmeleri veya kopya vermeleri, * Salondaki görevlilere soru sormaları, * Müsvedde kâğıdı kullanmaları veya soru ve cevaplarını başka bir kâğıda yazmaları, * Birbirlerinden kalem, silgi vb. şeyler alıp vermeleri, * sınav cevaplama süresi başlamadan soruları okumaya başlamaları, *sınav süresi bittiği halde soruları okumaya ve cevap alanlarında işaretleme yapmaya devam etmeleri, * Sınav düzenini bozacak davranışlarda bulunmaları yasaktır. Bu yasaklara uymadığı tespit edilen adayların sınavları geçersiz sayılacaktır.

 

 

 

 

ÖSYM tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı personeli için yapılan 2018 Yılı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınav (MBSTS) Tarihi Açıklandı.

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre: 

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Başvuru Başlangıç Tarihi:14.02.2018  
Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Başvuru Bitiş Tarihi:22.02.2018

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınav Tarihi:  07.04.2018 
Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınav Sonuç Açıklama Tarihi: 03.05.2018 

Başvuru şartlarını öğrenmek için tıklayınız...

 

2018 Diyanet MBSTS Sınavı Giriş Yerlerini Öğrenmek için Tıklayınız

2018 Diyanet MBSTS Sınav Tarihi Açıklandı mı? Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı'nı (MBST 2018) bundan sonra ÖSYM tarafından yapılacak.

ÖSYM 2018 yılı sınav takvimini açıkladı. Daha önce Anadolu Üniversitesi tarafından yapılan Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBST) artık ÖSYM tarafından yapılacak.

2018 DİB-MBSTS Sınav ve başvuru tarihleri belli oldu mu?

ÖSYM, Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı MBST Başvuru ve Sınav tarihlerini sınav takviminden ilan edecek.Aşağıda geçen yıla ait başvuru ve sınav tarihleri yer alıyor.

MBSTS BAŞVURU TARİHİ : Şubat 2018

MBSTS SINAV TARİHİ : Nisan 2018

MBSTS BAŞVURU MERKEZLERİ : ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri, DİB Yurt Dışı Temsilcilikleri,OSYM Resmi Web Sitesi (http://www.osym.gov.tr)

 

 

 

 

2018 Diyanet MBSTS Sınavı Nasıl Yapılacak?

MESLEKİ BİLGİLER SEVİYE TESPİT SINAVININ (MBSTS) ÖLÇME, SEÇME VE YERLEŞTİRME MERKEZİ (ÖSYM) TARAFINDAN YAPILACAĞINA İLİŞKİN

Diyanet İşleri Başkanlığı ilgili mevzuatı uyarınca;

1. Cami görevlilerinin görev yeri değişikliği,

2. Başkanlığımız personelinden başka unvanlarda görev yapmakta iken Kur'an kursu öğreticisi, imam-hatip veya müezzin-kayyım unvanlarına müktesebi olanların naklen, müktesebi olmayanların ilk defa naklen atanmaları,

3. Kariyer unvanları basamaklarında yükselmeler,

4. Yurtdışı ile hac ve umre hizmetlerinde (hac ve umre hizmetleri için Müftü, Vaiz ve Eğitim Görevlileri hariç) din görevlisi görevlendirmeleri,için Başkanlıkça yapılacak sınavlara katılmak isteyenlerin Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavından (MBSTS) Başkanlıkça belirlenen puanı almaları şarttır.

Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin 1 inici fıkrasında "Görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek ve mesleki bakımdan göreve iyi şekilde hazır bulunmalarını sağlamak amacıyla yılda bir Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) yapılabilir. Bu sınav Başkanlıkça yapılabileceği gibi başka kamu kurum veya kuruluşlarına da yaptırılabilir. Sınavın yeri ve zamanı ile sınavda sorulacak sorular Başkanlıkça belirlenir ve sınavı yapacak kuruma bildirilir. Başkanlıkça gerekli görülmesi halinde sınav soruları ÖSYM'ye veya üniversitelere de hazırlatılabilir." hükmü yer almaktadır.

Bu itibarla, Başkanlığımız ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) arasında imzalanan protokol uyarınca 2015 yılından itibaren MBSTS, ÖSYM tarafından yapılacaktır.

Sınavın organizasyonu, sınavın uygulanması ve sınav sorularının hazırlanması tamamen ÖSYM'nin sorumluluğunda gerçekleştirilecektir.

SINAV TARİHİ:

Sınav, Nisan 2018 tarihinde saat 14.00'da yapılacaktır.

BAŞVURU ZAMANI:

Sınava başvurular Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Şubat 2018 tarihleri arasında alınacaktır.

BAŞVURU ŞARTLARI:

Bu sınava Diyanet İşleri Başkanlığı personeli (kadrolu ve sözleşmeli) katılabilecektir.2018 DİB-MBSTS Başvuru Kılavuzu Yayımlandı.İndirmek için Buraya Tıklayınız

SINAV SORULARI:

Sınavda adaylara, çoktan seçmeli 80 sorudan oluşan bir test uygulanacaktır.

SINAV SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ:

1. Değerlendirme sırasında yalnız doğru cevaplar dikkate alınacak, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır. Değerlendirme, her sorunun değeri aynı olmak üzere 100 puan üzerinden yapılacaktır. Adayların doğru cevap sayısı ham puanı olacaktır. Aşağıdaki formül kullanılarak adayların 100 üzerinden puanları hesaplanacaktır.

2. Testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle ÖSYM tarafından "geçersiz" sayıldığı takdirde bu soru, ilgili testte en az bir işareti bulunan tüm adaylar için doğru cevaplanmış kabul edilecektir.

SINAV KONULARI:

1. Kur'an Bilgisi (Kur'an tarihi, tecvid, Kur'an'ı anlama ve meal bilgisi)

2. Tefsir

3. Akaid & Kelam

4. Fıkıh & İlmihal

5. Hadis

6. Siyer & İslam Tarihi

7. Dinler ve Mezhepler Tarihi

 

Kaynak Kitaplar Listesi:

 

 

 

 

MBSTS Nisan Ayında Yapılacak!

 

 

MBSTS NİSAN AYINDA YAPILACAK.

2018 Diyanet MBSTS Tarihini Açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavını 2018 Nisan ayında yapacak. ÖSYM tarafından yapılacak olan MBSTS, gün olarak ne zaman yapılacağı kesinlik kazanmadı.

İŞTE SINAV TAKVİMİ

1. HAFIZLIK TESPİT SINAVI | OCAK AYI |   EĞİTİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


2. DİYANET İŞLERİ UZMAN YARDIMCILIĞI YARIŞMA SINAVI | OCAK AYI |  İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


3. MÜŞAVİRLİK/ATAŞELİK/KOORDİNATÖRLÜK SINAVI OCAK AYI | DIŞ İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


4. EĞİTİM GÖREVLİSİ SINAVI | ŞUBAT AYI |  İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


5. ÖĞRETMEN (KUR'AN-I KERİM) SINAVI | ŞUBAT AYI |  İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


6. DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU UZMAN YARDIMCILIĞI YARIŞMA SINAVI| ŞUBAT AYI |  İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


7. HAC ORGANİZASYONUNDA GÖREVLENDİRİLECEK DİN GÖREVLİSİ VE DİĞER GÖREVLİLERE YÖNELİK SÖZLÜ SINAVI | ŞUBAT/MART AYI | HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


8. MURAKIPLIK GİRİŞ SINAVI | ŞUBAT/MART/NİSAN AYI |  İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


9. VAİZLİK GİRİŞ SINAVI (A.D.R.B) | ŞUBAT/MART/NİSAN AYI |  İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


10. GÖREVDE YÜKSELME SINAVI (Şube Müdürü, Din Hizmetleri Uzmanı, Eğitim Uzmanı, Şef) | ŞUBAT/MART/NİSAN AYI |  İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


11. MESLEKİ BİLGİLER SEVİYE TESPİT SINAVI NİSAN AYI |  İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


12. HAC ORGANİZASYONUNDA GÖREVLENDİRİLECEK SAĞLIK PERSONELİNE YÖNELİK SEÇME SINAVI (Test ve Sözlü/Mülakat) | NİSAN/MAYIS AYI |  HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


13. İHTİSAS KURSU GİRİŞ SINAVI (Yazılı) | MAYIS AYI |  EĞİTİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


14. YETİŞTİRİLMEK ÜZERE YURTDIŞINA GÖNDERİLECEK PERSONEL SINAVLARI | MAYIS AYI |  DIŞ İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


15. ULUSLARARASI İLAHİYAT PROGRAMI (UİP) SEÇME SINAVLARI | MAYISAYI |  DIŞ İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


16. İHTİSAS KURSU GİRİŞ SINAVI (Sözlü ve Uygulamalı) |  TEMMUZAYI |  EĞİTİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


17. HAFIZLIK TESPİT SINAVI | TEMMUZ AYI |  EĞİTİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


18. YURTDIŞI DİN GÖREVLİSİ SINAVI (Sözlü) AĞUSTOS AYI |  DIŞ İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


19. MÜŞAVİRLİK/ATAŞELİK/KOORDİNATÖRLÜK SINAVI | EYLÜL AYI | DIŞ İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


20. HAFIZLIK TESPİT SINAVI | EYLÜL AYI | EĞİTİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


21. MÜFETTİŞ YARDIMCILIĞI SINAVI | EYLÜL AYI | REHBERLİK VE TEFTİŞ BAŞKANLIĞI


22. YURTDIŞI SÖZLEŞMELİ DİN GÖREVLİSİ SINAVI (Sözlü) | EKİM AYI | DIŞ İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


23. KARİYER BASAMAKLARINDA YÜKSELME SINAVI(Uzman Vaizlik, Kur’an Kursu Uzman Öğreticiliği, Uzman İmam-Hatiplik, Başmüezzinlik) | EKİMAYI |  İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


24. UMRE ORGANİZASYONUNDA GÖREVLENDİRİLECEK DİN GÖREVLİLERİNE YÖNELİK SÖZLÜ/MÜLAKAT SINAVI | EKİM/KASIM AYI | HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


25. YURTDIŞI HAFIZLIK TESPİT SINAVI | KASIM AYI | EĞİTİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


26. SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALIM SINAVI (Kur'an Kursu Öğreticiliği, İmamHatip ve Müezzin-Kayyımlık )* İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


 

NOT: 2018 YILI MUHTEMEL SINAV TAKVİMİ

1. Başkanlığımızca yapılması planlanan sınav ve tarihleri muhtemeldir. İhtiyaç görülmesi halinde Başkanlığımız sınav ve tarihlerinde değişiklik yapabilir.

2. Sınav takviminde yer alan bazı sınavlar Başkanlığımızca başka bir kuruma yaptırılacağından, muhtemel sınav tarihi, ilgili kurumlarla yapılacak olan nihai protokol sonucunda belirlenecektir.Bu sınavlar için tarih değişikliği yapılabilir.

3. İhtiyaç olması halinde Başkanlığımızca sınav takviminde yer almayan sınav/sınavlar açılabilir.

4. Sınav başvuru tarihleri, başvuru şekli, adaylarda aranılacak şartlar ve sınavlara ilişkin diğer hususlar her sınav öncesi Başkanlığımız internet sitesinde yayımlanacak ilgili duyuruda ilan edilecektir.

5. Başkanlığımıza personel alımı izni verilmesi halinde buna bağlı olarak sınav tarihi belirlenecektir.

 

 

 

 

2017 MBSTS Sonuçları Şaşırttı

 

 

2017 MBSTS Sonuçları Şaşırttı.

 

2017 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınav Sonuçları açıklanmasıyla beraber, Din görevlileri sürpriz sonuçlarla karşılaştı.

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına girenDiyanet perosneli, sınav sonuçlarına, ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden  ulaşan Diyanetpersonelinin bir kısmı ters köşe oldu.

Zaten sınavlarının zor geçtiğini söyleyen bazı din görevlileri sonuçların açıklanmasıyla büyük bir moral bozukluğu yaşadıklarını ifade ediyorlar. ÖSYM'nin puan hesaplama sistemini anlamakta zorluk çektiklerini söyleyen adayların, doğru ve yanlış sayıları sonucu aldıkları puana anlam veremedikleri yönünde yorumlar yapıldığı görüldü.  

Meskeki Bilgiler Seviye Tespit sınavında elde edilen bilgilere göre özellikle lisans mezunu bazı adayların puanlarındaki düşüklüğün soğuk duş etkisi yaptığı da görüldü.

Çalışanlar ve hazırlıklı olanlar ise bekledikleri puanları aldıklarını dile getirdi. Bir Din Görevlisinin hitap ettiği kesime hakim olabilmesi için bahanelere sığınmaması gerektiğini ifade eden adayların sınav sonuçları da o doğrultuda beklenene yakın bulundu.

Diyanet işleri başkanlığı personelinin  görevde yükselme nakil ve hac-umre görevlendirmelerinde başarmak zorunda oldukları  MBSTS soruları ve sonuçları Din görevlileri arasında bilgi ve tecrübe kazanımı açısından her geçen yıl büyük bir rekabete dönüşüyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nca pek çok değişiklik için kriter kabul edilen sınavda adayların teorik bilgileri güncellenerek her hangi bir usulsüzlüğe meydan verilmek istenmiyor. Liyakatı ve ehliyeti esas alan Diyanet; personelin eğitimine ve bilgi birikiminin değerlendirilmesini büyük önem veriyor. Söz konusu sınavlarla Din Görevlileri kurum içerisinde  farklı kademelerde ve istedikleri görevlendirilmelerde çalışabilmelerine imkan tanınıyor.   

Sınav sorularından ve sonuçlarından umduklarını alamayan bazı Din Görevlilerinin her yıl hazırlandıkları bu sınava bir türlü alışamadıkları görünüyor

 

 

 

2017 MBSTS Sonuçları Açıklandı

 

2017 MBSTS Sonuçları Açıklandı.

 

2017 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınav Sonuçları Açıklandı.

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına giren Diyanet perosneli, sınav sonuçlarını, ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile öğrenebileceklerdir.

 

 

MBSTS'de Kimler Zorlandı

 

MBSTS'de Kimler Zorlandı.

 

8 Nisanda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, personeli için ÖSYM kanalı ile yaptırdığı sınavın soru ve cevaplarının yayımlanması ile beraber camiada yankıları yoğun bir şekilde sürüyor.

Okuduğunu anlama ve muhakeme yeteneğine bağlı olup adaylara pratik zihin jimnastiği yaptıran MBSTS en çok kimleri zorladı?
 
MBSTS'ye girenlerin oransal dağılımına bakıldığında farklı görüşler ve buna bağlı olarak da farklı tepkiler geliyor.

Türkiye genelinde belirlenen sınav merkezlerinde söz konusu sınava giren adayları ve sınav sistemini; Din görevlilerinin yıllardır sesi nefesi olan haber sitesi olarak mercek altına aldık.

Diyanet'in ve Din görevlilerinin nabzını tutan haber portalımız adaylara sınavbiter bitmez  ve sorular yayımlandıktan hemen sonra mikrofon uzattı. Bununla da kalmayıp sınav tecrübesini bizzat edinip sınav salonlarının tozunu yutan editörlerimiz MBSTS'yi sizlerin yönlendirmeleri ışığında analiz etti.

Gördük ki bu sınavda bilgileri taze mesleki heyecanı diri olan lisans ve ön lisans adaylar için gayet rahat ve kolay geçtiği yönünde bilgiler var. Fakat belirli bir yaşa gelmiş okuma ve anlamada sıkıntı yaşayan bazı tevellüdü yüksek adaylar için oldukça zor geçtiği iddia ediliyor.Özellikle bu yıl MBSTS de bir ilk olan karekod uygulamasında kitapçıkdaki kodlamalar hususunda bazı din görevlilerinin salon görevlilerinden yardım alarak tamamladığı görüldü.

Sorunun cevabını bildiği halde soru stilindeki çaptırıcı ifadeler nedeniyle bir çok din görevlisinin zor anlar yaşadığı biliniyor.

Ancak bununla beraber biraz çalışılarak rahatlıkla yapılacak bir sınavın alanında otorite olan bir sınav merkezine bahaneler üreterek aşırı tepki göstermenin ne derece doğru olduğu da tartışmalı bir mevzu...

Bayan adaylar neden azdı?

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavında bayan adaylar genel olarak azdı. Fakat bu azlığın nedeni de camiada çok konuşuldu. Geçtiğimiz yıllara oranla elde edilen sınav sonuçlarına göre başarılı görünen kadın adayların görevde yükselme, nakil ve hac-umre görevlilendirilmeleri gibi beklentilerinin erkek adaylara göre daha az olduğu iddia ediliyor. 

Din Görevlileri söz konusu sınav sistemi ile ilgili; önümüzdeki yıllardaDiyanet'ten ve ÖSYM'den yoğun beklentileri olduğu dile getiriliyor. Zira adayların eğitim durumu ve yaş oranlarının baz alınmasının motivasyon ve öz güven için daha iyi olacağı yönünde beklentiler var. Keza soru sitili ve yoğun kurallar bütünün kimi  adayların zorlandığı görülüyor.

Bir diğer eleştiri alan konu da ÖSYM'nin titiz aramaları, kameraları, salondaki görevlilerin tutumuları gibi metaforların gerginliğe yol açması ve dolayısı ile sınav sitresinin had safaya ulaşması yönünde oldu. Yoğun güvenlik altında çalışan ve usulsüz davranışlara müsamaha etmeyen ÖSYM kurumunun bu hassas ölçülerine alışamayan Din Görevlilerinin sisteme alışmasının zaman alacağı görülüyor.

 

 

 

2017 MBSTS Analizi

 

2017 MBSTS Analizi

 

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Diyanet personeline ÖSYM aracılığı ile yaptırdığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı(MBSTS) soru ve cevaplarının yayınlanması ile Din Görevlilerinde isyanın tavan yaptığı görüldü.

MBSTS Soruları Din Görevlilerini Terletti

Haber sitemizi arayıp sınavın iptalini bile isteyen Din Görevlileri, ‘Biz (TUZ) Tıpta Uzmanlık Sınavına mı giriyoruz’ deyip şikayetlendi.

Her ne kadar sınavın zor geçtiğini söyleyip şikayetlenenler varsa da ciddi anlamda hazırlanan, pratik cevap verme yeteneği olan, çok okuma alışkanlığı olup mukayese yeteneği kazananların sınavda zorlanmadığı görüldü.

Özellikle fıkıh sorularının hikayeleştirilmesi ve şıklardaki seçeneklerin yanıltıcı olması Diyanet personelinin en çok eleştirdiği konular arasında yer aldı.
  
Avrupa’da çalışıp emekli olan Kastamonulu Ahmet Amca'nın mallarının zekat miktarı ile ilgili gelen soru oldukça eğlenceliydi. Ama ürün, eşya ve paranın zekatı konusunda bilgi sahibi olmayanlar haliyle bu konuda da çuvalladılar.

Yunus ve Mustafa kardeşlerin babalarından kalan miras da Din Görevlilerini bir hayli terletti.

4 halife dönemine dair gelen ve hiç beklenmeyen sorular da Din Görevlilerini bir hayli zorladı. 

Şiilik, Nusayrilik, İsmaililik, Kadıyanilik ile ilgili gelen sorular karşısında Dinler tarihine çalışan Diyanet personeli için sürpriz oldu. Genelde yaygın dinler üzerine yoğunlaşan adayların mezheplerden gelen sorular karşısında ters köşe oldu.

Peygamber Efendimizin Medine’ye hicretinden sonra sosyal alandaki faaliyetlerinden sayılmayan " ehir pazarlarının kurulması" seçeneği de Din Görevlilerini bir hayli düşündürttü. Çetrefilli olarak değerlendirilen bu soru çoğu adayı yanılttı.

Tefsirden gelen; insanlara hitap ederken dikkat çeken edebi sanatlar arasında yer almayan "Meseller" şıkkı da bilgi gerektiren bir ayrı olduğundan  yanılmalara neden oldu.

Ehl-i sünnet ve Bidat fıkhi ekollerinden gelen zıt görüşlü soruların da yoğunluğu dikkat çekti. Mezheplerin görüşlerine ve itikadi konulara hakim olması beklenen din görevlilerinin bu sorularda elendiği tahmin ediliyor. 

ÖSYM Din Görevlileri için 5-10 tane kolay soru lütfetti diyen Din Görevlileri; soruların ÖSYM'nin resmi web sayfasında yayımlanması ile birlikte büyük şok yaşadı. Zaten karekod uygulamasından dolayı kitapçıkta bir hayli yazı talimi yapıp sınava bir sıfır mağlup başlayan din görevlilerinin sınav boyunca enerjisinin yerlerde olduğu dile getirildi. Belirli bir yaşa gelen imam adayların ise sınavdaki yorum sorularında okuduğunu anlaması ve iki bilinmeyenli denklemi çözmelerinin zor olduğu belirtildi. 

ÖSYM'nin kendi kalesinde Din Görevlilerine zor anlar yaşattığına tepkiler sürerken uzmanlar bu sınavlarla Din Görevlilerinin okuma, anlama, yorumlama, muhakeme güçlerinin ortaya çıkarıldığı ve aynı şekilde bu melekelerinin geliştirilmesi amacının güdüldüğünü belirttiler.
Soru hazırlama ve sınav değerlendirme de liderliği hiçbir kuruma bırakmayan ÖSYM’nin yeni sınav sitilinin daha çok okuduğunu anlama ve bilgi üretmeye yönelik olduğu görüldüğünde artık Diyanet Personelinin sınavlara girerken bir müçtehitçesine kendilerini yetiştirmeleri gerekiyor.

 

 

 

Son Dakika... ÖSYM'den MBSTS Duyurusu

 

Son Dakika... ÖSYM'den MBSTS Duyurusu

 

DİB-MBSTS: Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınav Soru Kitapçığı ile ilgili ÖSYM2den açıklama geldi. İşte o açıklama:

DUYURU


2017 DİB-MBSTS: Temel Soru Kitapçıklarının ve Cevap Anahtarının Yayımlanması

8 Nisan 2017 tarihinde uygulanan 2017Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit  Sınavının (2017 DİB-MBSTS) Temel Soru Kitapçıkları,  sınava başvuran adayların sınav sorularını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden 11 Nisan 2017 tarihinde saat 9:30’dan itibaren erişime açılacaktır. Sınava başvuran adaylar 10 gün süreyle ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile soruların tamamına erişebileceklerdir. Sorular, Temel Soru Kitapçığı dizilimindedir.

2017 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit  Sınavının (2017 DİB-MBSTS) Temel Soru Kitapçıkları ile Cevap Anahtarı (% 10) aşağıdaki bağlantıdan erişime açılmıştır.

2017 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit  Sınavının (2017 DİB-MBSTS) soruları, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında eser niteliğinde olup, telif hakları ÖSYM'ye aittir. ÖSYM'nin yazılı izni olmadan hiçbir şekilde çoğaltılamaz, dağıtılamaz ve yayınlanamaz.

 

 

 

MBSTS Bu Yıl Sürprizlerle Dolu

 

MBSTS Bu Yıl Sürprizlerle Dolu

 

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, personeline ÖSYM aracılığı ile yaptırdığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı bu yıl süpriz gelişmelere sahne oldu.

MBSTS'de Din Görevlilerini Şaşırtan Gelişme

Din Görevlileri, Diyanet'in belirlediği sınav merkezlerine geldiğinde bu yıl yeni bir gelişme ile karşı karşıya kaldı. Adaylara bu yıl soru kitapçığı ile birlikte optik dağıtılmadı. Kapsamlı bir kitapçıkla karşı karşıya kalan Din görevlileri, el yazı talimi yapmak zorunda kaldı. Bu yıl optik yerine karekod uygulaması yapan ÖSYMadaylara kısa bir metin yazdırıp, alfabedeki büyük ve küçük harfleri yazmalarını istedi.  Rakamları da yazan adayların karışık ve yorucu olarak nitelendirdiği bu yeni uygulamaya zaman kaybına ve usulsüzlüğe engel olmak için gidildiği düşünülüyor.

MBSTS de başarılı olan bayan adayların azlığı yine dikkat çekti. 

MBSTS şaşırtan gelişmelerden biri de bu yıl hiç Kur'an-ı Kerim Tecvit bilgisinden soru gelmemesi oldu. Fıkıh ve siyer soruları ise her zamanki gibi adayları rahatlattı. Hadis ve tefsir sorularının ise geçen yıl nispeten daha kolay olduğu gözlendi. Din görevlilerini terleten soruların ise kelam geldiği belirtiliyor.

Ayrıca bu yıl ÖSYM sağ gösterip sol vurduğu gözlendi. Geçen yıl dinler tarihinde bir hayli zorlanan adaylar bu yıl karşılarında sadece bir soru görünce şaşırdılar. Mezhepler tarihi sorularının ise vasat olduğu gelen bilgiler arasında. 

Din Görevlilerinin çoluk çocuk sınav merkezlerini doldurduğu MBSTS'nın genel olarak kolay olduğu ifade ediliyor.

Artıları ve eksileri ile bir MBSTS daha geride kaldı. Din görevlilerini mesleki açıdan tazeleyen ve bilgilerini güncelleyen sınav, Diyanet personeline bir bahar havası aldırmış görünüyor.

 

 

 

MBSTS'ye Giren Tüm Din Görevlilerine

 

MBSTS'ye Giren Tüm Din Görevlilerine

 

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ÖSYM ile yoluna devam ettiği Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı; bu cumartesi yurt genelinde belirlenen sınav merkezlerinde yapılacak.

Nakil, görevde yükselme, hac ve umre görevlileri için ana kriter olan MBSTS, 8 Nisan Cumartesi 14:30 da Diyanet işleri Başkanlığınca belirlenen sınav merkezlerinde gerçekleşecek.

Dinihaber.com sınava giren tüm dingörevlilerine başarılar diler...

Söz konusu sınavda herhangi bir tatsızlık yaşanmaması için  Din görevlilerinin en geç 14:15'e kadar sınav binasına girmeleri gerektiğini önemle hatırlatmak istiyoruz. Ayrıca 90 dk. olan sınavda, giriş belgesinde yer alan uyarıları dikkatle okumakta fayda var.

Giriş belgelerinde ÖSYM'ce geçerli fotoğrafları,   nüfüs cüzdanında T.C kimlik numarası, soğuk damgası veya güncel bir fotoğrafı bulunmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Ayrıca sınava giderken mutlaka almanız gereken giriş belgelerini sınav başlamadan önce salon görevlilerine vermeyi unutmayınız.

Din görevlilerinin her zaman yanında olmayı ilke edinen  Dinihaberler.com ailesi olarak, adaylara başarılar diliyoruz...

 

 

 

ÖSYM'den MBSTS Açıklaması

 

ÖSYM'den MBSTS Açıklaması

ÖSYM yetkilileri Diyanet Personelinin Merakını Giderdi..

Gün içerisinde ÖSYM tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı personeli için Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı "Sınava Giriş Belgesi Dökümü" yayımlanması gerekiyordu. 

ÖSYM ilgili sayfayı Diyanet Personelinin bilgisine açtı lakin MBSTS için "Sınava Giriş Belgesi" almak isteyen adaylar kötü bir sonuç ile karşı karşıya kaldı.

Sistemine giriş yapmaya çalışan binlerce kişi  ya “aradığınız sayfa bulunamadı” veya girebilenler de "sınav giriş belgesi yazdır" butonunda bastığında "sayfa bulunamadı" gibi kötü bir sürprizle karşılaştı.

Haber sitemiz okurlarımızın merakını gidermek için ÖSYM yetkililerine sorunun nedeni sordu?

ÖSYM yetkililerince yapılan açıklamada: "Sistemin çalıştığını, ÖSYM web adresinin barındığı sunucularda sorun oluşmadığı hatanın ise sadece donanımsal olduğunu ve arızanın giderilmesi için teknikerlerin çalıştığını dile getirdiler. Çalışmanın devam ettiğini dile getiren yetkililer arızanın giderilmesinden sonra sistemin hemen devreye gireceğini, adayların ise sakin olmaları gerektiğini" dile getirdiler.

 

 

 

MBSTS'de Geri Sayım Başladı...

 

MBSTS'de Geri Sayım Başladı...

 

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına gircek adayların en büyük korkusu ne?

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına gircek adayların en büyük korkusu ne?

Bilindiği gibi 2017 yılı MBSTS, Nisan'ın 8'inde yapılacak. Yaklaşık olarak her yıl 50 bin Diyanet personelinin girdiği Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı ÖSYM tarafından yapılacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nca ;
1. Cami görevlilerinin görev yeri değişikliği,
2. Diyanet İşleri Başkanlığı personelinden başka unvanlarda görev yapmakta iken Kur'an kursu öğreticisi, imam-hatip veya müezzin-kayyım unvanlarına müktesebi olanların naklen, müktesebi olmayanların ilk defa naklen atanmaları,
3. Kariyer unvanları basamaklarında yükselmeler,
4. Yurtdışı ile hac ve umre hizmetlerinde (hac ve umre hizmetleri için Müftü, Vaiz ve Eğitim Görevlileri hariç) din görevlisi görevlendirmeleri,için Başkanlıkça yapılacak sınavlara katılmak isteyenlerin Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavından (MBSTS) Başkanlıkça belirlenen puanı almaları şartı aranıyor.


Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin 6'ncı maddesinin 1'inici fıkrasında "Görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek ve mesleki bakımdan göreve iyi şekilde hazır bulunmalarını sağlamak amacıyla yılda bir Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) yapılabilir. Bu sınav Başkanlıkça yapılabileceği gibi başka kamu kurum veya kuruluşlarına da yaptırılabilir, hükmünü baz alan Diyanet ÖSYM ile yoluna devam etti.

Bu itibarla, Diyanet ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) arasında imzalanan protokol uyarınca 2015 yılından itibaren MBSTS, ÖSYM tarafından yapılıyor.

Soru kalitesi ve sınav tecrubesine güvenilen ÖSYM'nin bu yılki soruları bu yıl yine merak konusu oldu.

Din görevlileri için önemli bir dönemeç olan Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı, Diyanet personeli için olmassa olmaz sınavlardan. Kurumda yer değişikliği, hac ve umre başvuruları vs. gibi konuların yanı sıra Diyanet personelinin teorik bilgilerinin güncellenmesine de olanak sağlanan söz konusu sınav her dönem çok konuşuldu. Bu yıl da sınav başvuru ücretleri din görevlilerince çok eleştirildi. Bazı din görevlilerinin ise 110 tl başvuru ücretini çok bulup sınava girmek istemediği gözlendi.

Stabil olmayıp her geçen gün dinamikleşen Diyanet, kurumda vizyon sahibi olmanın eğitimden geçtiğini düşünerek çeşitli sınavlarla personeli geliştirmeyi hedefliyor.

Din görevlileri için bir dönüm noktası haline gelen MBSTS'ye sayılı günler kalmışken personel bu sınava yeteri kadar zaman bulup çalışabiliyor mu?

Mimbere, mihraba, kürsüye ve Kur'an Kurslarında halka hitap eden din görevlileri Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavında ne kadar başarılı olabiliyor?

Sınav Konuları, Soruların Konulara Göre Yaklaşık Dağılımı:

 1. Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi) 5
  2 Tefsir 6
  3 Akaid ve Kelam 8
  4 Fıkıh ve İlmihal 20
  5 Hadis 7
  6 Siyer ve İslam Tarihi 8
  7 Dinler ve Mezhepler Tarihi 6

Şeklinde olması beklenen sınavda süre sıkıntısının olmayacağı düşünülüyor, zira adaylara 60 soru yöneltilecek ve 90 dk süre tanınacak. Ayrıca sınava giren adayların doğru soruları baz alınacak yani yanlışlar doğruyu götürmeyecek bu adaylar için önemli bir avantaj olarak görülüyor. Söz konusu sınavda edinilen istatistiklere göre bayan din görevlileri daha başarılı bulundu.

Bu yıl da din görevlilerinin korkusunun yaşayan dünya dinlerinden gelen sorular olduğu görülüyor. Zira geçen yıl gelen dinler tarihi soruları adayları bir hayli terletmişti. Sadece 6 soru olması beklenen Dinler tarihi konusundaki sorular, bazı din görevlilerinin fobisi haline geldi. Kimileri ise bu konudaki zaafiyetin evrensel bir dinin mensubu olan Din görevlilerine yakışmadığını düşünüyor.

Sınava günler kala adayların MBSTS'ye yoğunlaştığı görülüyor. Sınav merkezlerinde de ayrı bir hazırlık var. Giriş belgelerinin haftaya çıkması bekleniyor.

 

 

 

MBSTS ücreti neden düşürülmüyor?

 

MBSTS ücreti neden düşürülmüyor?

 

Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, "KPSS Ücreti düşüyor da MBSTS ücreti neden düşürülmüyor?" diye sert çıktı

KPSS Ücreti düşüyor da MBSTS ücretineden düşürülmüyor?

Diyanet İşleri Başkanlığında din görevlisi olarak görev yapanların her yıl girdiği Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) ücretinin 2017 yılında 110 liraya yükseltilmesini fahiş bulan ve “hiçbir gerekçesi yok” diyen Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, Diyanet İşleri Başkanlığına seslenerek “Din görevlilerinin kurumsal aidiyat duygularını dikkate alın. Din görevlilerinin sömürülmesine sessiz kalmayın” çağrısında bulundu. 

“Sınav ücretlerinin her yıl enflasyonun üzerinde artırılması düşündürücüdür” diyen Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir şunları söyledi: “Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavları (2017-DİB-MBSTS) din görevlilerine zul olmaya başladı. Diyanet’den tek isteğimiz; personelinin maddi ve manevi mağduriyetini görmesidir.

Buradan Sayın Hükümet yetkililerine ve Diyanet İşleri Başkanlığına sesleniyorum: İdari ve mali olarak din görevlileri üzerinde baskı oluşturuluyor. Hâlbuki din görevlileri bütün olumsuz şartlara rağmen özveriyle görevlerini ifa ederken, hiçbir beklenti içerisine de girmiyorlar. Din görevlilerinin girdiği MBSTS ücretleri 2017 yılında 95 liradan 110 liraya yükseltildi. Bu rakam çok fazla. Din görevlilerini maddi-manevi zorluyor. Bunun düşürülmesini talep ediyoruz. Bu rakamın geriye çekilmesi zor değil, örnekleri var: 2017 KPSS ücretleri 4 oturum için 480 lira olarak açıklanmıştı. Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine 4 oturumun ücreti 180 liraya düşürüldü. MBSTS sınavları tek oturumda yapılıyor ve 110 lira ücret alınıyor. Burada bir hakkaniyet var mı? Din görevlilerine yapılan bu haksızlığa seyirci kalamayız. 

Diyanet İşleri Başkanlığınca din görevlileri kurumsal aidiyatın dışına itilmiştir. Bu düşünceye kapılan ve bu hisle yalnızlaştığını düşünen din görevlilerinin moral ve motivasyonları bozuluyor. MBSTS ücretleri düşürülsün. Madem ki 4 oturum için KPSS ücreti 480 liradan 180 liraya indiriliyor, o halde din görevlilerinin girdiği MBSTS sınav ücreti 110 liradan 30 liraya çekilmelidir. Umarım yetkililer bu önerimizi dikkate alarak din görevlisi kardeşlerimizi sevindirirler.” 

 

 

 

Diyanet, MBSTS başvuruları başladı

 

Diyanet, MBSTS başvuruları başladı

 

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen 2017 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (DİB-MBSTS) başvuruları başladı. Peki başvurular nasıl yapılır? Sınav ücreti ne kadar?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ile Diyanet İşleri Başkanlığı'nın arasında düzenlediği 2017-Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (DİB-MBSTS) için başvurular başladı. Peki sınava başvurular nasıl yapılır? Sınav başvuru ücreti ne kadar? Başvuru ücretleri hangi bankalara yatırılacak? Merak edilen tüm soruların yanıtına haberimizden ulaşabilirsiniz...

DİB-MBSTS BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

ÖSYM tarafından düzenlenen 2017 DİB-MBSTS başvuruları başladı. Sınava başvurular, 17-27 Şubat 2017 tarihleri arasında alınacaktır. Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden) yapacaklardır.

2017 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (2017-DİB-MBSTS), 8 Nisan 2017 tarihinde aşağıda belirtilen il merkezlerinde yapılacaktır.

Sınav, saat 14.30’da başlayacak ve 90 dakika sürecektir. Adaylar, saat 14.15’ten sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

010 ADANA/MERKEZ
030 AFYONKARAHİSAR/MERKEZ
062 ANKARA/ÇANKAYA
070 ANTALYA/MERKEZ
100 BALIKESİR/MERKEZ
160 BURSA/MERKEZ
190 ÇORUM/MERKEZ
200 DENİZLİ/MERKEZ
210 DİYARBAKIR/MERKEZ
230 ELAZIĞ/MERKEZ
250 ERZURUM/MERKEZ
260 ESKİŞEHİR/MERKEZ
270 GAZİANTEP/MERKEZ
330 MERSİN/MERKEZ
341 İSTANBUL 1 (Kadıköy/Maltepe/Ataşehir)
343 İSTANBUL 3 (Beyoğlu/Şişli/Beşiktaş/ Kağıthane/Sarıyer)
352 İZMİR/KUZEY (Karşıyaka/Bornova/Çiğli)
370 KASTAMONU/MERKEZ
380 KAYSERİ/MERKEZ
410 KOCAELİ/MERKEZ
420 KONYA/MERKEZ
450 MANİSA/MERKEZ
460 KAHRAMANMARAŞ/MERKEZ
470 MARDİN/MERKEZ
510 NİĞDE/MERKEZ
520 ORDU/MERKEZ
530 RİZE/MERKEZ
540 SAKARYA/ADAPAZARI
550 SAMSUN/MERKEZ
580 SİVAS/MERKEZ
610 TRABZON/MERKEZ
630 ŞANLIURFA/MERKEZ
650 VAN/MERKEZ
670 ZONGULDAK/MERKEZ

 

SINAV KONULARI

  Sınav Konuları Soruların Konulara Göre Yaklaşık Dağılımı

1

Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi) 5
2 Tefsir 6
3 Akaid ve Kelam 8
4 Fıkıhve İlmihal 20
5 Hadis 7
6 Siyer ve İslam Tarihi 8

7

Dinler ve Mezhepler Tarihi 6

 

 

 

2017 MBSTS başvuruları 17 Şubat'ta alınacak

 

2017 MBSTS başvuruları 17 Şubat'ta alınacak

 

Diyanet İşleri Başkanlığı 2017 Yılı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) Bilgilendirme Duyurusu

BAŞKANLIK

D U Y U R U

Diyanet İşleri Başkanlığı ilgili mevzuatı uyarınca;

a) Cami görevlilerinin görev yeri değişikliği,

b) Başkanlığımız personelinden başka unvanlarda görev yapmakta iken Kur'an kursu öğreticisi, imam-hatip veya müezzin-kayyım unvanlarına müktesebi olanların naklen, müktesebi olmayanların ilk defa naklen atanmaları,

c) Kariyer basamaklarında yükselmeler,

d) Yurtdışı ile hac ve umre hizmetlerinde (hac ve umre hizmetleri için müftü, vaiz ve eğitim görevlileri hariç) din görevlisi görevlendirmeleri için,

Başkanlıkça yapılacak sınavlara katılmak isteyenlere yönelik Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yapılacaktır.

I- BAŞVURU ŞARTLARI

Diyanet İşleri Başkanlığı personeli (kadrolu ve sözleşmeli) bu sınava başvurabilecektir.

II- BAŞVURULARIN ALINMASI

 1. Sınav başvuruları, 17 Şubat - 27 Şubat 2017 tarihlerinde ÖSYM tarafından alınacaktır.
 2. Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden) yapacaklardır.
 3. ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sisteminde kaydı bulunmayan adaylar ile ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı bulunmayan (Son 50 ay içerisinde çekilmiş) adaylar başvurularını Başvuru Merkezlerinden yapacaklardır. Başvuru merkezlerine yapılacak başvurularda adayların, ÖSYM'nin internet adresinden edinecekleri Aday Başvuru Formunu (Sınava başvuru tarihlerinde yayımlanacaktır) doldurmuş olmaları, ÖSYM Başvuru Merkezlerine şahsen müracaat etmeleri ve başvurularını yaparken, doldurulmuş Aday Başvuru Formu ile birlikte nüfus cüzdanı/TC Kimlik Kartı veya süresi geçerli pasaportlarının aslını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.
 4. Başvuru Merkezlerinin adresi ÖSYM'nin internet sayfasında yer almaktadır.
 5. ÖSYM'nin ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak veya bir başvuru merkezinden başvuru yapan adaylar, 110,00 TL olan sınav ücretini 17 Şubat - 28 Şubat 2017 tarihleri arasında kılavuzda belirtilecek bankalara yatıracaklardır. Sınav ücreti, ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.
 6. Adaylar süresi içinde sınav ücretlerini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır.
 7. Bir başvuru merkezinden veya ÖSYM'nin ais.osym.gov.tr internet adresinden başvurusunu yapan ancak, sınav ücretini yatırmayan adayların sınav başvuruları tamamlanmamış olacağından bu adaylara "Sınava Giriş Belgesi" düzenlenmeyecek, bu adaylar sınava alınmayacaktır.
 8. Engelli adaylar elektronik ortamda başvuru esnasında engel durumlarını belirteceklerdir.
 9. Başvuru süresi içinde engelli olmayan, ancak, başvuru süresi tamamlandıktan sonra engelli duruma gelen adaylardan, engelli salonu dışındaki sınav salonlarında sınavlarını yapmalarına engel fiziki durumlarında meydana gelen değişiklikler (alçı, sargı bezi kullanma, hastalık, ortopedik engel, sağlık ile ilgili kullanılması zorunlu araç gereç vb.) sağlık raporu ile belgelendirilerek, "Genel Amaçlı Dilekçe örneği" ile sınavın yapılacağı hafta içerisinde Çarşamba günü saat 17.00'ye kadar ÖSYM-Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığına ulaştırılacaktır. Bu adaylardan raporları kabul edilenler, "Engelli Salonu"nda sınava alınacaklardır. Engelli Salonu dışında sağlık nedeniyle de olsa herhangi bir alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. kullanılmayacaktır.

  YURT DIŞINDA HALEN GÖREVLİ OLAN PERSONELİN BAŞVURULARI

1. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru hakkı olmayan adaylardan (Aday İşlemleri Sisteminde kaydı bulunmayan adaylar ile ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı bulunmayanlar) başvuruların yapılacağı tarihler arasında görev, eğitim, tedavi vb. nedenlerle yurt dışında bulunduğu için (KKTC hariç) başvuru merkezine gitmesi mümkün olmayanlar başvurularını aşağıdaki şekilde yapacaklardır.

 1. Yurt dışından başvuru yapmak isteyen adaylar, ÖSYM Çağrı Merkezi'ni başvuru süresi içerisinde bir yurt dışı telefon numarasından arayarak sınava yurt dışından başvuracaklarını bildireceklerdir. Çağrı Merkezi Personeli ilgili adayın sınava yurt dışından başvuru yapacağını sisteme kayıt edecektir.
 2. Adaylar, T.C Kimlik / YU Numarası ve şifresiyle Aday İşlemleri Sistemi'ne (AİS) giriş yaparak başvuru bilgilerini sisteme kaydedeceklerdir. ÖSYM aday internet erişim şifresi olmayanlar, ÖSYM'nin Çağrı Merkezinden şifrelerini edineceklerdir.
 3. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı bulunmayanlar; fotoğraf alanını boş bırakacaklardır.
 4. Başvuru işlemini yapan adaylar 110,00 TL olan sınav ücretini 17 Şubat - 28 Şubat 2017 tarihleri arasında www.osym.gov.tr internet adresinde bulunan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak yatıracaklardır.
 5. Yurt dışından başvuru yapan adaylar, sınav tarihinden önceki son resmi iş günü mesai saati bitimine kadar ÖSYM Ankara Sınav Koordinatörlüğüne (Çetin Emeç Bulvarı 1290. Sokak No:2 Yukarı Öveçler-ANKARA), Ankara Ulus ÖSYM Bürosuna veya İstanbul Üsküdar Sınav Koordinatörlüğüne, doldurulmuş ve aday tarafından imzalanmış Aday Başvuru Kayıt Bilgisi ve başvuru tarihinde yurt dışında bulunduğunu belirten resmi bir belge (pasaportun aslı ve pasaport giriş-çıkış mühürlerinin bulunduğu sayfanın onaylı bir örneği) ile şahsen başvuru yaparak başvurularını tamamlayacaklardır. Bu belgelerden biri eksik olan adayların başvurusu kabul edilmeyecektir.
 6. Belgeler, başvuru merkezi görevlisince kontrol edilecektir. Adayın geçerli bir fotoğrafı bulunmaması durumunda fotoğrafı çekilecektir.
 7. Pasaportundaki giriş-çıkış tarihleri doğrultusunda yurt dışında olduğu süre sınavın başvuru süresinin tamamını içermediği tespit edilenlerin (başvuru yaparak sınav ücretini yatırmış olsalar bile) başvuruları kabul edilmeyecektir.
 8. Belgelerinde eksiklik/tutarsızlık olan adaylar ile sınav ücretini süresi içinde yatırmayan adaylar için bu işlemler yapılmayacak, bu durumdaki adaylar için Sınav Giriş Belgesi düzenlenmeyecektir. Bu adaylar sınava alınmayacaklardır. Bu adayların başvuru kayıt bilgileri silinecektir.
 9. Başvuru merkezi görevlisince adayın pasaportu,dinihaberler-com incelendikten sonra adaya geri verilecek, diğer belgeler başvuru merkezi görevlisince teslim alınacaktır.
 10. Yurt dışından başvuru yapan engelli/sağlık sorunu olan adaylardan, sistemde engel/sağlık bilgisi bulunmayanların veya bu bilgilerinde değişiklik olanların, sağlık/engel bilgilerinin sisteme girilebilmesi için, Sağlık/Engel Bilgi Formunu, Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinin bir fotokopisi ile sağlık raporlarının onaylı bir örneğini, engel durumlarını belirten dilekçeleri ile birlikte başvuru süresi içinde ÖSYM'ye ulaştırmaları gerekmektedir.

2. Bu adaylar, sınava Ankara-Çankaya veya İstanbul-3'de girecekler ve sınava sadece pasaportları ile kabul edileceklerdir. Bu adaylar için sınavda pasaport dışında başka bir kimlik belgesi kabul edilmeyecektir.

3. Sınavla ilgili yapılan duyurulara uygun olmayan başvurular ile posta yolu ile yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır

4. Başvuruların alınması, sınavın uygulanması, güvenlik önlemleri, sınav ücretinin yatırılması, sonuçlara itiraz vb. sınav ile ilgili güncel gelişmeler, başvuru tarihlerinde ÖSYM tarafından adaylara ayrıca duyurulacaktır.

5. Başvurusunu yapmayan, başvuru koşullarını taşımayan, başvuru koşullarını taşımadığı halde sınav ücretini yatıran, başvurusu geçersiz sayılan, birden fazla sınav ücreti yatıran, sınava girmeyen veya giremeyen, sınava alınmayan veya sınavdan çıkarılan, sınavda başarı sağlayamayan veya sınavı geçersiz sayılan, ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran, sıralamaya giremeyen, aynı işlem için birden fazla ödeme yapan adayların ödedikleri ücretler iade edilmeyecektir.

6. Adayların Aday Başvuru Formuna yazdıkları bilgilerin ve http://ais.osym.gov.tr internet adresinden girişini yaptıkları bilgilerinin sorumluluğu kendilerine aittir. Bu bilgilerdeki eksik ve yanlışlar yüzünden doğacak sonuçlardan aday sorumlu olacaktır. Adayın beyanının gerçeğe uymadığı tespit edildiği takdirde bu aday, aradan geçen süreye bakılmaksızın bu sınavdan elde ettiği tüm haklarını kaybedecektir.

7. Sınavda adayların uyması gereken kurallar, yanlarında bulundurmaları ve bulundurmamaları gereken belge ve eşyalar 26 Eylül 2012 tarihli ve 28423 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Adayların ve Sınav Görevlilerinin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik'te belirtilmiştir.

III- SINAV TARİHİ ve SINAV MERKEZLERİ

1. Sınavın organizasyonu ve sınavın uygulanması tamamen ÖSYM'nin sorumluluğunda gerçekleştirilecektir.

2. Sınav; 8 Nisan 2017 tarihinde saat 14.30'da aşağıda belirtilen 34 sınav merkezinde yapılacaktır.

3. Adaylar başvuru esnasında sınava girmek istedikleri sınav merkezini tercih edeceklerdir.

SIRA

İl Kodu

Sınav Merkezi

SIRA

İl Kodu

Sınav Merkezi

1

010

ADANA/MERKEZ

18

370

KASTAMONU/MERKEZ

2

030

AFYONKARAHİSAR/MERKEZ

19

380

KAYSERİ/MERKEZ

3

062

ANKARA/ÇANKAYA

20

410

KOCAELİ/MERKEZ

4

070

ANTALYA/MERKEZ

21

420

KONYA/MERKEZ

5

100

BALIKESİR/MERKEZ

22

450

MANİSA/MERKEZ

6

160

BURSA/MERKEZ

23

460

KAHRAMANMARAŞ/MERKEZ

7

190

ÇORUM/MERKEZ

24

470

MARDİN/MERKEZ

8

200

DENİZLİ/MERKEZ

25

510

NİĞDE/MERKEZ

9

210

DİYARBAKIR/MERKEZ

26

520

ORDU/MERKEZ

10

230

ELAZIĞ/MERKEZ

27

530

RİZE/MERKEZ

11

250

ERZURUM/MERKEZ

28

540

SAKARYA/ADAPAZARI

12

260

ESKİŞEHİR/MERKEZ

29

550

SAMSUN/MERKEZ

13

270

GAZİANTEP/MERKEZ

30

580

SİVAS/MERKEZ

14

330

MERSİN/MERKEZ

31

610

TRABZON/MERKEZ

15

341

İSTANBUL-1 (Kadıköy/Maltepe/Ataşehir)

32

630

ŞANLIURFA/MERKEZ

16

343

İSTANBUL-3

(Beyoğlu/Şişli/Beşiktaş/ Kağıthane/Sarıyer)

33

650

VAN/MERKEZ

17

352

İZMİR/KUZEY (Karşıyaka/Bornova/Çiğli)

34

670

ZONGULDAK/MERKEZ

 

IV- SINAV GİRİŞ BELGESİ ve SINAVA İLİŞKİN BAZI KURALLAR

4. Adaylar sınava, sınavın yapılacağı hafta içerisinde ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numarası ve aday şifresi girerek edinecekleri Sınava Giriş Belgesi ve nüfus cüzdanı/TC Kimlik Kartı veya süresi geçerli pasaportu ile kabul edilecektir.

5. Sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler olarak kabul edilmeyecektir. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan (TC Kimlik numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır.) nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaportlar kabul edilmeyecektir.

6. Adaylar, saat 14.15'ten sonra sınav binalarına alınmayacaktır. Adaylar sınavın başlama saatinden en az 1 saat önce sınava girecekleri binanın önünde hazır bulunacaklardır.

7. 26 Eylül 2012 tarihli ve 28423 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Adayların ve Sınav Görevlilerinin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelikte Sınavda adayların uyması gereken kurallar, yanlarında bulundurmaları ve bulundurmamaları gereken belge ve eşyalar belirtilmiş olup yönetmelikte belirtilen hükümlere aykırı davranış sergileyen adayların sınavları geçersiz sayılacaktır.

8. Yönetmeliğe göre adayların, yanlarında her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah, çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, anahtarlık, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth ve benzeri cihazlar ile kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük (alyans hariç), broş ve diğer takılar, her türlü plastik, cam eşya ve metal içerikli eşyalar, her türlü elektronik/mekanik cihaz ve her türlü müsvedde kağıt, defter, ders notu, kitap, sözlük, dergi, gazete ve benzeri yayınlar, cetvel, pergel, açıölçer ve benzeri araçlar ile sınav binalarına girmeleri yasaktır. Sınavın yapıldığı bina içerisinde sınav sırasında ya da sınavdan sonra bu tür cihazları taşıdığı tespit edilen adayların sınavı geçersiz sayılacaktır.

9. 17.02.2011 tarihli ve 6114 sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun'un ilgili maddeleri uyarınca sınavda; a) Ses veya görüntü nakleden cihaz kullanmak suretiyle kopya çeken veya bu suretle kopya çekilmesine aracılık eden, b) Başka bir adayın yerine sınava giren veya kendi yerine bir başkasının sınava girmesine katkı sağlayan, c) Kopya çektirilmesine imkan sağlayan, kişi/kişiler; fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacaktır.

10. Sınavda kopya çektiği tespit edilen adayın sınavı, Yönetim Kurulu kararı ile iptal edilecektir. Aday, sınavın yapıldığı tarihten itibaren iki yıl süreyle ÖSYM tarafından yapılan hiçbir sınava aday olarak başvuramayacak ve giremeyecektir. Bu sınavdaki başarısına dayalı olarak sair bir hak iktisap etmiş olması halinde kendisine sağlanan haklar geri alınacaktır.

V- SINAV SÜRESİ, SORU SAYISI ve DEĞERLENDİRME

 1. Sınavda adaylara çoktan seçmeli 60 sorudan oluşan test uygulanacaktır.
 2. Sınav süresi 90 dakikadır.
 3. Değerlendirme sırasında yalnız doğru cevaplar dikkate alınacak, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır.
 4. ÖSYM tarafından veya yargı kararı ile iptal edilen sorular, tüm adaylar için değerlendirme dışında bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.
 5. Adaylar, testteki soruların cevaplarını sınav kitapçığının ilgili alanında işaretleyeceklerdir. Kitapçıkların tüm sayfaları ÖSYM'de taranacak, sayfa görüntüleri üzerinden görüntü işleme yöntemleriyle adayların işaretleri belirlenecek ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adaylara ayrıca cevap kağıdı verilmeyecektir.

VI- SINAV KONULARI

SIRA

SINAV KONULARI

1

Kur'an Bilgisi (Kur'an tarihi, tecvid, Kur'an'ı anlama ve meal bilgisi)

2

Tefsir

3

Akaid ve Kelam

4

Fıkıh ve İlmihal

5

Hadis

6

Siyer ve İslam Tarihi

7

Dinler ve Mezhepler Tarihi

VII- KAYNAK ESERLER

SIRA

KİTAP ADI

YAZAR ADI (YAYINEVİ)

BASKI VE BASIM YILI

1

Kur'an Yolu Türkçe Meal ve Tefsiri

Komisyon (DİB Yayınları)

5. Baskı, Ankara, 2014.

2

Tefsir Usulü

Prof. Dr. İsmail CERRAHOĞLU

(TDV Yayınları)

22. Baskı, Ankara, 2012.

3

İlmihal I. ve II. Ciltler

Komisyon (TDV Yayınları)

21. Baskı, Ankara, 2013.

4

Hac İlmihali

Doç. Dr. İsmail Karagöz, Mehmet Keskin

Doç. Dr. Halil Altuntaş,(DİB Yayınları)

10. Baskı, Ankara, 2013.

5

Haccı Anlamak

Dr. Ekrem KELEŞ, Prof. Dr. Bünyamin ERUL, (DİB Yayınları)

10. Baskı, Ankara, 2012.

6

Dini Kavramlar Sözlüğü

Komisyon (DİB Yayınları)

5. Baskı, Ankara, 2010.

7

Hz. Muhammed ve Evrensel Mesajı

Prof. Dr. İbrahim SARIÇAM

(DİB Yayınları)

8. Baskı, Ankara, 2014.

8

Hadis Usülü

Prof. Dr. Talat KOÇYİĞİT (TDV)

12. Baskı, Ankara, 2013.

9

Riyazü's-Salihin-Metin ve Çeviri

Ebü Zekeriyya en-Nevevi (DİB Yayınları)

2. Baskı, Ankara, 2013.

10

Yaşayan Dünya Dinleri

Komisyon (DİB Yayınları)

3. Baskı, Ankara, 2010.

11

Tecvidli Kur'an Okuma Rehberi

Davut KAYA (DİB Yayınları)

6. Baskı, Ankara, 2014.

12

Diyanet İslam Ansiklopedisi

TDV Yayınları

 

VIII- SINAV SONUÇLARI ve İTİRAZ

 1. Sınav sonuçları, ÖSYM'nin internet sayfasından duyurulacak, adayların adresine ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar, sınav sonuçlarını, ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile öğrenebileceklerdir.
 2. Adaylar, sınav sorularına ilişkin itirazlarını sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içerisinde ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "Adaylar Tarafından Dilekçe Gönderilmesi ve İşlem Ücretleri" konulu duyuru doğrultusunda Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak ÖSYM'ye yapacaklardır.
 3. Adaylar, sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarını ise sonuçların ÖSYM tarafından elektronik ortamda açıklanmasından itibaren en geç 10 gün içinde, ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "Adaylar Tarafından Dilekçe Gönderilmesi ve İşlem Ücretleri" konulu duyuru doğrultusunda Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak ÖSYM'ye yapacaklardır.
 4. Sınav soru ve sonuçlarına itiraz edecek adayların inceleme masrafları karşılığı, ÖSYM'nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi 6028011-5229 (IBAN NO: TR 390001002533060280115229) hesabına gerekli ücreti yatırdıklarını gösteren dekontunu dilekçelerine eklemeleri gerekmektedir. Dilekçe, ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı 06800 Bilkent/Ankara adresine ulaştırılacaktır.
 5. ÖSYM süresi içinde yapılan itirazları inceleyecek, sonuçlarını adaylara bildirecektir. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile üzerinde adayın T.C. Kimlik Numarası, adresi, evrak referans numarası vb. bilgiler yazılı olmayan, imzalanmamış dilekçeler işleme alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır.

 

 

 

ÖSYM, MBSTS'yi Nisan Ayında Yapacak

 

ÖSYM, MBSTS'yi Nisan Ayında Yapacak

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınav tarihi belli oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın muhtemel sınav takvimini açıklamasından sonra OSYM'ye verilen bilgiler doğrultusunda ÖSYM de ilk olarak MBSTS'nin sınav tarihini açıkladı. 

Yapılan bu ilanla kafalarda karışıklığa sebep olan sınavı "Diyanet mi yoksa ÖSYM'mi yapacak?" sorusu da cevap buldu. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın  Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının ÖSYM'ce yapılacağı da kesinleşmiş oldu.  

Sınav ise 08.04.2017 tarihinde yapılacak.

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına müracaatlar ise 17.02.2017 tarihinde başlayıp, 27.02.2017 tarihinde sona erecek.

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınav sonucu ise 05.05.2017 tarihinde açıklanacak.

 

 

 

 

Diyanet, 2017 Yılı MBSTS Sınav Tarihini Açıkladı

 

Diyanet, 2017 Yılı MBSTS Sınav Tarihini Açıkladı

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2017 Yılı MBSTS Sınav Tarihini Açıkladı

Diyanet İşleri Başkanlığı 2017 yılı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınav tarihini belirledi. MBSTS, nisan ayında yapılacak. Yaklaşık olarak her yıl 50 bin Diyanetpersonelinin girdiği Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı ÖSYM tarafından yapılacak.

Edinilen bilgilere göre Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına Müracaatlar ocak-şubat ayları arasında olması bekleniyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı ilgili mevzuatı uyarınca;

1. Cami görevlilerinin görev yeri değişikliği,
2. Diyanet İşleri Başkanlığı personelinden başka unvanlarda görev yapmakta iken Kur'an kursu öğreticisi, imam-hatip veya müezzin-kayyım unvanlarına müktesebi olanların naklen, müktesebi olmayanların ilk defa naklen atanmaları,
3. Kariyer unvanları basamaklarında yükselmeler,
4. Yurtdışı ile hac ve umre hizmetlerinde (hac ve umre hizmetleri için Müftü, Vaiz ve Eğitim Görevlileri hariç) din görevlisi görevlendirmeleri,için Başkanlıkça yapılacak sınavlara katılmak isteyenlerin Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavından (MBSTS) Başkanlıkça belirlenen puanı almaları şarttır.

Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin 1 inici fıkrasında "Görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek ve mesleki bakımdan göreve iyi şekilde hazır bulunmalarını sağlamak amacıyla yılda bir Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) yapılabilir. Bu sınav Başkanlıkça yapılabileceği gibi başka kamu kurum veya kuruluşlarına da yaptırılabilir. Sınavın yeri ve zamanı ile sınavda sorulacak sorular Başkanlıkça belirlenir ve sınavı yapacak kuruma bildirilir. Başkanlıkça gerekli görülmesi halinde sınav soruları ÖSYM'ye veya üniversitelere de hazırlatılabilir." hükmü yer almaktadır.

Bu itibarla,  Diyanet ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) arasında imzalanan protokol uyarınca 2015 yılından itibaren MBSTS, ÖSYM tarafından yapılacaktır.

 

 

 

2017 Yılı MBSTS tarihi belli oldu mu?

 

2017 Yılı MBSTS tarihi belli oldu mu?

 

Diyanet İşleri Başkanlığı kadrolu ve sözleşmeli çalışan (İmam, müezzin ve Kur'an Kursu Öğreticilerini) yakından ilgilendiren Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınav (MBSTS) tarihi belli oldu mu? İşte ayrıntılar

2017 Yılı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı'nın (MBSTS) nisan ayında yapılacağı ile ilgili Diyanet camiasına hitabeden bazı sitelerde haberler yayınlanmıştır.

Haberlerin kaynağını araştırmadan yoksun bu siteler Diyanet’e ve ÖSYM’nin çalışma mantığına hakim olmadıkları için bazı ÖSYM alanıyla ilgili olarak hizmet veren sitelerin verdiği bilgilere dayanarak sınav tarihi ilan etmektedirler.

2017 yılı MBSTS'nin Nisan ayında yapılacağı ile ilgili bilgiler gerçeği yansıtmayıp sadece tahminden ibaret bilgilerdir. 

Daha önce duyurduğumuz şekilde MBTS sınavlarını artık OSYM’nin yapacağı bilinmekle birlikte ÖSYM henüz 2017 sınav takvimini ilan etmiş değildir.

 

 

 

MBSTS sayısal veriler

 

MBSTS sayısal veriler

 

ÖSYM, Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınav Sonucu sayısal verileri açıkladı.

Geçen sınava göre çalışan ile çalışmayanlar daha net bir şekilde ayrıştı. Adaylar daha bir sıkı sınava hazırlandığı bir vakıa. Adaylar sınava çok çalışmış olmalı ki geçen sınavda 50 ve altı alanlar bu yıl 85’i geçince soruların kolay olduğunu söyledi. Sınavda genel başarı Fıkıh ve Siyer konusunda. Bu da Diyanet personelinin ağırlıklı olarak bu bilimler üzerine gündemlerinin oluşmasından kaynaklanıyor olabilir. 

Diğer ilim dalları nadiren Diyanet personelinin ilgili alanına girdiğinden olsa gerek bilgi istiyordu. 

Her şeye rağmen sınav sonucundan herkes memnun. Adil ve objektif olduğunu söyleyenler çoğunlukta desek yalan olmaz. 

Bu yıl yapılan MBSTS’de 172 kişinin sınavı iptal edildi. 

Kamerayla kayıt altına alınmasına rağmen bu kadar iptalin olması akla kopya ihtimalini getiriyorsa da kameralara rağmen kopya çekilmesi imkansız. 

ÖSYMMBSTS sayısal verileri kamuoyuyla paylaştı. Buna göre; 

Sınava Başvuran Aday Sayısı: 51254

Sınava Giren Aday Sayısı: 
48731


Sınava Girmeyen Aday Sayısı: 2351

Sınavı Geçersiz Aday Sayısı:
 172

 

 

 

MBSTS Sonuçları yarın açıklanıyor!

 

MBSTS Sonuçları yarın açıklanıyor!

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Sınav Sonuçları yarın açıklanacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Sınav Sonuçları 14 Nisan 2016 tarihinde (yarın) ÖSYM Sonuç sayfasında açıklanacak.

02 Nisan 2016 tarihinde yapılan MBSTS'ye yaklaşık olarak 40 bin Diyanet personeli girdi. 

Bu sınavda sınava giren adaylar sadece vermiş oldukları doğru cevaplar hesaplanacak. Sınava girenlerin vermiş olduğu yanlış cevaplar ise göz önünde bulundurulmayarak sınav sonucuna herhangi bir etkisi olmayacak. 

Gözler şimdi ÖSYM'de...

 

 

 

MBSTS soruları Sırra Kadem Bastı!

 

MBSTS soruları Sırra Kadem Bastı!

 

Diyanet personeli, Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının sonuçları neredeyse açıklanmak üzereyken, MBSTS soruları neden açıklanmıyor sorusunu merak etmeye başladı.

MBSTS Adayları, ÖSYM'nin Sitesinde Nöbete Kaldı

ÖSYM, yapmış olduğu bütün sınavlarda şeffaflık gözetirken, bir kaç yıldır sınav sorularını ise en geç 2 gün içerisinde kamuoyuna duyuruyordu.

Hem adayların hem de kamuoyunun merakını biran önce giderme çabasına düşen ÖSYM, geçen hafta salı günü Diyanet İşleri Başkanlığı personeli için yapılan MBSTS sorularını ise es geçti.

Yani MBSTS sorularını yayımlama gibi bir girişiminde bulunmadı.

Bu durum ise MBSTS sınavına giren adayların tepkisini de beraberinde getirdi.

Ösym'nin soruları şeffaflık noktasında ve sonrasındaki soru yayımlama usulü bu güne kadar adayların teveccühünü kazanıyor ve takdirle karşılanıyordu. Aynı özeni Diyanet'in  personeline hazırlattığı MBSTS'de görülmemesi dikkat çekti. Bunu gözlemleyen adaylar, Ösym'nin sitesinde nöbet tuttu ama nafile...

Edindiğimiz bilgilere göre, ÖSYM'yi arayıp soruların akibetini merak eden Diyanet personeli, telefonları ve mailleri kitledi. Zira sınavın ardından günler geçmesine rağmen soruların sır gibi saklanması adayları çılgına çevirdi. Arayan okurlarımızın soruların niçin yayımlamadığına dair sordukları sorulara ilişkin,  ÖSYM'nin verdiği cevap ise: Diyanet'ten bu konuda gerekli talimatın  gelmediği ve ne zaman yayımlayacakları konusunda henüz bir belirlemenin olmadığı şeklinde oldu.

Diyanet MBSTS sorularını yayımlamakta neden çekimser durduğu ve yüzlerce adayı neden merakta bıraktığı Diyanet personelini kara kara düşündürüyor. ÖSYM'nin hazırladığı ve personelin soru stiline alıştığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının sonuçları neredeyse açıklanmak üzereyken, soruların sırra kadem basması Diyanet personelini yine İsyanlara uğrattı. 

Şimdi teşkilat, heyecanla şu soruların cevaplarını bekliyor;

Diyanet MBSTS sorularını yayımlamaktan neden çekiniyor? Diyanet, ÖSYM gibi neden şeffaf olamıyor?

 

 

 

Din görevlileri MBSTS'de şok yaşadı

 

Din görevlileri MBSTS'de şok yaşadı

 

Diyanet İşleri Başkanlığı personeli için ÖSYM tarafından yapılan MBSTS'de şoklar yaşandı.

ÖSYM tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı personeli için yapılan Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavında şoklar yaşandı.  

Oldukça zorlu geçen sınava hazırlanma sürecinin ardından hiç kimse kural ihlali sebebiyle sınavının geçersiz olmasını ya da sınava alınmamayı istemez.

Geçen yıl ÖSYM'nin Üniversite öğrencilerine yapmış olduğu sınavda,  50 kişinin cep telefonu, 20 kişinin anahtarlık, 60 kişinin cüzdan, 100 kişinin ise takı yüzünden sınavların iptal edildi. Piercing ve güneş gözlüğünün de yasak olduğu sınavda, her yıl 300 kişinin de kimlik kartı yüzünden sınavlarının iptal edildiği belirtelim.

Ayrıca ÖSYM, kopya ve kural dışı davranışlar nedeniyle her yıl 600 kişinin sınavının geçersiz sayıldığı da ayrıca bilgiler arasında.

 

MBSTS DE NELER OLDU?

 

Saat 14.00’te başlayan 34 sınav merkezinde yapılan Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı 90 dakika sürdü. Sınav kılavuzu dikkatli bir şekilde okumayan adaylar zor anlar yaşadı. Gerek ÖSYM gerekse de haber sitemizin uyarılarını dikkate almayan adaylar neredeyse diskalifiye edilecekti. 

 

Sınava İlişkin Genel Bilgiler Temel İlke ve Kurallarda sıkıntı yaşandı

 

"Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adayların sınav binalarına, 

* Çanta, cüzdan, gözlük kabı, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş, anahtar, metal para gibi metal içerikli eşyalarla (basit başörtü iğnesi ve ince metal tokalı kemer hariç); her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı, ulaşım kartı vb. kartlarla,

* Cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla,

* Her türlü kesici ve delici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizatla,

* Kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete, vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlarla,

* Yiyecek, içecek (şeffaf şişe içinde olmak kaydıyla su hariç) vb. gıda maddeleriyle,

* İlaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri ve araçlarla gelmeleri kesinlikle yasak"olmasına rağmen adaylar bunlara dikkat etmedi ve zor anlar yaşadı.

Saatlerin, araç ve ev anahtarların, cep telefonları havada uçuştuğu sınav alanında adaylar zor anlar yaşadı. Adayları zorlayan diğer bir konu ise kitapçıkların doldurulması. Çoğu adayın kitapçıkları doldurma esnasında sıkıntı yaşadıkları gözlendi.

Bayanların sayısı oldukça azdı

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda bayan din görevlileri Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına fazla rağbet göstermedi. 6 adaydan birinin bayan olduğu gözlendi.


Sınava giren bütün adaylar zorluklarla karşılaştı. Bir de kamera sisteminin olması din görevlilerinin paniklemesine neden oldu.

 

 

 

MBSTS Giriş Belgesi Yayımlandı

 

MBSTS Giriş Belgesi Yayımlandı

 

ÖSYM, 2016 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına Giriş Belgelerini Yayımladı.

02 Nisan 2016 saat 14:00’de yapılacak 2016 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (2016 DİB-MBSTS) giriş belgeleri yayımlandı. Sıva başvurusunda bulunan adaylar Sıvan giriş belgelerini T.C Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile https://ais.osym.gov.tr adresinden öğrenebilecekler. ÖSYM Resmi internet sitesinden sınav giriş belgelerinin yayımlandığını duyurdu. 

Duyuruda "2 Nisan 2016 tarihinde, saat 14:00’de uygulanacak olan 2016 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına (2016 DİB-MBSTS) başvuran adayların, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlanmıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına Giriş  Belgenizi almak için BURAYAtıklayınız


ÖNEMLİ UYARILAR

1.     Bu belge yalnız bu sınava giriş için kullanılır, başka hiçbir sınava giriş için kullanılamaz. Sınava Giriş Belgesi renkli veya siyah-beyaz olabilir.

2.     Sınava Giriş Belgeniz olmadan sınava girmeniz mümkün değildir. Sınav günü belgenizi yanınızda bulundurmayı kesinlikle unutmayınız. Belge üzerinde fotoğrafınızın bulunması zorunludur. Bu belgenizin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğrafınızın olmasına özen gösteriniz. Sınava Giriş Belgesi'ni (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM'nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır.

3.     Sınava girerken, bu sınava ait Sınava Giriş Belgenizle birlikte, üzerinde T.C. kimlik numarası yazılı Nüfus Cüzdanınızı/Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartınızı da (veya süresi geçerli pasaport/KKTC Kimlik Kartı) yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Nüfus cüzdanınızda soğuk damga basılı olmalı, sınav görevlilerinin sizi kolaylıkla tanıyabilmelerini sağlayacak, sınav görevlilerinde sizi tanımada tereddüt oluşturmayacak güncel bir fotoğrafınız ve T.C. Kimlik Numaranız bulunmalı, pasaportunuzun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları (T.C. Kimlik numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır) ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Sınav günü sınav görevlilerinin, fotoğrafınızdan kimliğinizi belirlemede güçlük çektiği takdirde sizi sınava almayabileceğini veya sınavınızın geçersiz sayılabileceğini göz önünde bulundurunuz. Nüfus cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya pasaport dışında askerî öğrenciler için askeri kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.), tutuklu/hükümlü adayların bu durumlarını kanıtlayan fotoğraflı resmî belge, Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar, pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı özel kimlik belgesi olarak kabul edilecektir. Bunların dışında sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacaktır. Belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacaktır; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır. Nüfus cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. Kimlik Numarası, soğuk damga veya güncel bir fotoğrafı bulunmayan adayların, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekmektedir. Sınav süresince sınav görevlileri tarafından kimlik kontrolü yapılabileceğinden kimlik belgenizi sınav süresince sıra üzerinde bulundurunuz.

4.     Sınava gireceğiniz binayı, adres bilgisini teyit etmek amacı ile önceden gidip görmeniz sınav günü size kolaylık sağlayacaktır.
        
5. Bu belgede yazılı olan binadaki salondan başka bir salonda sınava giremezsiniz, girdiğiniz takdirde sınavınız geçersiz sayılacaktır. Sınav salonları kamera ile kayıt altına alınacaktır.

6.     Tüm adaylar, 26 Eylül 2012 tarihli ve 28423 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Adayların ve Sınav Görevlilerinin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik” hükümlerine ve ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan sınav uygulamalarına ilişkin güvenlik tedbirlerine uymak zorundadır.

7.     Kimlik kontrolleri, üst arama ve salona yerleştirme işlemlerinin zamanında tamamlanabilmesi için sınav saatinden 1 saat önce sınava gireceğiniz binanın kapısında hazır bulununuz.

8.     Sınavın yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstleri emniyet görevlileri tarafından elle ve detektörle aranacak; adaylar yanlarında çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş, anahtar, anahtarlık, metal para gibi metal içerikli eşyalarla (basit başörtü iğnesi ve ince metal tokalı kemer hariç); her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı, ulaşım kartı vb. kartlarla, cep bilgisayarı, saat ve sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla, her türlü kesici ve delici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizatlarla, kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete, vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlarla yiyecek, içecek (şeffaf pet şişe içerisinde su hariç) ve diğer tüketim maddeleri ile sınav binasına kesinlikle girilemeyecek ve hiçbir eşya emanete alınmayacaktır. Bu nedenle yukarıda belirtilen türdeki eşyalarınızı sınava gireceğiniz binaya getirmeyiniz.

9.     Sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle geliniz.

10.     Kurşun kalem, silgi, kalemtıraş ile peçete ÖSYM tarafından temin edileceğinden, şeffaf pet şişe içerisindeki su dışında hiçbir araç, gereç, içecek ve yiyeceği sınava gireceğiniz binaya getirmeyiniz. Sınava şeffaf pet şişe içerisinde su getirebilirsiniz.

11.     Sınav sırasında cep telefonu veya her türlü elektronik cihaz taşıdığı tespit edilen veya sınava 8. maddede belirtilen eşyalardan herhangi biri ile giren adayın sınavı geçersiz sayılacaktır.

12.     Sınavınızı tamamladıktan sonra cevap kâğıdınızı ve soru kitapçığınızı (sayfaları eksiksiz olarak) salon görevlilerine teslim ediniz. Sıra üzerinde bırakmayınız. 

 

 

 

MBSTS Kaldırılmalı mı?

 

MBSTS Kaldırılmalı mı?

 

Diyanet personeli için düzenlenen; nakil sınavları, hac ve umre görevlilendirmeleri gibi pek çok konuda kriter olarak kabul edilen Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı kaldırılıyor mu?

Yaklaşan MBTST, arifesinde Diyanet camiası İsyanlarda ve bir çok sorunun cevabını arıyor...

Haber sitemize ulaşan MBSTS'ye ilişkin  gelen yoğun tepkiler üzerine, değerli okurlarımızın bu taleplerini Serbest Kürsüye taşımaya karar verdik. 

Diyanet personelinin her yıl karşısına çıkan ve artık bir çileye dönüştüğü görülen Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı, camiada her geçen yıl biraz daha tepkiyle karşılanıyor. Alınan notların üç yıl geçerli olduğu göz önüne alınırsa her din görevlisi daha yüksek puan alabilmek ve amaçlarına ulaşmak için hemen her yıl MBSTS trafiğini yaşıyor. 

En son ÖSYM tarafından düzenlenen sınav camiada fırtınalar koparmaya yetmişti. Zira sınav,  hem zorluğu ile hem de başvuru ücretlerinin yüksekliği ile adayların gazabına uğradı.  Genel olarak düşük gelen notlar, yeteri kadar çalışma ortamı bulamama ve ulaşım şartları gibi bir çok sebep din görevlilerinin yoğun tepkisine neden oldu. 
 

 

 

MBSTS'ye Çeyrek Kala Diyanet Personeli Gardını Aldı

 

MBSTS'ye Çeyrek Kala Diyanet Personeli Gardını Aldı

 

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, nakil, hac ve umre görevlilendirmeleri gibi pek çok konuda kriter olarak kabul ettiği Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına sayılı günler kaldı.

MBSTS'ye Girecek Din Görevlilerine Acil Uyarı 

Bu yıl da Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ÖSYM'ye hazırlattığı sınavda yüzlerce Diyanet personeli ter dökecek. Geçtiğimiz yıl startı verilen söz konusu yeni uygulama ile ilkini yaşattığı  ÖSYM formatındaki sınav din görevlilerini bir hayli zorlamış ve adeta isyanları oynatmıştı. Bu yıl ise işi şansa bırakmayan din görevlileri sitemize gelen yorumlara ve editörlerimizin kulislerden edindiği duyumlara göre sıkı bir çalışma temposuna girdi. 

Genel itibariyle düşük alınan notlardan yakınan Diyanet personelinin bu yıl, uzman desteğine ihtiyaç duyarak kurslara katıldığı gözlendi.

Fısıltı gazetemizin edindiği bilgilere göre, geçtiğimiz yıl yoğun tepkilere maruz kalan ÖSYM sınavKomisyonu bu yıl daha kolay bir soru sistemi uygulamayı planlıyor. Tabiki işi şansa bırakmanın da doğru olmadığı kanaatindeyiz. Zira dibe vuran notlarla, sınava hazırlıksız yakalanan bazı din görevlileri kamuoyunda yoğun markaja alınmış ve sosyal medyayı uzun süre meşgul etmişti.

Önceki yıllara nazaran zor bulunan son MBSTS'den sonra şimdi din görevlileri gardını aldı. Özellikle Yaşayan Dünya Dinleri sil baştan ezberlendi. Mezhepler tarihini de yabana atmamak gerekir. 

Geçtiğimiz yıla Damgasını vuran ve hafızlara kazınan muhteşem yorumu ile değerli din görevlisi"Meryem Ana Kilisesi'ne" atandı mı bilinmez ama bu yıl rövanşı çetin geçecek sınavda deplasmana çıkılacağa benziyor. 

MBSTS karnesi din görevlileri için gurur meselesi oldu. Nakil taleplerinde bir puanın bile kıyasıya yarıştığı kulvarlarda MBSTS ' den alınan  her bir puanın da imdada aynı ölçüde yetişeceği muhtemeldir. Hac ve Umre Yolunu heyecanla bekleyen yıllarca kutsal toprakların özlemini taşıyan din görevlilerine Diyanet'in kazandırdığı imkanlardan faydalanabilmeleri de MBSTS'den aldıkları puanlara endexli. Tüm bunlar düşünüldüğünde MBSTS' nin Diyanet personeli için ne kadar önemli bir kriter olduğu anlaşılıyor hiç kuşkusuz...

Geri sayımın başladığı şu günlerde,  din görevlilerinin fix sorunu yine aynı, sınav sistemi...  ÖSYM tarafından düzenlenen  net ve şeffaf olacağı düşünülen ve Diyanet'in üzerine titizlikle düştüğü sınav, bu yıl bakalım din görevlilerine, karnesini nasıl verecek? 

Bildiğiniz gibi, Diyanet-Sen de bu kilometre taşı olan sınavda din görevlilerini unutmamıştı ve tüm Diyanet personeline,  MBSTS'ye hazırlık kitabı dağıtmıştı.

Dört koldan bu sınava hazırlanan Din görevlilerin de heyecan tavan yapmış durumda. Haber sitemizi arayarak sınav hakkında bilgiler alan ve çeşitli yorumlarla sınavın nabzını tutan okurlarımıza geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi bütün gelişmeleri anında akataracaģız.

Fakat gözlemlerimize göre yine gelenek bozulmadı. Her zamanki gibi Sınavın üzerinde bayan Kur’an Kursu öğreticileri daha fazla duruyor ve çalışıyor. Bayan Kur’an Kursu öğreticileri, almış oldukları yüksek puanlarla da imam ve müezzinlere meydan okuyorlar.  Bakalım bu yıl bu gelenek bozulacak mı?

MBSTS'ye çeyrek kala hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor.  Gardını alan Din görevlilerine şimdiden başarılar diliyoruz.

Sınav yerlerine ve sınavda çıkacak konu başlıklarına ilişkin haberlerin detayları için bizi takip etmeye devam edin...

Copyright © 2016 dindersi.com - Tüm Hakları Saklıdır.